Jasenianska kaskáda sa nachádza na južnom okraji Nízkych Tatier, na sever od obce Jasenie. Počas potuliek v oblasti stredného Slovenska sme narazili na toto poriadne zaujímavé technické dielo obrovských rozmerov. Napriek celkom gigantickým proporciám zostáva relatívne skryté.
Jasenianska hydrocentrála je jednou z elektrární Jasenianskej kaskády.
Jasenianska kaskáda predstavuje vodohospodársku stavbu, presnejšie sústavu podzemných vodných kanálov, potrubí a hydrocentrály v horách uvedeného pohoria. Dnes je možné sa do jej blízkosti rýchlo dostať a spraviť si dosť neobvyklú túru.
V tomto článku popisujeme len časť kaskády pozostávajúcej z Jasenianskej hydrocentrály, akumulačného vodojemu Rígeľ a potrubia, ktorými sú uvedené objekty prepojené. Lokalita sa okrem toho vyznačuje aj zapadnutosťou a tichom.
Ako sa dostať k Jasenianske kaskáde a kde zaparkovať?
K Jasenianskej kaskáde vedie najrýchlejšia cesta po asfaltke nad obcou Jasenie. Do dediny sa dostanete autobusmi, no autom sa viete doviezť až k hydrocentrále, v blízkosti ktorej je možné i zaparkovať. Ide o provizórne parkovanie popri asfaltke.
Pokúsiť by ste sa mohli i o cyklotúru do oblasti kaskády. Je to však trošku expedičnejšia cykloturistika. Od hydrocentrály môžete pokračovať po žlto značenej cyklotrase a odbočiť na neznačenú lesnú cestu, ktorou sa dá dostať až k akumulačnému vodojemu Rígeľ, z ktorého voda priteká masívnym potrubím do Jasenianskej hydrocentrály.
Pripravte sa však na strmé stúpanie, kde sa hodí horský bicykel. Pešo viete prejsť trasu medzi hydrocentrálou a vodojemom priamo popri prepájajúcom potrubí, ktoré je zároveň ideálnym vodítkom, aby ste sa nestratili.
Provizórne miesto na zaparkovanie v blízkosti Jasenianskej hydrocentrály nad obcou Jasenie.
Niekoľko faktov o Jasenianskej kaskáde
Jasenianska kaskáda je sústavou vodohospodárskych diel pozostávajúcich z týchto častí: Obecný mlyn Jasenie, Kordíková šmykňa, Hydrocentrála Jasenie, Píla Jasenie, Píla u Karamanov, Mlyn u Kňazovických, Mlyn u Čipkov a Dolný mlyn. Dielo je využíva vodné zdroje Prostredného potoka, Jasenianskeho potoka a potoka Lomnistá.
Ide o historické technické dielo, pretože plány na vybudovanie Jasenianskej kaskády vznikali už začiatkom 20. storočia. Počas 1. svetovej vojny bola výstavba prerušená a dielo sa podarilo dobudovať až v roku 1925. Pre komplikácie s distribučnou sieťou však plnohodnotná prevádzka kaskády začala až v roku 1928. Pozoruhodné je, že dodnes slúži ako podstatná súčasť energetických zdrojov železiarní v Podbrezovej.
K najpôsobivejším faktom ohľadne tejto kaskády patrí, že vodu do akumulačného vodojemu rýgeľ vo výške takmer 740 m n. m. privádzajú obrovské banské podzemné tunely. Z lokality Bauková je to až 8 km dlhý z priemerom 1 m. Ďalší tunel prichádza z hate Lomnistá.
Samotný vodojem sa pýši troma až 10 m hlbokými komorami s max. dĺžkou až 90 m. Z vodojemu vedie 900 m dlhé potrubie strmo nadol svahom kopca až do Jasenianskej hydrocentrály. Tlak vody v ňom musí byť obrovský. Údajne je to až 20 barov.
Lopejský kanál privádza vodu i do hydroelektrární v Dubovej a Predajnej. Kaskáda dokáže vyrobiť 30 mil. kWh elektriny ročne. Produkuje ju 11 turbín, pričom v sústave by mala byť dosiaľ i jedna pôvodná turbína. Voda z kaskády sa napokon vlieva do rieky Hron. Nečudo, že toto významné dielo sa pokúšali počas vojnových čias zničiť, čo sa však napokon nepodarilo.
Masívne potrubie prepájajúce akumulačný vodojem Rígeľ s Jasenianskou hydrocentrálou.
Akumulačný vodojem Rígeľ zbiera vody potokov na Jasenianskej kaskáde.
Pohľad cez okienko dovolil uvidieť aspoň časť interiéru vodojemu Rígeľ.
Vetracie otvory banských vodných kanálov Jasenianskej kaskády pri vodojeme Rígeľ.
Peší okruh od Jasenianskej hydrocentrály k objektu vodojemu Rígeľ
Po zaparkovaní v tesnej blízkosti Jasenianskej hydrocentrály sa môžete vybrať pešo k potrubiu spadajúceho z vodojemu Rígeľ. Hneď pred vstupom do lokality hydrocentrály si všimnete zákaz vjazdu.
Samotná hydrocentrála je pekná historická priemyslená stavba. Obhliadli sme si ju len zdiaľky. Takmer ihneď nás upútalo masívne potrubie spadajúce priesekom v lese, po svahu smerom k hydrocentrále.
Obrovská rúra, tvorená z kratších dielcov, prepojených veľkými skrutkami. Rúra je natretá nazeleno a pokrytá slizom. Jej konštrukcia musí byť dokonalá, pretože pri obrovitých tlakoch, ktoré v nej panujú, sme si v spojoch nevšimli žiadne priesaky.
Vybrali sme sa teda smerom nahor, popri potrubí. Malo to byť približne 200 výškových metrov stúpania. Svah bol najskôr nepríjemne zarastený trávami, no čoskoro sme narazili na čosi ako zvyšok koľajníc s drevenými pražcami. Zrejme išlo o zvyšok niekdajšieho výťahu. Pomohol nám s postupovaním nahor. Čoskoro sa nám ukazovali pekné spätné pohľady k objektu hydrocentrály. Napokon, za neustáleho žasnutia nad kvalitnou prácou robotníkov, ktorí sa tu isto namakali, sme dosiahli budovu vodojemu Rígeľ.
Objekt vodojemu Rígeľ bol uzavretý, no taktiež je to pekná priemyselná stavba. Sú od neho výhľady na okolité kopce a krajinu. Podarilo sa nám aspoň nahliadnuť cez okienko do jeho útrob. Najviac nás ohúrila masívnosť potrubia a tlak vody, ktorý musí byť v jeho spodnej časti.
Po dostatočnom kochaní nad technickou šikovnosťou našich predkov, sme sa konečne vybrali smerom na lesnú cestu vedúcou severne, akoby pod vrcholy Nízkych Tatier. A tu nás extrémne zarazilo hučanie vody pod našimi nohami. Išlo o vodné masy presúvajúce sa podzemným kanálom smerom k vodojemu. Skutočne pôsobivé!
Kráčali sme ďalej až do lesa a lesnou cestou ďalej podľa navigácie. Napokon sme zostúpili až k asfaltke, ktorá už nás priviedla späť k autu.
Ak zhodnotíme tento okruh, okrem veľmi zaujímavého technického diela by sa vám tu mohla páčiť príroda a to najmä svojím tichom. Bežne je táto lokalita zrejme celkom opustená. Takže je to niečo pre tých, čo majú radi trasy mimo davov.
Spätný pohľad na potrubie spadajúce k Jasenianskej hydrocentrále a na zvyšky koľajníc niekdajšieho výťahu.
Výhľady od akumulačného vodojemu Rígeľ na Jasenianskej kaskáde.
Detail okna vodojemu Rígeľ.
Pod zemou sa nachádza kanál privádzajúci vodu k akumulačnému vodojemu Rígeľ na Jasenianskej kaskáde.
Výhľady od vodojemu Rígeľ sú tiež odmenou pre turistu na Jasenianskej kaskáde.
Jaseniansky potok je jedným z hlavných vodných zdrojov Jasenianskej kaskády.
Gazdovstvo v blízkosti Jasenianskej hydrocentrály.
Sympatické horské obydlie neďaleko Jasenianskej hydrocentrály.
Náročnosť a vybavenie na túru
Menšia túra popri potrubí Jasenianskej kaskády si vyžaduje najmä obuv s dobrou podrážkou, pretože chodníček je tu len provizórny a dosť strmý. Hodí sa oblečenie, ktoré vás ochráni od nepríjemne vysokej trávy a prípadne aj kliešťov. Veľmi sa hodí GPS navigácia, pretože trasa nie je značená a najmä v lese, počas návratu by ste mohli poblúdiť. Foťák, alebo kamerku odporúčame tiež. Z Jasenianskej kaskády si odnesiete si unikátne zábery.
Túra sa dá zvládnuť i s deťmi. Nie je príliš dlhá, no otázne je, či je práve toto niečo, čo budú chcieť deti vidieť. Pokiaľ ich vezmete, nezabudnite na občerstvenie, pretože po ceste nie sú žiadne bufety ani chaty.
Ak by ste sem vyrazili na bicykli. Zoberte si horský bicykel s dostatočnými prevodmi, aby ste mohli vyjsť lesnú strminu. Ak sa bojíte medveďov, pribaľte si vhodný obranný sprej, ale radšej sa správajte ostražito. Tieto končiny sú pomerne opustené a zrejme nemožno vylúčiť, že sa tu niekde potuluje nejaký chlpáč :).
Potrubie z vodojemu Rígeľ vedie strmým svahom nadol k Jasenianskej hydrocentrále.
Lesnou cestou naspäť k Jasenianskej hydrocentrále. Malo by sa ňou dať vyjsť i na bicykli.