Prinášame vám prehľad najobľúbenejších destinácií na jednoduchý výlet v Bratislave a okolí. Mnohé z lokalít istotne poznáte, no možno ste už na ne zabudli, alebo vám nenapadlo, že by ste si ich mohli pozrieť znova. Výlet k nim totiž nikdy nie je chybou a určite na týchto miestach nájdete niečo, čo vás príjemne prekvapí. Ak ste na niektorých z týchto miest neboli nikdy, návštevu možno len a len odporučiť..

Ešte by sme chceli upozorniť, že zoznam tradičných bratislavských lokalít je našim subjektívnym výberom. Všetky miesta uvedené v článku sme osobne navštívili a zdokumentovali. Nejedná sa preto o kompilát informácií z internetu, ako tomu býva dnes zvykom. Zoznam sa budeme snažiť priebežne dopĺňať, podľa toho ako sa nám bude dariť dokumentovať nové miesta (a ako nám dovolí čas). Preto ak v zozname nenájdete nejakú významnú pamiatku, nezúfajte, isto časom pribudne :). Poďme si teda predstaviť jednotlivé top lokality Bratislavy a blízkeho okolia.

Bratislavský hrad s barokovou záhradou

Bratislavský hrad z hradných záhrad.Bratislavský hrad z hradných záhrad. K hlavným dominantám Bratislavy patrí bezpochyby Bratislavský hrad. Súčasťou hradu sú i obnovené záhrady.

Priamo nad historickým centrom hlavného mesta sa nachádza dobre známy, hore nohami otočený stolec. Nie až tak dávno zrekonštruovaný hrad má práve takýto tvar. Je to povinná jazda pre rodiny s deťmi, no i keď vás práve nezaujímajú historické expozície, je možné tu nájsť množstvo zaujímavých zákutí. Bratislavský hrad zaujme aj peknými výhľady na Staré Mesto, či Dunaj s jednotlivými mostami. Jednou z najnovších atraktivít hradu je pekne zriadená baroková záhrada s fontánkou. Ideálne miesto na oddych a relax.

Čo sa týka dostupnosti, na hrad sa dá dostať najjednoduchším spôsobom - pešo z centra mesta. Nejde však o nič extrémne. Dá sa tu aj vyviezť autom, či trolejbusom. Parkovanie pri hrade je však platené. Určite preto odporúčame spraviť si peknú prechádzku staromestskými uličkami, prípadne sa zastaviť na vínko, či pivo v jednej z miestnych krčmičiek pod hradom.

 • GPS: 48.142772, 17.100494

Hrad Devín

Pohľad na vrchné partie hradu Devín.Pohľad na vrchné partie hradu Devín. Devín je výborným vyhliadkovým bodom na šíre okolie a zaujímavou sondou do histórie.

Ruina hradu Devín je veľmi obľúbenou lokalitou relaxu, kedykoľvek máte trochu voľného času. Výlet sem vždy poteší malých i veľkých a vždy sa tu nájde niečo príjemné. Či už je to hrad samotný, alebo jeho okolie. To je totiž ako stvorené na prechádzky, cyklistiku, beh, alebo dokonca člnkovanie.

Samotný hrad je historicky veľmi významým. Svedčia o tom zbierky a expozície v jeho areáli. Vstup na hrad je spoplatnený, no našťastie prístup pod hrad je veľmi jednoduchý autom, či autobusom, pričom parkovanie na veľkom priestranstve pod hradom je bezplatné.

Sandberg

Pozostatky pravekého mora na Sandbergu.Pozostatky pravekého mora na Sandbergu. Chránená lokalita nad Devínskou Novou Vsou ponúka pohľad do prastarej minulosti. Miesto je ideálnym bodom na sledovanie západov slnka.

Tak toto je skutočná lahôdka. Kto tam ešte nebol, nech si túto prehistorickú atraktivitu nenechá ujsť. Hoci dnes už nie celkom prístupná, no i tak absolútne záhadná lokalita, umožňuje vydať sa na pomyselnú cestu v čase smerom do histórie vzniku života na našej planéte. Ide totiž o zvyšky niekdajšieho dna oceánu, ktorý siahal až do týchto miest. Je to pieskový masív vklinený do svahov Devínskej Kobyly. Dôkazom prastarého mora v týchto častiach Slovenska sú fosílie uložené v piesku Sandbergu.

Na Sandberg a dostanete ľahko. Postačí prísť do Devínskej Novej Vsi. Možností je viacero. Autom, autobusom, pešo po značke z Devína, no ešte lepšie na bicykli, napríklad popri rieke Morave. Už samotná cesta k Sandbergu tak môže byť zážitkom.

 • GPS: 48.200524, 16.974369

Mohyla M.R. Štefánika pri letisku

Mohyla M. R. ŠtefánikaMohyla M. R. Štefánika. Stavba bola zrealizovaná podľa projektu Dušana Jurkoviča ako pamiatku na letecké nešťastie, ktoré sa tu odohralo.

Mohylu M.R. Štefánika na Bradle pozná azda každý. Možno pomenej známou je jej menšia sestra pri Bratislavskom letisku taktiež z dielne architekta Dušana Jurkoviča. Označuje miesto pádu lietadla a pripomína tragickú smrť M.R. Štefánika. Z pohľadu atraktivít v oblasti Bratislavy ide o pekný cieľ na kratší výlet. Ideálne na bicykli.

Mohyla sa nachádza pri letisku blízko zelenej turistickej značky vedúcej do Ivanky pri Dunaji. Ľahko sa sem dostanete cyklotrasou popri Malom Dunaji, ktorá je naozaj pekná. Miestami však možno vhodnejšia pre trekový bicykel.

Toto pietne miesto ponúka príjemnú atmosféru, teda pokiaľ práve na susediacom letisku neštartuje lietadlo, čo mimochodom tiež môže byť zaujímavý zážitok najmä pre deti. Neďaleko sme stretli masu výletníkov čakajúcu na to, ako im pristávajúce lietadlo preletí tesne ponad hlavu. Táto mohyla tak predstavuje spojenie viacerých možností na relax - cyklistiku a turistiku v oblasti toku Malého Dunaja, ktorú v lete možno spojiť s kúpaním na Zelenej vode kúsok odtiaľto.

Botanická záhrada UK

Botanická záhrada UK pri Karloveskom ramene.Botanická záhrada UK pri Karloveskom ramene. Ideálne miesto na neobvyklú prechádzku a zaujímavé kočíkovanie.

Nemusíte byť práve znalec rastlín, aby ste si vychutnali pobyt v bratislavskej botanickej záhrade. Obzvlášť pekná je na jar, keď sa prebudia všetky tunajšie stromy. V lete zase pôsobí ako oáza uprostred betónovej džungle. Spolu s neďalekým Karloveským ramenom je to ideálna kombinácia na nenáročné, no prekrásne prechádzky v prírode, ktorej je v hlavnom meste minimum. Príroda v Botanickej záhrade je však o čosi exotickejšia. Je to tak vďaka celkom pestrej zbierke drevín a rastlín, ktoré ste možno nikdy nevideli. No nájdete tu i rastliny obvyklé, ako napríklad ruže. Tých je tu množstvo a keď práve kvitnú je to nádhera.

Botanická záhrada sa nachádza pri Moste Lafranconi. Ľahko sa sem dopravíte električkou. Od návštevy sa nenechajte odradiť nesympatickým vonkajším plotom, ktorý zakrýva všetko bohatstvo záhrady. Vnútri to naozaj stojí za to. Okrem jedinečných stromov, či skleníkov so špecifickými druhmi rastlín vás zaiste príjemne prekvapí vonkajšie jazierko. Dá a tu i príjemne pokočíkovať, keď je inde exrtémne horúco a posedieť si v tieni veľkých stromov. A keď už tu budete, pokojne si dajte zmrzlinu v bufete, alebo si odskočte do neďalekej vodárenskej záhrady, ktorá je pre deti priam stvorená.

Zoologická záhrada

Žirafy v Bratislavskej ZOOŽirafy v Bratislavskej ZOO. Súčasťou zoologickej záhrady je aj Dinopark. Deti si tu isto prídu na svoje.

ZOO v Bratislave možno nepatrí k najvychytenejším ZOO, no v posledných rokoch došlo i tu k celkovému zlepšeniu. Ako vhodný príklad by sa dal uviesť pekne upravený výbeh pre vlky, ktorý pripomína prirodzené prostredie, v ktorom sa táto šelma vyskytuje. Na tomto mieste sa podarilo vybudovať niečo ako skutočný les. Veľkú pozornosť istotne púta tunajší Dinopark s replikami dinosaurov, ktorí sa dokonca hýbu a vydávajú praveké pazvuky. Nenechajte si ujsť ani žirafy, alebo nosorožce.

Pozrieť sa vyplatí i miestny párik levov, či mnoho iných živočíšnych druhov, či už z ríše operencov, cicavcov a mnohých iných. Istotne sa vyberte do pavilónu opíc. Je tu toho na pozeranie naozaj mnoho. S menšími deťmi komplet ZOO na jeden záťah azda ani neprejdete. Hlavne ak je príliš teplo. Osviežiť sa síce môžete v niekoľkých bufetoch, ale plocha ZOO je pomerne veľká a kopcovitá. Záťažou môže byť i návšteva počas víkendov, kedy ZOO praská vo švíkoch. Naopak, počas týždňa si tu môžete dopriať celkom príjemnú a netradičnú prechádzku.

 • GPS: 48.157248, 17.075227

Karloveské rameno

Nástupné mólo v Karloveskom ramene.Nástupné mólo v Karloveskom ramene. Karloveské rameno je chránenou prírodnou lokalitou hneď vedľa rozľahlého sídliska. Je bratislavskou základňou kajakárov.

Jednou z relatívne skrytých, no o to zaujímavejších atraktivít Bratislavy je Karloveské rameno. Niežeby bolo úplne neznáme, no predstavuje skôr relaxačnú destináciu pre miestnych. Najmä Karlovešťanov. Oplatí sa sem však zavítať i keď ste z opačného konca mesta, alebo vôbec nebývate v Bratislave. Karloveské rameno je veľmi príjemným ramenom Dunaja, ktoré tvorí záver civilizovanej, husto osídlenej mestskej časti. Ponúka množstvo prírodných krás, ako podmanivé lužné lesy, ktoré sú prírodnou rezerváciou.

Odporúčame sa sem vybrať na bicykli, či kočíkovať, alebo si zabehať, či podniknúť príjemnú prechádzku. Karloveské rameno je domácim prístavom mnohých vodákov. Okrem iného tu trénovali mnohé slovenské esá. Dodnes sa tu nachádza lodenica, ktorá je aj národnou pamiatkou. Dohodnúť si v nej môžete kanoistický kurz. Karloveské rameno sa stalo miestom výraznej výstavby, no dokázalo si udržať príjemný riečny charakter. Stále si tu môžete posedieť v príjemnej krčmičke Mark Twain, ktorá je takou miestnou nekomerčnou klasikou. Pripomína atmosféru vodáckeho dobrodružstva. Okrem toho všetkého si tu prídu na svoje i rybári.

Vodárenská záhrada

Vodárenské záhrada v Karlovej Vsi z tunajšej vyhliadkovej vežičky.Vodárenské záhrada v Karlovej Vsi z tunajšej vyhliadkovej vežičky. Lokalita je výborným nekomerčným projektom pre relax rodín s menšími deťmi.

Vodárenská záhrada v Karloveskom ramene je jedným z najvydarenejších projektov, určeným pre širokú verejnosť, v oblasti Karlovej Vsi. Ide o veľmi príjemne zrekonštruované priestranstvo v oblasti vodárenského múzea, určeného predovšetkým rodinám s deťmi, alebo cyklistom ako príjemná zastávka, kde sa dá osviežiť a doplniť pramenitú vodu. V priestranstve Vodárenskej záhrady nájdete ihrisko s preliezkami, hojdačkami, či šmykľavkami. Nájdete tu i mnoho stromov, ale aj rozľahlý, udržiavaný trávnik, kde si môžete zahrať loptové hry, alebo bezpečne zabehať naboso.

V prístreškoch s drevenými stolmi si môžete spraviť piknik, alebo sa osviežiť v umelom potôčiku. To obľubujú hlavne deti. V areáli Vodárenskej záhrady sú rozmiestnené rôzne staré čerpadlá s popismi, ktoré predstavujú čosi ako vodárenskú minisondu do histórie tohto odvetvia. Všetko je to zadarmo a krásne udržiavané. Návštevu vrelo odporúčame.

 • GPS: 48.147119, 17.061062

Sad Janka Kráľa

Sad Janka Kráľa na jar.Sad Janka Kráľa na jar. Významný bratislavský park je dobrým miestom na športovanie i prechádzky. Môžete tu objavovať ďalšie atraktivity v podobe fontány, veže kostola, či protinapoleonského valu.

Bratislava má svoj kúsok zelene uprostred betónovej džungle práve v Sade Janka Kráľa. Z centra mesta ste tu naozaj za okamih. Môžete sa sem prejsť pešo, či bicyklom cez Starý, alebo Nový most (most SNP). Oba mosty zároveň vymedzujú hranice tohto parku. V Sade Janka Kráľa, ktorému dominuje socha práve tohto štúrovského básnika, si môžete zabehať po asfaltových, či prírodných chodníčkoch, spraviť si prechádzku popod krásne listnaté velikány, alebo si zašantiť na rozsiahlych trávnikoch. V niekoľkých blízkych reštauráciách sa dá posedieť a dobre najesť. Sad Janka Kráľa patrí k lokalitám denného relaxu v hlavnom meste. Vyplatí sa sem prísť snáď v každom čase. Je to ideálne útočisko pred mestskou šeďou.

Kamzík

Sánkovanie na Kamzíku.Sánkovanie na Kamzíku. Lyžiarska lúka je v súčasnosti zasnežená len ojedinele. Čo i len náznak snehu okamžite priláka stovky sánkarov.

Jedna z top lokalít pre voľnočasové aktivity v mestských lesoch nad Bratislavou. Vrchol Kamzíka je dobre známy vďaka televíznej veži, ktorá už zďaleka víta návštevníkov hlavného mesta. Kamzík je ideálnym cieľom na výlet do lesa hocikedy po práci, nielen cez víkend. K tzv. lyžiarskej lúke sa dá ľahko vyviezť autom, ale fajn môže byť i výšľap na bicykli, alebo pešo. Pár minút pod vrcholom je taktiež zastávka MHD.

Bratislavčania chodia na Kamzík často masovo, pretože tu môžu nadobudnúť pocit, že sú v horách. Možnosť výletu do lesa, tak blízko mesta je na nezaplatenie. Na Kamzíku sa dá príjemne posedieť na pive, alebo zájsť do reštaurácie v spomínanej veži a užiť si superné výhľady. Pri bufetoch nad lyžiarskou lúkou sa nachádza detské ihrisko, ale aj bobová dráha. Nájdete tu i zopár ohnísk na opekanie. V zime, ak je šťastie na sneh, si tu zabežkujete, ale miesto sa hodí predovšetkým na veľmi dobrú sánkovačku.

 • GPS: 48.183335, 17.098820

Rozhľadňa na Americkej lúke

Rozhľadňa pod Kamzíkom.Rozhľadňa pod Kamzíkom. Drevenú rozhľadňu nájdete na lúčke zvanej Americké námestie. Poskytne vám výhľady na Bratislavu a Podunajskú nížinu.

Pomerne novou atraktivitou je drevená rozhľadňa na Americkej lúke pod Kamzíkom. Tento projekt zvýšil atraktivitu tejto veľmi príjemnej lúčky, využívanej najmä na opekačky. Miesto je obklopené lesmi a z rozhľadne sú mierne obmedzené výhľady. Napriek tomu z nej pekne vidno najmä na juh, pomaly až niekam na Vodné dielo Gabčíkovo. My sme tu zažili nočné pohľady na rozsvietenú Bratislavu a musíme uznať, že to stojí za to.

Slavín

Vojnový pamätník Slavín.Vojnový pamätník Slavín. Jeden z najväčších monumentov Bratislavy. Vedie k nemu z centra prechádzka peknými uličkami. Toto miesto sa odvďačí peknými výhľadmi na mesto.

Tento pamätník na vojnové časy je skutočným monumentom v pravom slova zmysle. Megalomanská stavba predstavuje mramorom obložený obelisk týčiaci sa k nebu nad Bratislavou. Miesto je naozaj hodné návštevy, pretože ide o zaujímavú stavbu z ktorej sú dobré výhľady napríklad na Bratislavský hrad, ale aj širšie centrum. Toto pietne miesto s množstvom vojenských hrobov má okrem toho svoju jedinečnú atmosféru.

V oblasti Slavína sa dajú podniknúť veľmi príjemné, romantické prechádzky. Okolité uličky s diplomatickými vilkami, Horským parkom, či neďalekými Palisádami patria k najpríjemnejšími časťami Bratislavy na potulky mimo mestského ruchu s minimom áut. Na Slavín sa dá doviezť autom, ale aj MHD. A keď už tu budete skočte aj do klasickej krčmy Funus, či porozjímať k tunajšej Madone v skalách.

Horský park

Prechádzka v Horskom parkuPrechádzka v Horskom parku. Park sa nachádza prakticky v strede mesta, pri Slavíne a pritom disponuje takmer nedotknutým prostredím a pôvodnou flórou a faunou.

Horský park je skutočnou oázou pokoja v hlavnom meste. Nie je príliš rozľahlý, no o to je príjemnejší. Je to lesnaté územie, ktoré je behom týždňa veľmi vyhľadávané, no napriek tomu tu nenadobudnete pocit masovosti. Ide o park, v ktorom prevláda prirodzený lesný charakter. Je to ideálne miesto na prechádzky, kočíkovanie, behanie, no môžete si tu posedieť v miestnej horárni, ktorá disponuje i detským ihriskom. Neďaleko sa nachádza populárny monument Slavín, Murmanská výšina, alebo klasická krčma Funus.

 • GPS: 48.156823, 17.091530

Železná Studnička

Jedno zo sústavy jazierok na Železnej studničke.Jedno zo sústavy jazierok na Železnej studničke. Oblasť Železnej studničky patrí k najvyhľadávanejším a najľahšie dostupným miestam relaxu v prírode v Bratislave. Ak túžite vyhnúť sa masám, vyberte sa sem radšej mimo víkendu, niekedy po práci.

Táto lokalita bola medzi obyvateľmi Bratislavy populárna odjakživa. Je tomu tak dodnes. Sústava jazier, ponorená do lesného šera, prepojená horským potomkom Vydrica, bola miestom budovania mlynov, ale aj člnkovania vznešeného panstva. Člnkovať sa tu dá dodnes, rovnako ako aj behať, prechádzať, chytať ryby, či bicyklovať. V úvode rozsiahlej doliny, vtesnanej medzi okolité vrchy Malých Karpát, sa nachádza priestranstvo poskytujúce široké možnosti na relax pre deti, v podobe ihrísk, ale aj množstva miest na opekanie.

Veľmi dobre sa tu kočíkuje počas horúcich letných mesiacov, keď je v meste na nevydržanie. Tôňa listnatého lesa zmierňuje extrémy počasia. Nevýhodou je, že počas víkendov je táto lokalita extrémne preľudnená. Ak sa však odveziete autobusom na konečnú, neďaleko objavíte množstvo miest vhodných na kladenie ohňa a nerušenú lesnú pohodu. Postačí sa držať asfaltky vedúcej údolím a vybrať si konkrétne ohnisko.

Na Železnú studničku sa vyplatí zájsť i po práci. Dá se sem doviezť autom a zaparkovať v úvode doliny na veľkom parkovisku. Počas pracovného týždňa nie je problém nájsť tu miesto na zastavenie.

 • GPS: 48.180630, 17.073706

Devínska Kobyla - najvyšší vrch Bratislavy

Vyhliadka pod vrcholom Devínskej Kobyly.Vyhliadka pod vrcholom Devínskej Kobyly. Ponúka dobrý výhľad na západ od Bratislavy. Kedysi tu stála turistická chatka.

S nadmorskou výškou 514m nie je Kobyla na prvý pohľad žiadnym velikánom. V okolitej rovine je to však výrazný vrch. A nie je výrazný len svojim vytŕčaním nad okolitú krajinu, ale aj hustými listnatými lesmi a veľmi špecifickou faunou a flórou, ktorá sa vyskytuje na jej rozľahlých svahoch. Nehovoriac o tom, že v praveku sa v týchto končinách rozpresieralo more, o ktorého prítomnosti svedčia skameneliny na západnej strane tohto kopca v populárnej lokalite Sandberg. Okrem toho sa na Devínskej Kobyle nachádza opustená raketová základňa, v ktorej areáli sa zároveň nachádza i najvyšší bod tohto vrchu. Výhľady sú z neho obmedzené v dôsledku stromov. Veľmi pekné výhľady na západ sú z vrcholu stúpania červenej značky neďaleko spomínanej základne, alebo zo značených trás lemujúcich celý západný svah kopca.

Devínska Kobyla sa hodí na najrôznejšie voľnočasové aktivity, ako turistika, beh, horská cyklistika, či v zime bežkovanie. Na svoje si tu prídu i rodiny s deťmi. Terén a mnoho turistických značiek ponúka nenáročné trasy. Okrem toho tu nájdete i náučný chodník medzi Weitovým lomom a Sandbergom. Devínska Kobyla je veľmi dobre dostupná a ponúka rôznorodú prírodnú atmosféru počas jednotlivých ročných období.

Biely kríž

Bufet Včelín na Bielom Kríži.Bufet Včelín na Bielom Kríži. Biely Kríž je súčasťou akejsi krížovej cesty medzi Mariankou a Svätým Jurom. Včelín je situovaný na významnej križovatke turistických a cyklistických ciest.

Biely kríž je Bratislavčanom veľmi dobre známa križovatka turistických ciest a v neposlednom rade aj miesto v Malých Karpatoch, kam sa dá bez problémov vyraziť hocikedy behom týždňa a dopriať si lesné pohladenie a niečo z tunajšieho notoricky známeho bufetu Včelín. Biely kríž zároveň leží na hlavnom hrebeni Malých Karpát a na zaujímavej trase, akejsi lesnej krížovej ceste, vedúcej z Marianky do Svätého Jura. Vrele odporúčame ju absolvovať. Biely kríž, ktorý tu stojí a dal lokalite meno, je jej súčasťou.

Na Biely kríž vedú okrem turistických značiek, aj cyklotrasy. Najrýchlejšie sa sem dostanete z Rače. Vedie z nej až hore asfaltka dobrej kvality. Autom prístup povolený nie je. Biely kríž ponúka možnosť po výstupe sa rozvaliť na peknej trávnatej lúke a vychutnať si dobrú polievku, ktorú tu zvyknú variť, alebo si dať pivo. Potom, za odmenu, nasleduje svižný zjazd bicyklom až dole do mesta. V blízkosti Bieleho kríža môžete navštíviť napríklad Sakrakopec, ktorý je miestom leteckej tragédie, alebo prameň Vydrice, či meteorologickú stanicu na Malom Javorníku a mnoho iného.

 • GPS: 48.248355, 17.144102

Kačín

Malokarpatská lúčka Kačín.Malokarpatská lúčka Kačín. Toto miesto patrí ku klasike víkendového relaxu Bratislavčanov. Nájdete tu detské ihrisko, menší bufet, či miesta na opekanie.

Kačín je ďalšou obľúbenou lokalitou v Bratislave. Ľahko sa sem dostanete najideálnejšie bicyklom, prípadne pešo zo Železnej studničky (ak vám nevadí 1,5 hodinová túra nenáročným terénom). Môžete tu opekať, skočiť do bufetu. Deti sa zabavia na tunajšom ihrisku. Prechádzka na Kačín môže byť zaujímavým cieľom i pre rodinky s najmenšími deťmi. Cesta sem vedie po asfaltkách bez áut, a tak si môžete kočíkovanie premeniť na menšie turistické podujatie. Pozor však na rozbehnutých bajkerov.

Lokalita Kačína sa nachádza v krásnom malokarpatskom lese, preto sa tu často zastavia turisti na kratší oddych. V zime tu často stretnete bežkárov. Ako bonus, neďaleko Kačína smerom na sever sa nachádza niekoľko hraničných kameňov, vrátane toho najznámejšieho – Písaného kameňa.

 • GPS: 48.213325, 17.066958

Most SNP s reštauráciou a vyhliadkovým bodom UFO

Večerný Most SNP zo staromestského nábrežia.Večerný Most SNP zo staromestského nábrežia. Jedna z dôležitých spojníc bratislavských brehov Dunaja slúži i ako neobvyklá vyhliadková plošina. Ak vám nestačí výhľad z lávky pre peších, doprajte si výhľady z reštaurácie UFO.

Most SNP je jedným z najcharakteristickejších architektonických objektov Bratislavy. Stavba s typickým ,,ufom", ktoré sa na pylónoch vznáša nad tokom Dunaja, je vlastne sídlom reštaurácie. Most SNP je veľmi ľahko dostupný z centra mesta a vďaka tomu, že disponuje samostatnými lávkami rezervovanými pre chodcov, čoraz viac láka na vyhliadkovú prechádzku.

Z mosta krásne vidno tok Dunaja, Bratislavský hrad, Dóm sv. Martina, nábrežnú promenádu, či iné bratislavské mosty. Kto si priplatí, môže sa na mesto pozrieť i zo strechy UFA. Dnes už je dokonca možné sa poprechádzať po vonkajšom obvode reštaurácie, istený lanom. Výhľady sú z tadiaľ famózne. Most SNP ponúka fajn prechádzku napríklad zo Starého Mesta do sadu Janka Kráľa, alebo nákupného centra Aupark. Zároveň most využívajú i bežci a cyklisti.

Starý most

Podvečerný pohľad na Starý most.Podvečerný pohľad na Starý most. Zrekonštruovaný Starý most má čiastočne rekreačné využitie. Ponúka viacero vyhliadkových plošín s možnosťou príjemného posedenia.

Pôvodne núdzový vojnový pontónový most sa vďaka kompletnej rekonštrukcii zmenil na miesto oveľa viac prístupné relaxu obyvateľov Bratislavy. Z mosta zmizla hustá doprava. Bola nahradená výlučne električkou. Tým sa podarilo odstrániť z mosta množstvo nepríjemných faktorov, ktoré odrádzali od prechádzky po ňom. Okrem toho pribudli komfortné lávky pre peších s vybudovanými posedeniami na vyhliadkových plošinách. Máte tak možnosť vychutnať si tu pekné západy slnka nad hladinou Dunaja, ale aj výhľady na mesto a susedné bratislavské mosty.

Cez most sa môžete previezť električkou, my však odporúčame prechádzkový okruh cez Starý most a Most SNP so zahrnutím sadu Janka Kráľa. Ak sa sem vyberiete na drink, alebo niečo pod zub môžete skočiť do niektorého z podnikov na jednotlivých brehoch Dunaja priamo v miestach, kde je most ukotvený k brehu. Za nákupmi sa dá vyraziť do susedného obchodného centra Eurovea, kde sa nachádza taktiež množstvo gastroprevádzok.

Sútok Moravy a Dunaja pri Devíne

Jesenný západ slnka pri sútoku Dunaja a Moravy.Jesenný západ slnka pri sútoku Dunaja a Moravy. Táto lokalita patrí k najkrajším na sledovanie romantických západov slnka. Navyše je veľmi ľahko dostupná.

Možno by ste nepohrdli návštevou geograficky zaujímavého úkazu v podobe sútoku dvoch významných riek - Moravy a Dunaja. Môže to byť špeciálne zaujímavé miesto pre deti, tak ako bolo aj pre nás, keď nám rodičia zasvätene vysvetľovali o čo tu vlastne ide. Že jedna rieka končí, aby odovzdala všetky svoje vody omnoho väčšiemu a silnejšiemu prúdu, ktorý končí až v diaľavách, v mori. Nevedeli sme si to celkom presne predstaviť, no na sútoku Moravy a Dunaja bolo celkom jasné a dobre viditeľné ako sa miešajú vody oboch riek. Blatistá Morava sa tu totiž vlieva do mohutného oblúka tvoreného silným prúdom Dunaja. Je to veľmi pekné miesto a splývanie riek vedno sa dá pozorovať sediac na brehu, z mierne vyvýšeného miesta.

Ešte úchvatnejší pohľad na sútok je z vrchnej časti hradu Devín, ktorý sa nachádza priamo nad hranicou oboch riek. Devín totiž koncentruje historické a prírodné zaujímavosti na veľmi malom území. Preto si tu môžete okrem sútoku Moravy a Dunaja vychutnať hneď viacero atraktivít. A potom si pokojne skočte na pivo napríklad do starého devínskeho podniku U Srnčíka.

Cyklomost Slobody - Most Chucka Norrisa

Cyklomost Slobody nad riekou Moravou.Cyklomost Slobody nad riekou Moravou. Hovorovo známy ako Most Chucka Norrisa. Prepája Devínsku Novú Ves a zámok Schlosshof.

Cyklomost Slobody je vznešenejším názvom zľudovelého názvu - Most Chucka Norrisa. Vtipnejší variant sa totiž vtipnou formou pokúšal reflektovať problémy spojené s jeho výstavbou. Nakoniec sa však most podarilo postaviť a dnes veľmi dobre slúži cyklistom, ale aj peším. Tvorí príjemnú spojnicu v podobne vysutej lávky nad hladinou rieky Morava.

Most vedie do susedného Rakúska a umožňuje napojenie na tamojšiu sieť cyklotrás. Taktiež uľahčuje prístup do zámku Schloss Hof, čo je veľmi pekný cieľ na cyklotúru. Okrem toho sú z mosta pekné výhľady na rieku Morava a jej brehy. Pod mostom sa zas nachádza atraktivita v podobe betónového bunkra z vojnových čias. Okrem toho sa cyklotrasou na slovenskej strane mosta môžete dostať do Devína, alebo ďalej na sever, krásnou oblasťou alúvia rieky Moravy do cyklisticky veľmi atraktívnych partií Záhoria.

Veľký Draždiak

Jazero Veľký Draždiak v Petržalke. Jazero Veľký Draždiak v Petržalke. Pre obyvateľov najväčšieho sídliska Slovenska táto plocha predstavuje základ relaxu pri vode.

Draždiak predstavuje akýsi „Malý Jadran“ medzi panelákmi a lužným lesom. Tak by sa dala s miernou dávkou humoru v krátkosti charakterizovať jedna z populárnych vodných plôch v Bratislave. Draždiak sa nachádza v Petržalke a predstavuje klasické štrkovisko s priezračnou vodou. Jazero predstavuje oázu relaxu priamo v najväčšom sídlisku Slovenska. Je ideálne na kúpanie, prechádzky, beh, rybárčenie, ale aj ako cieľ cykloturistiky. Dostanete sa k nemu jednoducho, no jednou z najzaujímavejších variánt je priviezť sa na sem na bicykli. Popri jazere vedie cyklotrasa, ktorá je obzvlášť romantická pri Chorvátskom ramene. Dostanete sa ňou na petržalskú hrádzu, alebo na Starý most a tak si viete naplánovať zaujímavý cyklookruh so zastávkou pri Draždiaku.

Kúpanie v Draždiaku je bezplatné, nájdete tu viacero možností na jednoduché občerstvenie v podobe bufetov, ale aj ihrisko pre deti. Neoddeliteľnou súčasťou jazera sú labuťky, ale aj neďaleký lužný les. Najmä labute potešia srdce nejedného mladého návštevníka. Preto tu často nájdete rodinky s malými deťmi ako kŕmia vodné vtáctvo.

 • GPS: 48.103651, 17.112583

Štrkovecké jazero s detským ihriskom

Štrkovecké jazero v Ružinove.Štrkovecké jazero v Ružinove. Ľahko dostupná vodná plocha primárne neslúži na kúpanie. Je skôr príjemným miestom na prechádzky, či beh. Pri jazere sa nachádza obľúbené detské ihrisko.

Ružinov má jedno zo svojich centier relaxu práve pri Štrkoveckom jazere. Toto jazero ponúka možnosti na príjemné prechádzky, kočíkovanie, alebo jednoduché posedávanie na jeho brehu. Kúpanie v jazere oficiálne povolené nie je. Ľudia sa sem zvyknú chodiť opaľovať a kúpať na vlastné riziko. Jazero tvorí veľmi peknú kulisu a kontrast k mestu a okolitým panelákom. Okolie je pekne udržiavané. S jazerom susedí rozsiahle a obľúbené detské ihrisko s charakteristickou betónovou ťavou, na ktorú sa všetky deti snažia vyštverať. Za zmienku stojí i bežecký okruh vybudovaný okolo jazera. Má antukový podklad a môžete si na ňom zabehať v príjemnom prostredí jazera mimo tvrdého povrchu.

Jazero Kuchajda

Jazero Kuchajda.Jazero Kuchajda. Táto vodná plocha slúži ako rýchlo dostupná základňa pre relaxačné aktivity. Okolo jazera vedie bežecký okruh.

Kuchajda v časti Bratislavy s názvom Nové Mesto bola vždy miestom relaxu a športových aktivít. Toto jazero je mimoriadne vhodné na klasické relaxačné aktivity ako prechádzky, či beh. Keďže okolie jazera je príjemne upravené a nájdete okolo neho vybudovaný pevný chodník, hodí sa i na kočíkovanie. Brehy sú vhodné na opaľovanie, či relax pri vode, nájdete tu i detské ihrisko, kúpanie je však otázne, skôr na vlastné nebezpečie. Problémom sú najmä otázne výsledky rozboru kvality vody. Kúpajúcich tu však bežne stretnete. Kuchajda je pohodlne dostupná autom, MHD, či na bicykli. Neďaleko sa nachádza nákupné centrum Polus, takže ak chcete spojiť relax pri vode s nákupmi, Kuchajda je vhodná destinácia.

 • GPS: 48.169694, 17.143691

Dolný Červený kríž

Červený kríž nad Račou.Červený kríž nad Račou. Táto malokarpatská lúka je výborným miestom na vychádzku spojenú s opekačkou.

Máte pred sebou bežný víkend a neviete kam sa vybrať s deťmi? Skúste sympatickú lesnú lúčku nad Račou. Tá je vybavená výborným novým prístreškom, ktorý umožňuje zorganizovať grilovačku i pre veľkú skupinu ľudí. Prístrešok je obrovský a poskytne i miesto na núdzové prenocovanie. Je tu vybudované akési podkrovie s množstvom voľného miesta na zloženie sa. Okrem prístrešku, ktorému dominuje ohnisko s dymovodom, opekať môžete i na priľahlej lúke na niektorom z ohnísk. Okolie Červeného kríža sa darí udržiavať kultúrne, zrejme aj vďaka tunajšej drevenej dvojlatríne.

Naokolo sa rozlieha pekný listnatý les. Prístup na lúku je neznačeným lesným chodníčkom alebo po dobrej asfaltke vedúcej sem z Rače, pričom úvod výstupu je spoločný s trasou modrej značky vedúcej na Biely Kríž. Asfaltkou sa často preháňajú cyklisti, keďže tade vedie oficiálny cyklochodník.

 • GPS: 48.229382, 17.127032

Výhľady od Parlamentky a Národnej rady SR

Výhľady na západ z lokality Národnej rady Slovenskej republiky.Výhľady na západ z lokality Národnej rady Slovenskej republiky. Pre niektorých možno stavba špatiaca hradný vrch, môže poslúžiť ako miesto netradičných výhľadov na časti Bratislavy a okolia.

Podobné výhľady na Petržalku ako z Bratislavského hradu, no s menším množstvom turistov si môžete užiť práve z tohto miesta. Výhľadové miesta sú buď z priestrannej plochy pri Národnej rade, prípadne môžete zísť kúsok nižšie k reštaurácii Parlamentka. Tu sa podľa potreby môžete občerstviť. Ak sa vám pošťastí, na týchto miestach stretnete nejedného predstaviteľa nášho štátu (aj keď ťažko povedať či sa jedná o šťastie). Parlamentka a Národná rada sa nachádza hneď vedľa Bratislavského hradu. Okrem výhľadov tu narazíte na fontánu a pamätníček s bustou, venovanú Alexandrovi Dubčekovi. Pokiaľ sa vyberiete na Bratislavský hrad, určite sa tu zastavte. Čo sa týka výhľadov, isto nebudete ľutovať!

 • GPS: 48.141424, 17.097854

Tyršovo nábrežie

Večer na Tyršovom nábreží.Večer na Tyršovom nábreží. Petržalská strana Dunaja ponúka aj takéto podvečerné prechádzky so skvelými výhľadmi na Bratislavu.

Tradičná promenáda na petržalskej strane Dunaja sa rozkladá medzi Starým mostom a mostom SNP. V lete je promenáda doslova obsypaná Bratislavčanmi. A niet sa čo čudovať, prechádzka nábrežím je v lete príjemná, aj vďaka vlhšiemu vzduchu vanúcemu od Dunaja. Okrem iného tu nájdete viacero reštauračných zariadení, ktoré nájdete napríklad aj na viacerých lodiach, ktoré tu napevno „parkujú“. Výhodou Tyršovho nábrežia je aj jeho blízkosť s nákupnými centrami ako sú Eurovea, či Aupark. Od nich je to sem len na krok. A hlavne, Tyršovo nábrežie je akousi predĺženou súčasťou Sadu Janka Kráľa, ďalšej mimoriadne obľúbenej lokality. Ako bonus, v lete sa časť nábrežia zmení na pieskovú pláž.

 • GPS: 48.136923, 17.112587

Eurovea s promenádou

Nákupné centrum Eurovea.Nákupné centrum Eurovea. Okrem nákupov nájdete v tejto lokalite príjemne upravený prístup k Dunaju.

Eurovea je akési druhé, moderné centrum Bratislavy na brehu Dunaja. Dominantou je samozrejme rozľahlé, viacposchodové nákupné centrum s množstvom obchodov. Ak ste teda zaťažení na nakupovanie, tu si isto prídete na svoje. Za zmienku však stojí aj prechádzka promenádou pri Eurovei, prípadne piknikovanie na uhladenej a dokonalo zastrihnutej trávičke. Vyjsť si tiež môžete na jednu z vyhliadok nad Dunajom, prípadne navštíviť viaceré reštaurácie, ktorých je tu neúrekom. Nečakajte v nich ale ľudové ceny :). Súčasťou areálu Eurovei je fontána a dve sochy – Štefánika a leva (symbol československej štátnosti).

 • GPS: 48.139607, 17.120731

Kostol svätej Alžbety (Modrý kostolík)

Modrý kostolík v Starom meste.Modrý kostolík v Starom meste. Tento jedinečný kostolík patrí k turisticky najatraktívnejším sakrálnym pamiatkam Bratislavy.

Kostol aj spolu s farskou budovou zaujme, ako už z názvu vyplýva, najmä svojou modrou farbou. Tá dodáva celej budove veľmi špecifické čaro. Nemenej zaujímavý je aj interiér, ktorý je takisto ladený v modrých farbách. Kostol bol postavený začiatkom 20.storočia (1909 – 1913) v secesnom štýle, čiže nepatrí medzi najstaršie kostoly, ktoré sa v Bratislave nachádzajú. Prekvapivo, najväčší záujem o prehliadku kostola majú zahraničný turisti, ktorých v kostole stretnete pravidelne počas omše. Počas nej sa niekedy do kostola natlačí celý autobusový zájazd, čo je vcelku úsmevné, najmä ak sa jedná napríklad o Indov, alebo Číňanov. V konečnom dôsledku ani nemajú moc na výber, pretože kostol je otvorený zväčša len počas omše. Ak si teda chcete prísť pozrieť kostol, odporúčame si pozrieť rozpis omší a zastaviť sa tu niekoľko minút pred, alebo po omši.

 • GPS: 48.143306, 17.116891

Malý Slavín

Pomník na Malom Slavíne.Pomník na Malom Slavíne. Okrem pomníka padlým sem návštevníkov láka lúčka s veľkým prístreškom a množstvom miest vhodných na opekanie. Súčasťou lokality je i prameň.

Nie celkom známym miestom v Malých Karpatoch je menšia lúčka uprostred lesa s názvom Malý Slavín. Podobne ako Slavín, i táto lokalita je pietnym miestom. Nájdete tu kamenný pomník, ktorý je však oproti spomínanému bratislavskému monumentu nepomerne menším. Nachádza sa neďaleko menšej lúky na žltej turistickej značke. Kúsok od pomníka sa nachádza prameň, čo je veľmi výhodné, ak plánujete opekačku na tunajšej lúke. Na nej sa totiž rozkladá veľký prístrešok, vybavený drevenými stolmi a viacero ohnísk. Návštevník tu nájde všetko potrebné na strávenie pekného dňa v prírode pri ohníku.

Okrem toho sa tu nachádza trávnaté futbalové ihrisko s bránkami. Objavili sme i koše na hranie frisbee, no pôsobili značne neudržiavane. Ak by ste aj neplánovali opekať, Malý Slavín je príjemnou zastávkou či už počas pešej túry, alebo výletu na bicykli. Okrem turistických chodníkov sem vedú i cyklotrasy. K neďalekým zaujímavostiam patrí i tok horského potoka Vydrica a prekrásna Pánova lúka.

Informácie o článku

 • Kedy sme lokality navštívili: 2015 - 2019
 • Fotografie sú z obdobia: 2015 - 2018
 • Autori článku: Martin Kiňo, Václav Sulek
 • Autori fotografií: Václav Sulek, Martin Kiňo

Poznámka redakcie: Opisovanú lokalitu (lokality) sme osobne navštívili a zdokumentovali prostredníctvom fotografií. Informácie v článku predstavujú náš subjektívny názor, prezentujú naše zážitky a slúžia predovšetkým na usmernenie. Preto ich použitie v praxi je len na Vašom zvážení a na vlastné riziko. Pred návštevou každej lokality je nevyhnutné si zistiť, či sa na ňu nevzťahuje návštevný poriadok, ktorým sa treba riadiť.