Záhorie, až na niekoľko výnimočných častí, patrí k turisticky málo navštevovaným končinám Slovenska. Na jednej strane je to škoda, pretože poskytuje množstvo veľmi zaujímavých cieľov pre rôzne druhy turistov. Na strane druhej si tu stále dokážete jednotlivé lokality vychutnať bez prítomnosti obrovských davov.

Oblasť Záhoria je ideálnym ihriskom predovšetkým pre milovníkov pešej turistiky v prírode, pre cykloturistov, cestných i horských, vyhľadávačov histórie, alebo neobvyklých zaujímavostí. Práve preto by sme radi spomenuli aspoň niektoré z miest, ktoré sa nám podarilo osobne navštíviť a zdali sa nám ako vhodné na precítenie tej pravej radosti z hravého objavovania. Sú to zväčša lokality, ktoré sa dajú navštíviť, či už autom, bicyklom, za pomoci verejnej dopravy, či s trochou toho nutného šliapania. Ide najmä o tipy na nenáročné výlety vhodné pre rodiny s deťmi, ale aj menej zdatných turistov, pričom v týchto lokalitách nájdu záľubu všetci praví objavitelia. Niektoré z týchto lokalít dokážu vykúzliť jedinečnú atmosféru, najmä počas východu a západu slnka. Všetky majú svoje špecifické čaro a nudiť sa počas ich návštevy istotne nebudete. Poznaním týchto miest sa dá navyše dozvedieť veľa netušených faktov o tejto časti Slovenska.

A ešte aby sme nezabudli, zoznam zaujímavých miest na Záhorí je našim subjektívnym výberom. Všetky miesta uvedené v článku sme osobne navštívili a zdokumentovali. Nejedná sa preto o kompilát informácií z internetu, ako tomu býva dnes zvykom. Zoznam sa budeme snažiť priebežne dopĺňať, podľa toho ako sa nám bude dariť objavovať nové miesta a ako nám čas dovolí.

Vyhliadka Ostrý vrch nad Gbelmi

Vyhliadka na Ostrom vrchu nad Gbelmi.Vyhliadka na Ostrom vrchu nad Gbelmi. Jeden z najvyšších kopcov v okolí Gbelov ponúka v jednom pekné výhľady i miesto na táborenie a opekanie.

Hľadať vyhliadkové body na šíru krajinu by vám zrejme nenapadlo práve na Záhorí. Skôr sa vám vybavia vyššie hory Slovenska. Ostrý vrch je dobrým príkladom, ako môže v rovinatom kraji vzniknúť pekná vyhliadková lokalita. Tento kopček nad Gbelmi má len 255m, ale aj to postačuje, aby ste si tu mohli vychutnať krásne výhľady, aj keď „rovinného“ charakteru. Ostrý vrch má na to absolútne vhodnú polohu a kvôli výhľadom nebolo nutné budovať ani vyhliadkovú vežu. Postačil príjemný prístrešok, kde sa dá zložiť, ba dokonca prenocovať pod strechou. Miesto je charakteristické najmä výborným výhľadom na Gbely, vysokým dvojkrížom a možnosťou opekania. Ľahko sa sem dostanete i s deťmi, napríklad od miestneho cintorína. V našom článku sa môžete s týmto miestom zoznámiť bližšie, pred tým, než sa tam sami vyberiete.

Rozhľadňa Lipky

Rozhľadňa Lipky uprostred obilných lánov.Rozhľadňa Lipky uprostred obilných lánov. Vyhliadka pri Uníne ponúka pohľad na malebnú, jemne zvlnenú krajinu medzi Malými Karpatami a Chvojnickou pahorkatinou.

Projekt rozhľadne Lipky je ďalším potvrdením trendu hojného budovania rozhľadní na Slovensku. Je dokladom, ako možno z pomerne málo zaujímavej lokality urobiť pútavé miesto na kratší výlet. Alej mladých lipiek nad obcami Koválov a Unín neďaleko Senice vás privedie ku kamennej veži rozhľadne. Lipky boli vysadené žiakmi škôl a rozhľadni dali meno. Z objektu vyhliadkovej veže je krásny pohľad na mierne zvlnenú krajinu najmä v lúčoch zapadajúceho slnka. Vidno z tade na tri hrady aj hlavný hrebeň Malých Karpát (je dobré si zobrať ďalekohľad). Výlet na Lipky je peknou prechádzkou, zakončenou ďalekými pohľadmi na horizont, no samotný výstup na vyhliadkovú plošinu vedie po celkom exponovaných rebríkoch. Menším deťom, či ľuďom so strachom z výšok by sme preto návštevu až tak neodporúčali. Tí sa na druhej strane môžu vychutnať výhľad i od základov rozhľadne, či pobyt v okolitej prírode. Ak by ste lokalitu radi bližšie preskúmali, pozrite si skúsenosti z nášho výletu.

Sútok Moravy a Dyje, alúvium rieky Morava

Sútok Moravy a Dyje.Sútok Moravy a Dyje. Toto ľahko dostupné miesto neďaleko Sekúl má svoje neodškriepiteľné čaro.

Jedno z najzaujímavejších prírodných miest, ktoré sme v rámci Záhoria mali možnosť navštíviť. Aluviálna oblasť rieky Morava je celkovo veľmi príťažlivým typom krajiny. Je ideálna na pešie, ale najmä cyklistické výlety. K sútoku Moravy a Dyje sa ľahko dopravíte autom, hoci nie celkom k sútoku samotnému. Preto ideálom bude túra na bicykli. Sútok riek je charakteristický veľmi pekným, akoby vôbec nenarušeným typom dobrodružnej riečnej krajiny, ako ju opísal Mark Twain vo svojich knihách. Okrem toho je toto miesto hraničným trojmedzím. Stretáva sa tu totiž slovenská, česká a rakúska hranica. Vody riek rôznej farby sa zaujímavo miešajú. Sútok Dyje a Moravy okrem toho ponúka i možnosť kultúrneho zážitku v podobe sochy nainštalovanej v exteriéri. Socha, ktorá sa tu nachádza patrí k súboru desiatich diel Ľuba Kristeka, českého autora. Objekty sôch situoval popri rieke Dyje v jednotlivých susediacich štátoch, pričom na našom území sa nachádza jedna z nich. Prechádzku k sútoku by sme odporučili všetkým kategóriám turistov a vášnivých objaviteľov svojho okolia.

  • GPS: 48.616478,16.940717

Adamovské jazerá a Vtáčia rozhľadňa

Pohľad na Adamovské rybníky z Vtáčej rozhľadne.Pohľad na Adamovské rybníky z Vtáčej rozhľadne. Roztrúsené ostrovčeky tvoria ideálne hniezdisko pre vodné vtáctvo.

Ideálny tip na víkendovú jednodňovku pre západniarov. Oblasť Adamovských Jazier neďaleko Kútov je ľahko dostupná autom, či na bicykli. Ak sa vám teda nechce vôbec chodiť, postačí sa sem doviezť a môžete si dopriať ľubovoľne dlhú prechádzku popri jazerách. Ide totiž o územie špeciálne obľúbené vodným vtáctvom a významnú ornitologickú lokalitu. Nachádza sa tu sieť ostrovčekov, ktoré slúžia ako hniezdiská a preto oblasť jazier funguje v špeciálnom ochrannom režime. I samotný rybolov je tu časovo obmedzený. Operence môžete pozorovať z tzv. Vtáčej rozhľadne, vysokej osem metrov. Nachádza sa priamo pri jazerách a vidno z nej i Biele Karpaty.

Hoštecná studnička

Hoštecná studničkaHoštecná studnička. Kaplnka pri Hoštecnej studničke. Miesto ukryté v hlbokých lesoch nad Senicou má svoje čarovné genius loci. Občasne sa tu konajú i sväté omše.

Neďaleko Senice v lesnom údolíčku v oblasti kopca Zámčisko sa nachádza drobný poklad v podobe lesnej studničky. Priam rozprávkovo pôsobiace miesto uprostred krásneho lesa je ľahko dostupné po lesných cestách. Prevažnú časť cesty je možné absolvovať autom a záver potom pešo. Alebo sa sem môžete vybrať na horskom bicykli. Studnička predstavuje miesto vhodné na rozjímanie pri tunajšej malej kaplnke. Občasne sa tu konajú i sväté omše. Pre tento účel boli v blízkosti vybudované i miesta na sedenie v podobe drevených lavičiek. Všetko dokonale súzvučí s lesným prostredím. Tento krátky výlet je veľmi vhodný pre rodiny s deťmi a všetkých tých, ktorí hľadajú pokoj v tôni lesa.

  • GPS: 48.734462,17.266158

Hrad Branč

Ruiny hradu Branč.Ruiny hradu Branč. Ľahko dostupný hrad je ideálnym vyhliadkovým bodom na veľkú časť Záhoria.

Zakonzervovaná ruina hradu Branč sa nachádza v blízkosti Sobotišťa. Tento hrad dodnes opticky kraľuje šíremu okoliu. Vďaka jeho polohe nad kopanicami sú z neho veľmi pekné a ďaleké výhľady. Ruina je na rozdiel od iných slovenských hradov bezpečne sprístupnená. Okrem toho sa takmer ku vstupnej bráne do nej môžete dopraviť autom. Aj preto by sme mohli odporučiť jej návštevu rodinkám s deťmi. Samozrejme, hrad je zaujímavý i z pohľadu histórie.

Rozhľadňa Lipovec

Rozhľadňa Lipovec v zime.Rozhľadňa Lipovec v zime. Túto kamennú rozhľadňu nájdete neďaleko Brezovej pod Bradlom. Patrí k viacerým vyhliadkovým vežiam v tunajšom kopaničiarskom kraji.

Ak ste na potulkách v oblasti myjavských kopaníc a túžite si ich pozrieť pekne zvrchu, odporúčame navštíviť menšiu rozhľadňu s názvom Lipovec. Nachádza sa pri Brezovej pod Bradlom a Hradišťom pod Vrátnom. I táto rozhľadňa je celkom pohodlne prístupná autom, pričom len záverečných pár metrov je potrebné prejsť pešo. Nejde o nič náročného. Spokojne si sem môže trúfnuť vyjsť i menej zdatný turista na pohodovú prechádzku, či rodina s malými deťmi. Z menšej vyhliadkovej plošiny kamennej vyhliadkovej veže sú kruhové výhľady na šíry, zvlnený kopaničiarsky kraj, Malé Karpaty, či Štefánikovu mohylu na Bradle.

Rozhľadňa Hrajky

Pozdrav z rozhľadne Hrajky.Pozdrav z rozhľadne Hrajky. Nevysoká vyhliadka nepatrí k najpopulárnejším, no poskytuje pohľady na peknú kopaničiarsku krajinu.

Pre niekoho možno málo atraktívna, pre iného zas zaujímavá. Dá sa povedať, že rozhľadňa Hrajky skutočne nepatrí k vyhliadkovým vežiam s dychberúcimi výhľadmi, no že by to bola úplná nuda, to určite neplatí. Pravdou je, že sa sem oplatí vydať skôr ako súčasť cyklovýletu, alebo, ak máte autom cestu okolo v oblasti Myjavy. Návšteva tejto rozhľadne nepredstavuje žiadnu zachádzku, pretože a nachádza priamo pri hlavnej ceste kúsok od Turej Lúky. Rozhľadňa je pohodlne prístupná i deťom. Výhľad predstavuje najmä okolitá krajina kopaníc, políčok a lesíkov. Je to také spríjemnenie na ceste k iným cieľom. Jednoducho milé spestrenie cesty.

Hrad Korlátko a rozhľadňa Rozbehy

Zvyšky hradu Korlátko.Zvyšky hradu Korlátko. V súčasnosti je hrad pomerne dobre zakonzervovaný a ľahko a rýchlo dostupný.

Vyhliadková veža Rozbehy.Vyhliadková veža Rozbehy. Kamenné dvojča rozhľadne Lipovec sa nachádza v blízkosti ďalšej atraktivity - ruiny hradu Korlátka. Obe ležia v Malých Karpatoch.

Objekt rozhľadne v Rozbehoch pri Cerovej, je kópiou rozhľadne Lipovec. Nachádza sa v pohorí Malých Karpát pri ruine hradu Korlátko. Obe tieto atraktivity Záhoria sú veľmi ľahko dostupné autom. Poskytujú ideálny cieľ na nenáročný výlet, kde sa dá spojiť krátka prechádzka s tým, čo má rád azda každý turista - s pekným výhľadom na horizont. Či už rozhľadňa, alebo hrad vás v tomto smere istotne uspokoja. Hrad Korlátko bol v posledných rokoch mierne zakonzervovaný a poupratovaný. Znížilo sa tak riziko úrazu v podobe nechceného pádu kameňov z hradieb, alebo nepríjemného pošmyknutia na sutine. Podarilo a odstrániť i náletové dreviny. Prechádzka jeho niekdajším interiérom je vďaka tomu príjemnejšia.

Radimovské lipy

Radimovské lipy.Radimovské lipy. Posedieť v tieni prastarých líp s výhľadom na kopanice môže byť zaujímavým spestrením cyklovýletu.

O Radimovských lipách počulo naozaj asi len minimum ľudí. Môže byť, že sú čisto doménou fanúšikov prastarých chránených stromov, ktorých je na Slovensku viacero. Spomínané lipky sa nachádzajú medzi obcami Radimov a Unín. Priamo pri hlavnej ceste. Nájdete ich aj podľa kríža, ktorý je pod nimi postavený. Stromy majú vek okolo 200 rokov a lokalita poteší i celkom pekným výhľadom na okolité kopanice.

Kostolík sv. Margity Antiochijskej pri Kopčanoch

Kostolík sv. Margity Antiochijskej.Kostolík sv. Margity Antiochijskej. Táto stavba predstavuje jedno z najromantickejších miest Záhoria.

Tento kostolík je veľmi podobný tomu v Dražovciach, no zdá sa, že je oveľa menej propagovaný. O to väčší úžas návštevník zažije, keď ho objaví. Nachádza sa v oblasti, kde by ste niečo taká vôbec nečakali. Kostolík stojí uprostred šíreho poľa pri Kopčanoch, ako by tu bol vybudovaný omylom. Atmosféru toho miesta dotvára ešte obrovský osamelý strom v tesnej blízkosti kostolíka. Táto sakrálna stavba patrí k tým najstarším na Slovensku. Je z obdobia Veľkomoravskej ríše. Je to pamiatka, ktorú by ste rozhodne mali navštíviť. Prístup je absolútne jednoduchý. Ak sa vám vôbec nechce chodiť, je možné sa sem doviezť poľnou cestou. V opačnom prípade sa sem môžete prejsť, alebo podniknúť cyklotúru.

Kaplnka sv. Magdalény

Kaplnka sv. Magdalény pri Borskom Mikuláši.Kaplnka sv. Magdalény pri Borskom Mikuláši. Objekt kaplnky si v úkryte v podobe stromov takmer nevšimnete. Napriek tomu ide o prastaré pútnické miesto.

K menej známym sakrálnym pamiatkam Záhoria patrí i kaplnka sv. Magdalény pri obci Bílkove Humence. Objekt, hoci sa nachádza na kopčeku, je obkolesený stromami a tak si ho možno od cesty ani nevšimnete. Pri lepšom pohľade by ste mohli zaregistrovať špic veže. Kaplnka je roky využívaná počas pútí do Šaštína-Stráže, no istotne vás osloví aj ako miesto vhodné na kratší výlet. Opäť je to jedna z tých lokalít, kam sa dá takmer celkom doviezť autom, alebo na bicykli. Terén je nenáročný, takže prechádzku sem bez väčších problémov zvládnu aj deti. Pri kaplnke sme si všimli i ohnisko. Zrejme si tu teda môžete i niečo opiecť a spraviť si tak pekný jednodňový výlet.

Ságelská studnička

Ságelská studnička - pohľad zboku.Ságelská studnička - pohľad zboku. Spojenie predného portálu a oválnej zadnej časti vytvorilo neobvyklú kaplnku.

Ak by sme zostavovali rebríček najlepších miest Záhoria na rozjímanie, istotne by sme sem zaradili aj Ságelskú studničku. Miesto sa nachádza priamo v obci Borský Mikuláš a už známa osobnosť slovenskej histórie - Ján Hollý z tejto lokality pozoroval život miestneho ľudu na poliach, ktorý opísal vo svojich dobre známych Selankách. Ságelská studnička je veľmi príjemným miestom na posedenie. Ideálne je ho navštíviť, keď podnikáte cyklotúru v tejto oblasti Záhoria.

Baťov kanál - prístav Skalica

Baťov kanál - prístav Skalica.

Romantické vodné cestičky Baťovho kanála majú svoje zastúpenie i na území Slovenska, konkrétne v Skalici. Nemusíte si ani naplánovať výlet loďkou, odporučiť možno i návštevu prístavu v tomto meste. Je to príjemné miesto, kde sa dá posedieť i na pive, alebo prejsť po okolí. Do prístavu sa dá priviezť autom a zaparkovať priamo na mieste. Je to ďalší výlet vhodný pre rodinky s deťmi, ktoré radi objavujú.

  • GPS: 48.872650,17.212743

Holíčske megality

Holíčkske Menhiry.Holíčkske Menhiry. Megality v Holíči boli náhodne objavené počas stavby sídliska.

Absolútnou kuriozitou Záhoria sú Holíčske megality. Obradné kamene, opracované ľudskou rukou, boli náhodou objavené pri stavbe sídliska v Holíči. Dnes sú rozostavené priamo v meste neďaleko tunajšieho kaštieľa. Priamo pri panelákoch pôsobia úplne prekvapivo. V minulosti sa viedli spory o ich autentickosti, no bolo potvrdené, že ide o významný objav na poli megalitických kultúr. Nech už to je akokoľvek Holíčske megality sa rozhodne oplatí vidieť. Ľahko sa priamo k nim doveziete autom. Ako to tam vyzerá si môžete pozrieť tu.

Kaštieľ v Holíči

Zámok v Holíči.Zámok v Holíči. Schátraná sláva populárneho sídla šľachty dodnes priťahuje. Rozhodne sa vyplatí pozrieť si tento objekt i zvnútra.

Kaštieľ v Holíči je prvotriednou historickou pamiatkou s bohatými dejinami ešte z čias Márie Terézie. Žiaľ, na rozdiel od iných významných slovenských pamiatok, sa nedočkal komplexnejšej obnovy a podľa toho aj vyzerá. Kaštieľ je zvonka značne ošarpaný a interiér má zničený. Menšie pokusy o jeho záchranu už boli poskytnuté a tak verme, že objekt sa podarí zachrániť pred skazou. Kaštieľ odporúčame určite navštíviť. Napriek zúfalému stavu si tu stále môžete dopriať prehliadku vnútorných priestorov, ktoré majú paradoxne zaujímavý nádych strašidelného domu. Dozviete sa tu kopu zaujímavých faktov. Veľmi pekná je i prechádzka okolo kaštieľa. Od okolitej krajiny je oddelený vodnou priekopou, na ktorej je možné sa člnkovať.

Veterný mlyn v Holíči

Pohľad na holíčsky mlyn.Pohľad na holíčsky mlyn. Valcovitá stavba sa zdá byť v dobrom stave.

Veterné mlyny sú všeobecne dosť zaujímavé technické pamiatky. Ten z Holíča je navyše pekne zachovaný. Nachádza sa nad mestom a dá sa k nemu vyjsť buď po turistickej značke, alebo autom, či bicyklom. Od mlyna je pekný výhľad na krajinu. Dá sa tu i posedieť na množstve lavičiek. K mlynu si môžete dovoliť i výlet s celkom malým bábätkom, pretože sa tu dá v prípade potreby tiež kočíkovať.

Veľké Leváre - Habánske domčeky

Habánske domčeky v Malých Levároch.Habánske domčeky v Malých Levároch. Zóna habánskych domčekov predstavuje veľmi pohľadný typ architektúry.

Tzv. Habánsky dvor patrí k tomu najkrajšiemu, čo môžete na Záhorí navštíviť. Milé domčeky sa vám iste zapáčia. Domčekov tu nájdete celkovo 22. Ak si ich chcete pozrieť všetky, absolvujete príjemnú prechádzku. Nie sú od seba príliš ďaleko vzdialené. Nakoľko sa dá priamo k Habánskemu dvoru doviezť autom, lokalita je vhodná na kratšiu návštevu, ideálne v kombinácii s výletom k ďalším atraktivitám Záhoria. Ak by ste si radi pozreli tunajšie múzeum v Izerovom dome, je potrebné sa vopred dohodnúť v miestnom kultúrnom dome. Habánsky dvor môže byť vhodný i ako miesto na neobvyklé kočíkovanie.

  • GPS: 48.501782, 16.994232

Plavecký hrad

Ruiny Plaveckého hradu.Ruiny Plaveckého hradu. Pomerne známa ruina malokarpatského hradu ponúka dobré výhľady do diaľky, ale aj lezenie na hradnom brale.

Jeho silueta plávajúca na mierne vysutom pahorku Malých Karpát vábi k výstupu už z diaľky. V minulosti upozorňovala votrelcov, že priestor pod ním je dobre strážený. Plavecký hrad patrí k najzaujímavejším ruinám na juhozápade Slovenska. Dostupný je celkom ľahko po turistickej značke z Plaveckého Podhradia. Výstup trvá do hodinky a odmenou sú podmanivé výhľady na vzdialený horizont. Zaujmú pohľady na Záruby s hradom Ostrý Kameň. Ruinu Plaveckého hradu sa podarilo čiastočne zakonzervovať a zabezpečiť proti absolútnemu rozpadu. Pod hradom sa nachádzajú vápencové bralá s názvom Blázonstein, ktoré obľubujú skalolezci. Fanúšikovia tohto športu si tak môžu zaliezť v peknej kulise prírody a historickej pamiatky.

Miléniový kríž

Miléniový kríž.Miléniový kríž. Tento pomerne megalomanský objekt sa týči neďaleko kúpeľnej obce Smrdáky . Poslúži ako neobvyklá zastávka s dobrým výhľadom.

Neďaleko Senice, na ceste do Oreského sa nachádza obrovitý kríž. Je to skutočný monument, o ktorom ale vie len málokto. Pritom nie je zaujímavý len kríž sám o sebe, ale aj lokalita v ktorej bol postavený. Ide o veľmi pekné prostredie kopaníc, z ktorého je dobrý výhľad na okolité lúky a polia. Miesto by sa preto dalo odporučiť ako netradičná zastávka, ak ste na cestách v týchto končinách, alebo ako spestrenie na cyklovýlete. Ak ste autom, výhodou je že sa dá parkovať priamo pri ňom.

Rekreačné stredisko Gazárka

Gazárka.Gazárka. K najznámejším oblastiam Záhoria na oddych pri vode patrí práve táto lokalita.

Mestečko Šaštín-Stráže je známe i vďaka Gazárke. Tá predstavuje klasickú oblasť letnej rekreácie v podobne vodných nádrží, vytvorených v pieskovom podklade Záhoria. V lete sa tu dá okúpať, ubytovať v jednoduchých chatkách, alebo len tak prísť na výlet. Ku koloritu nádrží neodmysliteľne patria stánky s langošmi a podobné občerstvovacie možnosti. Aj keď lokalita pôsobí dosť retro s mierne „socíkovským“ nádychom, stále ma čo ponúknuť.

Bazilika Sedembolestnej panny Márie

Bazilika v Šaštíne.Bazilika v Šaštíne. Jeden z najmonumentálnejších chrámov Slovenska.

Obec Šaštín preslávil práve chrám Sedembolestnej panny Márie a celonárodné púte doň. No nemusíte byť práve veriaci. Táto sakrálna stavba rozhodne stojí za návštevu. Možno by ste v týchto končinách taký monumentálny objekt neočakávali. O to viac kontrastne vynikne veľkoleposť baziliky.

  • GPS: 48.639710,17.143228

Vodná nádrž Buková

Vodná nádrž Buková pod Zárubami.Vodná nádrž Buková pod Zárubami. Ak túžite po nekomerčnom relaxe pri vode pod najvyšším vrcholom Malých Karpát, vybehnite si na výlet na Bukovú.

Vodná nádrž Buková je jedným z mnohých vodných diel Záhoria. Zaujímavou ju robí jej poloha, ktorá koncentruje viacero atraktivít na jednom mieste. V neposlednom rade je to najvyšší vrchol Malých Karpát Záruby, ktorý sa nad nádržou týči a vedie naň z tadiaľ i turistická značka. Celú nádrž si môžete taktiež pozrieť z nenápadnej vyhliadky v oblasti kopca Ježovka, nad tunajšou chatkovou osadou. Buková vo všeobecnosti ponúka klasické možnosti kúpania a táborenia pri vode. Možný je i rybolov. Ak ste tu ešte neboli a hľadáte tip na výlet v oblasti Malých Karpát a Záhoria, vyberte sa sem.

  • GPS: 48.534387, 17.361725

Rohožnícke rybníky

Pohľad na jeden z rybníkov pri RohožníkuPohľad na jeden z rybníkov pri Rohožníku. Ideálna lokalita na pohodové prechádzky, či rybárčenie.

Obec Rohožník je známa predovšetkým svojou cementárňou. Málo kto však vie, že v jej západnej časti sa nachádza sústava niekoľkých väčších, či menších rybníkov. Rybníky sú od seba oddelené pásom zeme a tak sa pomedzi ne dá spraviť nenáročná prechádzka, ktorú môžu absolvovať všetky vekové kategórie. Na brehu jedného z rybníkov je aj občerstvovacie zariadenie, ktoré sme však nevyskúšali. Ako sme si všimli, miesto je tiež obľúbené na rybárčenie. Rybárov sme tu stretli na viacerých miestach. Zaujal nás tiež veľký výskyt kačiek a to hlavne na jar. Ak sa sem chystáte autom, zaparkovať môžete pri panelákovom sídlisku, prípadne popri ceste, ktorá vedie z Rohožníka do Malaciek. K rybníkom je to potom už len kúsok.

Lesy na Záhorí

Pohľad do "útrob" lesaPohľad do "útrob" lesa. Lesy na Záhorí sú typické radovou výsadbou stromov. Opticky to vyzerá veľmi zaujímavo :)

Lesy Záhoria sa svojim zložením odlišujú od všetkých ostatných lesov na Slovensku. Rozsiahle borovicové spoločenstvá s prímesou dubov, či briez (ale aj mnohých iných listnatých stromov) na piesčitom podklade pôsobia neskutočne pútavo. Keďže sa jedná o zväčša hospodárske lesy, stromy sú často pravítkovo vysadené, čo na jednej strane pôsobí gýčovo, na druhej strane to vytvára pekné optické ilúzie. Na mnohých miestach vás prekvapia rozsiahlejšie bažiny v podobe rašelinových močiarov a jazierok. Na Slovensku zrejme nenájdete tak rozsiahle lesy, ktoré sú takmer bez prevýšenia. Ak radšej preferujete roviny pred kopcami, lesy na Záhorí sú jasná voľba. Spleť chodníkov vám dovolí túlať sa lesmi celé dni. Len si treba dávať pozor, aby ste sa omylom nevyskytli v areáli vojenského priestoru, ktorý tu bol vybudovaný. A mimochodom... lesy na Záhorí sú mimoriadne obľúbené medzi hubármi, na ktorých počas sezóny narazíte veľmi často.

  • GPS: 48.597196, 17.130726

Prírodná rezervácia Zelienka

Národná prírodná rezervácia ZelienkaNárodná prírodná rezervácia Zelienka. Veľmi zaujímavé rašelinové močiare a rozmanité lesné spoločenstvá sa nachádzajú neďaleko Lakšárskej Novej Vsi.

Zelienka predstavuje akúsi močiarnu krajinu s väčším rašeliniskovým jazierkom, ktoré je zasadené uprostred pozoruhodného záhoráckeho lesa. Les je tu veľmi rozmanitý. Nájdete tu borovicové spoločenstvá, doplnené o duby, brezy či slatinné jelšové lesy. Na viacerých miestach sa na Zelienke rozprestierajú bažiny, ktoré dodávajú miestu veľmi špecifické genius loci. V rámci skúmania lokality sme sa nimi pokúšali aj „brodiť“, no vzdali sme to hneď, ako sa nám začali nohy strácať pod zemou. Ak by ste sa sem vybrali, tak na Zelienku sa dá najrýchlejšie dostať z Lakšárskej Novej Vsi, lesným chodníčkom zo severnej časti obce.

  • GPS: 48.604435,17.164993

Sobotište

Jadna z miestností v Družstevnom múzeu Samuela JurkovičaJadna z miestností v Družstevnom múzeu Samuela Jurkoviča. Expozícia prezentuje 150-ročnú existenciu fenoménu družstevníctva, ktorý ovplyvnil život mnohých generácií na Slovensku.

Významná záhorácka obec má za sebou bohatú históriu. V 16. storočí sa tu usídlili Habáni, ktorí svojim kultúrnym vplyvom poznačili spoločenský a hospodársky život celého kraja. Významný vplyv na obec a okolitý región mal nepochybne Samuel Jurkovič, ktorý tu v roku 1845 založil Gazdovský spolok. Habánom a aj Jurkovičovi je v obci venované múzeum, ktoré sa oplatí navštíviť, ak sa už budete v obci nachádzať. Tak isto tu bol vybudovaný náučný chodník s deviatimi zastávkami, ktorý vás prevedie zaujímavými zákutiami obce. Mnohé miesta, či budovy sú doplnené o informačné panely, takže počas prechádzky sa čo-to dozviete o obci a jej histórii. Prechádzku môžete začať napríklad v centre obce, pri pomníku padlých vojakov z Prvej svetovej vojny.

  • GPS: 48.731543,17.405707

Vodná nádrž Kunov

Vypustená vodná nádrž Kunov pri Senici.Vypustená vodná nádrž Kunov pri Senici. Táto priehrada sa nachádza hneď pri hlavnej ceste a tak je veľmi ľahko dostupná.

Vodná nádrž Kunov sa nachádza pri Senici. Je to obvyklá priehrada. Nachádza sa pri hlavnej ceste do Sobotišťa a tak je prístup k nej bezproblémový a jednoduchý. Je to vhodný cieľ i na cyklovýlet, alebo krátku prestávku počas jazdy autom. Dá sa zastaviť pri hlavnej hrádzi a oddýchnuť si pohľadom na vodnú hladinu. K dispozícii je viacero rekreačných zariadení a občerstvenie. Vodná nádrž bola dlhší čas vypustená a tak sa dalo poprechádzať priamo po dne. Vcelku zážitok :)

  • GPS: 48.710360,17.408433

Ťažobné stroje na ropu

Ropné ťažobné zariadenie tzv. kozlík pri Gajaroch.Ropné ťažobné zariadenie tzv. kozlík pri Gajaroch. I nadšencom techniky môže Záhorie ponúknuť čosi jedinečné.

Ku koloritu Záhoria neodmyslite patria rôzne druhy potrubia, zásobníkov plynu, ale dokonca i ťažobných zariadení na ropu. Niežeby šlo o nejakú megaatraktivitu, no tieto ťažobné stroje môžu byť zaujímavé z pohľadu netradičného výskytu podobných zariadení na území Slovenska. Veď koho by napadlo, že Slovensko by mohlo mať čo i len trochu pozoruhodné zásoby ropy. Niečo podobné je na našom území v podstate raritou a stojí za to vidieť stroje „v akcii“. Niektoré z nich uvidíte cestou priamo z auta. Z hľadiska bezpečnosti by sme však neodporúčali sa k nim príliš približovať. K mnohým sa dá prísť autom. Zariadenia sú roztrúsené hlavne v oblasti Gbelov a Gajarov.

  • GPS: 48.473992,16.910097

Bunkre prie rieke Morava

Betónový bunker pri Gajaroch.Betónový bunker pri Gajaroch. Dlhá línia bunkrov z obdobia tesne pred vypuknutím druhej svetovej vojny sa tiahne pozdĺž rieky Moravy.

Vojenské bunkre pozdĺž rieky Moravy mali slúžiť ako dôležitá obranná línia v dobe silnejúcej agresie Nemecka pred druhou svetovou vojnou. Do vypuknutia vojny sa ich podarilo vybudovať veľké množstvo a dokonca do nich nastúpili posádky. Nakoniec však boli opustené bez výstrelu a dodnes sa zachovali ako mohutní betónoví svedkovia tej doby. Doslova charakterizujú kraj pri uvedenej rieke. Zároveň tvoria zaujímavý cieľ výletov. Objavovať staré bunkre je zábava. Niektoré sú dobre viditeľné, iné ukryté v húštine rôznych lesíkov. Paradoxne vďaka hľadaniu bunkrov, objavíte aj ďalšie zaujímavé lokality v okolí rieky Morava. Objavovať bunkre sa môžete vydať autom, pešo i na bicykli. Dá sa pritom využiť hustá sieť rôznych poľných ciest. Bunkre sú zväčša prístupné, no zariadenie z nich už vymizlo.

  • GPS: 48.451662,16.900372

Bahno - Orlovské Vŕšky

Lokalita Bahno pri Malackách.Lokalita Bahno pri Malackách. Záhadné močiare sú ďalšou minimálne známou atraktivitou nekonečných borovicových lesov Záhoria.

Málo známa, no o to zaujímavejšia lokalita sa nachádza neďaleko Malaciek, smerom na Studienku. Miesto je súčasťou prírodnej rezervácie Orlovské Vŕšky, no na mapách ho môžeme nájsť aj pod názvom Bahno, či Orlie vrchy. Ako už názov čosi napovedá, jedná sa o močaristé miesto s rašelinovými jazierkami a odumretými stromami, ktoré pôsobia pomerne desivo. Na lokalitu sme narazili úplne náhodne a hneď nám učarovala. To pravé orechové zažijete vtedy, ak sa sem vyberiete počas hmly. Vtedy je tu neskutočný pokoj a hlavne, všetko sa tvári neuveriteľne depresívne, až ponuro. Skvelé miesto na natáčanie hororu. Pohodlne by mohlo konkurovať aj známym Mŕtvym močiarom z filmu Pán prsteňov :)

  • GPS: 48.469122,17.061722

Kúpele Smrdáky

Kúpele Smrdáky.Kúpele Smrdáky. Kúpele sa vyznačujú špecifickým zložením vôd, ideálnym na liečenie kožných chorôb.

Smrdáky sú známou kúpeľnou obcou na Záhorí. Kúpele sa zameriavajú najmä na liečbu kožných ochorení v kombinácii s chorobami pohybového aparátu. Základom liečby je využitie prírodného bohatstva obce – sirovodíkovej minerálnej vody a sírneho bahna. Údajne nikde na svete nenájdete kúpele s tak vysokou hladinou sirovodíka treťohorného pôvodu, ako sú práve v Smrdákoch. Súčasťou kúpeľov je pekne upravený kúpeľný park, ktorý je ako stvorený na prechádzky. Pravidelne to využívajú pacienti, ktorí v kúpeľoch podstupujú liečbu a rôzne procedúry.

  • GPS: 48.721065,17.303115

Rímska vojenská a obchodná stanica v Stupave

Zvyšky rímskej vojenskej a obchodnej stanice na Šibeničnom vŕšku v Stupave.Zvyšky rímskej vojenskej a obchodnej stanice na Šibeničnom vŕšku v Stupave. Významnú lokalitu rozoberá čas.

Na Šibeničnom vŕšku, v oblasti Kopce v Stupave, sa kedysi nachádzala rímska vojenská a obchodná stanica, ktorá strážila široké okolie a najmä Jantárovú cestu. Vizuálny kontakt mala dokonca s táborom rímskej légie a centrom Hornej Panónie - Carnuntom. Že je stadiaľt výborný výhľad sa možno ľahko presvedčiť na vlastné oči, hoci spomínaný vrchol má iba 202 m. Samotná stanica má svoj pôvod v polovici 2. storočia. Jej vek je naozaj úctyhodný. Od roku 1963 je táto lokalita národnou kultúrnou pamiatkou, no plány na archeologické múzeum v prírode sa zmenili len na burinou obrastené náznaky zvyškov múrov. Dnes sa na toto miesto ľahko dostanete od Stupavského kaštieľa. Postačí sledovať zelenú turistickú značku, z ktorej odbočíte na ulicu Ľ. Kraskovskej. Znateľný chodníček vás dovedie až na miesto, ktoré je však v teréne neoznačené.

  • GPS: 48.278491, 17.035227

Informácie o článku

  • Kedy sme lokality navštívili: 2015-2018
  • Fotografie sú z obdobia: 2015-2018
  • Autor článku: Martin Kiňo, Václav Sulek
  • Autori fotografií: Václav Sulek, Martin Kiňo

Poznámka redakcie: Opisované lokality sme osobne navštívili a zdokumentovali prostredníctvom fotografií. Informácie v článku predstavujú náš subjektívny názor, prezentujú naše zážitky a slúžia predovšetkým na usmernenie. Preto ich použitie v praxi je len na Vašom zvážení a na vlastné riziko. Pred návštevou každej lokality je nevyhnutné si zistiť, či sa na ňu nevzťahuje návštevný poriadok, ktorým sa treba riadiť.