V časoch, keď sme čoraz viac voľného času nútení stráviť v najbližšom okolí, sme sa rozhodli priniesť tipy na výlet v Bratislave pre rodinky s deťmi. Možno práve dnešná doba nás mierne dotlačila hľadať zaujímavé ciele, kam zobrať deti na výlet a objaviť pri tom nové miesta, o ktorých sme možno ani netušili, hoci ich máme doslova pod nosom.
Pod lampou býva najväčšia tma a tak je to i s miestami, ktoré sa nachádzajú priamo v Bratislave, ale zároveň môžu byť skryté v inej časti mesta, do ktorej bežne nechodíme. To je šanca vykročiť zo svojej bežnej zóny pôsobnosti a vyvetrať deti aj inde ako len na domácom ihrisku a zistiť pri tom, čo zaujímavé ponúkajú susedné mestské časti.
Náš výber je subjektívny a zďaleka nepokrýva všetky pozoruhodné lokality a atrakcie vhodné pre rodiny s deťmi. Vybrali sme však také, ktorých návšteva by s najväčšou pravdepodobnosťou nemala sklamať ani deti, ani ich rodičov. K jednotlivým lokalitám uvádzame taktiež ich polohu prostredníctvom GPS súradníc, ktoré by mali poslúžiť ľahšie nájsť jednotlivé miesta, nakoľko nie ku všetkým z nich vedie značený turistický chodník a podobne.
Prezidentská záhrada
Možno viete, možno nie, no Prezidenstská záhrada, známa aj ako Grassalkovichova záhrada, neslúži len prezidentovi a jeho návštevám. Práve naopak. Je to miesto, ktoré je prístupné širokej verejnosti a zároveň veľmi príjemný, udržiavaný a nekomerčne pôsobiaci priestor v štýle parku, ktorý je úplne ideálny na trávenie voľného času s menšími deťmi.
Priestor záhrady je charakterizovaný rozsiahlym, udržiavaným trávnikom, množstvom stromov, chodníčkov, i lavičiek, ponúka výbornú možnosť na prechádzky s kočíkom, aktívny oddych, pohodové posedenie, ale trebárs aj možnosť na netradičné slávenie narodenín, ktoré si tu môžete sami zorganizovať napríklad v štýle pikniku. Nájdete tu taktiež menšie detské ihrisko, vybavené drevenými preliezkami rôzneho druhu. Súčasťou priestoru sú i toalety.
- GPS: 48.149800,17.108197
Kráľova hora
K najkrajším lúkam Malých Karpát a podľa nášho názoru aj najzaujímavejším miestam Bratislavy, ktoré by sme vám odporučili s deťmi navštíviť patrí Kráľova hora. Ide o dosť priestrannú lúku nad sídliskom Dlhé diely, ktorá si doposiaľ udržala svoj pôvodný ráz s minimom zásahov. Pôsobí veľmi prirodzene. Predstavuje pekný kúsok prírody, ktorú azda najlepšie charakterizujú dlhé steblá rôznych druhov tráv, množstvo černicových kríčkov, spleť chodníčkov, a skvelé možnosti na pozorovanie západu slnka. Všetko je to doplnené ďalekými výhľadmi na Rakúsko.
Táto lúka sa pritom nachádza len kúsok nad sídliskom a je vďaka tomu výborne dostupná najrôznejšími spôsobmi od MHD, cez auto, bicykel, alebo len napešo. Predstavuje ideálny priestor na trávenie voľného času v prírode pre rodinky s deťmi. Svojim miernym terénom a množstvom zákutí, obklopená listnatým lesom je ideálnym cieľom na rodinné minivýlety, hocikedy, aj keď je pomenej času. Napríklad po práci a v každom ročnom období. Vždy sa tu dá stráviť pekný čas už len obyčajnou prechádzkou.
Kráľova hora je navyše veľmi populárna i na púšťanie šarkanov. Poskytuje k tomu dokonalé poveternostné podmienky. Okrem toho si tu môžete dopriať príjemný piknik z vlastných zásob. Často tu stretnete psíčkarov, tak by sme upozornili, že toto miesto nie je ideálne, ak sa vaše deti boja psov.
Ak by ste si sem radi vyšli s kočíkom, je to možné, no odporúčame to len tým, ktorý majú kočík s väčšími kolesami. Tunajšie chodníčky majú charakter lesnej cesty. Okrem toho s kočíkom budete musieť zvládnuť úvodný strmší úsek z okraja Dlhých dielov, z konečnej trolejbusov, po asfaltke, ktorá vedie až takmer celkom k lúke. Nie je to však dlhé stúpanie a do desiatich minút by ste ho mali prekonať. Dolu kopcom, vás zase kočík bude zrejme ťahať. Majte to na pamäti a radšej sa sem vyberte aj s partnerom. Krásnym zážitkom s deťmi potom už nič nebude stáť v ceste.:)
- GPS: 48.160722,17.031805
- Viac o Kráľovej hore si môžete prečítať TU!
Botanická záhrada UK
Málokoho napadne, že neďaleko šedivého, železobetónového Mosta Lafranconi, navyše za nie príliš vábne vyzerajúcim oplotením sa nachádza skutočný mestský poklad, priam ideálny na návštevu s deťmi. Konkrétne ide o botanickú záhradu Univerzity Komenského. Vnútorný priestor záhrady je doslova nabitý prekrásnymi drevinami a nevšedným rastlinstvom. Nejde však o žiadnu nepríjemnú megalomániu ale o veľmi vkusne zorganizovaný areál, kde sa môžete dozvedieť množstvo zaujímavostí o flóre, ale aj skutočne príjemne poprechádzať.
Botanická záhrada s množstvom stromov, kvetov, jazierkom, ale aj skleníkmi, plnými exotického rastlinstva sa veľmi dobre hodia na kočíkovanie. Obvykle tu panuje pokoj. Príjemná tôňa stromov navyše praje návštevám počas horúcich dní. Dá sa tu i posedieť, alebo občerstviť v menšom bufete.
Vstup do areálu tejto botanickej záhrady, rozkladajúcej sa na pomedzí Starého mesta a Karlovej Vsi, je spoplatnený. Nejde však o žiadnu finančnú katastrofu. Vstupné je skôr symbolické. Doprava do botanickej záhrady je dobrá. Môžete využiť MHD, auto i bicykel. Parkovať odporúčame priamo pod Mostom Lafranconi, kde je dostatok miesta.
- GPS: 48.146521, 17.073790
- Viac o Botanickej záhrade UK si môžete prečítať TU!
Mohyla M.R. Štefánika pri letisku
Mnohí poznajú Štefánikovu mohylu na Bradle, kde je táto významná slovenská osobnosť pochovaná. Menej ľudí už vie o zaujímavej atraktivite v podobe menšej Štefánikovej mohyly pri bratislavskom letisku neďaleko Ivanky pri Dunaji. Tá pripomína tragickú udalosť pádu Štefánikovho lietadla. Zároveň je veľmi dobrým cieľom na výlet s deťmi. Dá sa sem spraviť pekná cyklotúra popri Malom Dunaji z Vrakune, alebo cez Ivanku pri Dunaji.
Priamo Z Ivanky sem vedie i zelená turistická trasa, takže sa sem môžete prejsť. Trasa je nenáročná a zvládnete ju i s malými deťmi. Upozorňujeme však, že počas letných dní zvykne byť v tejto oblasti, obklopenej poľami, ukrutné teplo. Táto destinácia sa hodí na výlet po práci alebo ako poldňový výlet cez víkend. Deti môžete zobrať i v cyklovozíku. Charakter trasy je vhodný i na ťahanie takejto záťaže, keďže je takmer bez prevýšenia. Ak bude deti nudiť história tohto miesta, istotne ich zaujme neďaleké letisko, z ktorého pri troche šťastia uvidia štartovať, alebo pristávať lietadlá.
- GPS: 48.171222,17.230145
- Viac o Mohyle M.R. Štefánika pri letisku si môžete prečítať TU!
Karloveské rameno
Jednou z najpríjemnejších lokalít Bratislavy, ktorá si udržiava svoje nekomerčné čaro a ktorá je zároveň ideálnou na návštevu s deťmi je Karloveské rameno. Výnimočná prírodná lokalita je chráneným územím. Nachádza sa neďaleko husto osídlených častí mesta a predstavuje skvelé útočisko pred každodenným stresom. Je veľmi rýchlo dostupnou oázou relaxu. V súčasnosti sa sem ľahko dostanete MHDčkou, autom, ale výbornou alternatívou je zobrať sem deti na bicykli.
V blízkosti hlavného toku Dunaja, rameno vytvorilo pokojné zátišie s atraktivitami ako Karloveská lodenica, či vodárenská záhrada, ktorá je skvelým detským ihriskom i s Vodárenským múzeom. Nájdete tu legendárny minipodnik Mark Twain - parníček s priľahlým posedením a miestom na opekanie na brehu. Neďaleko je Botanická záhrada UK. Všetko je to veľmi dobre dostupné a prepojené cyklocestičkami. Prechádzať, či bicyklovať sa dá ramenom od Devínskej cesty až k Mostu Lafranconi, či ďalej po promenáde, až do mesta. Záleží len od vašej chuti.
S deťmi si tu môžete spraviť prechádzku po brehu v tôni obrovitých riečnych stromov, alebo sem prísť kočíkovať. Prostredie je tiché a oddýchne si tu dieťa i dospelý. Pokiaľ budete mať šťastie uvidíte dokonca aj bobra, ktorý občas pripláva k brehu. Nám sa to už viac krát podarilo.
- GPS: 48.146500, 17.067717
- Viac o Karloveskom ramene si môžete prečítať TU!
Vodárenská záhrada
Azda najpríjemnejší počin posledných rokov v smere podpory budovania nekomerčných priestranstiev na trávenie voľného času v Bratislave sa volá Vodárenská záhrada. Pekné, udržiavané a dokonca bezplatne prístupné priestranstvo záhrady nájdete v Karloveskom ramene pri Devínskej ceste. Areál je vybavený všeličím, čo môže potešiť rodiny s deťmi pri trávení spoločných voľných chvíľ. K dispozícii sú preliezky, menšia vyhliadková veža, miesto na posedenie, piknik, priestranstvo s futbalovými bránkami a podobne. Nebola by to správna Vodárenská záhrada, keby ste tu nenašli aj nejakú tú vodnú atrakciu, či už v podobe umelého vodného potôčika, kde sa deti môžu voľne vyšpliechať, alebo viacerých kohútikov s pitnou vodou, alebo menšiu fontánku.
K dispozícii je aj expozícia prastarých vodných čerpadiel a neďaleké Vodárenské múzeum. Dá sa tu dobre pokočíkovať. Kočíkovanie si navyše môžete predĺžiť o prechádzku krásnym Karloveským ramenom. V samotnej záhrade je všetko pekne udržiavané a deti tu často behajú bosé. V lete by mali pomôcť tlmiť horúčavu stromy, no tie musia ešte kus povyrásť. Vodárenská záhrada rozhodne stojí za návštevu s deťmi.
- GPS: 48.147167, 17.061295
Sad Janka Kráľa
Najstarší verejný park v strednej Európe je výborným miestom kam sa vybrať s deťmi. Toto priestranstvo plné krásnych stromov sa nachádza na petržalskej strane Dunaja, vymedzené približne Starým mostom a mostom SNP. Z centra mesta sa sem dostanete poľahky. Stačí sa prejsť po jednom z týchto mostov, ktoré mimochodom poskytujú zaujímavé výhľady na Dunaj a mesto. Dostanete sa sem takisto MHD, autom alebo bicyklom. Parkovať sa dá na petržalskej strane pri Starom moste. Odtiaľ to už máte do parku na skok.
Sad Janka Kráľa poskytuje kopec možností ako stráviť voľný čas, hoci vyslovene komerčný tip zábavy tu nenájdete. Najkomerčnejšími sú azda len reštaurácie v okolí, alebo susediaci Aupark. Areál parku je však od nich oddelený a preto tu nájdete pohodu a pokojné prostredie na relax. Výborne sa tu napríklad kočíkuje. Deti si tu môžu aj zabicyklovať, zahrať sa na preliezkach, alebo si vymyslieť ľubovoľnú zábavku na rozsiahlych trávnatých plochách, ktoré sú udržiavané. Pokojne si tu spravte hoci aj piknik.
V parku sa dobre hrajú loptové hry, alebo frisbee. Basketbalové koše tu však neočakávajte. Sad Janka Kráľa je pretkaný asfaltovými chodníkmi, no nájdu sa i prírodné chodníčky lesného typu. Nájdete tu prekrásne stromy, ktoré sa deti môžu naučiť spoznávať. V sade môžete s deťmi stráviť pekný poldeň, alebo kratší čas po práci. Jeho návšteva je fajn za každého ročného obdobia, no v lete je mimoriadne príjemná tôňa tunajších stromov.
- GPS: 48.135257, 17.109953
- Viac o Sade Janka Kráľa si môžete prečítať TU!
Medická záhrada
Medická záhrada patrí k lokalitám centra Bratislavy parkovitého typu. Jedná sa o veľké trávnaté priestranstvo s množstvom stromov, ktoré je veľmi dobre dostupné, azda s výnimkou auta, keďže parkovať tu totiž nie je veľmi kde. Parkovanie je navyše spoplatnené, bezplatné je len na večer, alebo počas víkendov a sviatkov. Deťom je tu k dispozícii ihrisko s preliezkami a pieskoviskom. Výhodou sú aj rozsiahlejšie trávnaté plochy, kde si môžu deti dosýta pobehať, či zahrať sa napríklad s loptou. Medická záhrada sa hodí i na kočíkovanie. Dá sa sem zájsť na zmrzlinu. Je to jedno z tých miest, ktoré sa v centre Bratislavy vyplatí navštíviť, keď nie je mnoho času a chcete deti niekde nakrátko vyvenčiť, no zároveň hľadáte zaujímavú, dobre dostupnú lokalitu.
- GPS: 48.150105, 17.119117
Eurovea s promenádou
Nákupné centrum Eurovea, okrem možnosti navštíviť množstvo obchodov rôzneho druhu, či reštauračných prevádzok s vonkajšími terasami, ponúka i príjemnú možnosť poprechádzať sa po tamojšej promenáde. Tá sa tiahne od spomínaného obchodného centra, dokonca až k Mostu Lafranconi, čo je približne štyri kilometre. Priamo pri Eurovei ponúka i rozsiahle, udržiavané trávnaté plochy, kde sa dá príjemne posedieť. S deťmi to môže byť zaujímavý cieľ na prechádzku, pretože tu nájdete aj ihrisko, alebo menšie vyhliadkové móla, z ktorých sa dá sledovať tok Dunaja. Chodník vedúci popri rieke je ideálny aj na kočíkovanie.
V týchto miestach sa nezvyknú pohybovať ani cyklisti, vďaka čomu je prechádzka bezpečnejšia ako vo vzdialenejších častiach tejto promenády. Promenáda je fajn priestorom, kde sa dá dostať celkom blízko k rieke a zároveň spojiť nakupovanie s prechádzkou. Promenáda je dobre dostupná MHDčkou, alebo môžete vyraziť autom a zaparkovať priamo v podzemnej garáži.
- GPS: 48.139836, 17.120547
Pláže pri Dunaji v oblasti Mosta Lafranconi
Jednu z najkrajších a hlavne netradičných prechádzok v oblasti centra Bratislavy ponúkajú štrkové pláže na petržalskej strane Dunaja pri moste Lafranconi. Sú to miesta ideálne na výlet s deťmi, či už kočíkom, na bicykli, alebo pešo. Auto pohodlne odstavíte pod Mostom Lafranconi na karloveskej strane. Prípadne sa sem môžete vybrať MHD. Mostom vedie cyklotrasa, ale pokojne ním môžete prejsť i napešo, alebo s kočíkom. Most má vybudované rampy, po ktorých ho ľahko vytlačíte. Po prejdení mosta postačí prejsť do lužných lesov na brehu Dunaja, ktorými vedie asfaltová cestička súbežná s brehom Dunaja.
Z mosta si určite všimnete pláže, teda pokiaľ nie je príliš vysoký stav vody. Trasu k nim nájdete ľahko, postačí z cestičky odbočiť naprieč lužným lesom, niektorým z vyšliapaných chodníčkov a dostanete sa na breh, až priamo k vode. Pláže sú čisto štrkové a dá sa tu teoreticky spraviť piknik, či len tak hádzať s deťmi okruhliaky do vody, alebo sledovať plávajúce lode. Okolitý lužný les je tiež zaujímavý a nachádza sa v ňom i niekoľko bunkrov z obdobia Druhej svetovej vojny. Pláže ponúkajú i krásne pohľady na hladinu rieky počas západov slnka. Jedinou nevýhodou môžu byť komáre, ktoré sa tu za istých okolnosti dokážu vyrojiť v hojnom počte. Nebýva to však pravidlo a ide najmä skôr o sezónnu záležitosť.
- GPS: 48.142298, 17.065929
Lanovka Železná studnička – Kamzík
Pred zopár rokmi pribudla v oblasti Kamzíka zaujímavá atrakcia v podobe vzkriesenej sedačkovej lanovky. Podarilo sa ju zrekonštruovať a dnes slúži turistickej i cyklistickej verejnosti. Bajkeri si ňou totiž zvyknú vyvážať bicykle na vrch Kamzíka, aby si následne užili svižný zjazd lesom. Čo sa týka detí, určite ich táto atrakcia nadchne, hoci tie naše sa spočiatku mierne obávali výšky. Lanovka sa však nepohybuje rýchlo, približne 5km/h, a tak by ste na nej nemali mať nepríjemné pocity. Pracovníci lanovky sú ústretový a deti vám bezpečne pomôžu naložiť. Menšie deti je nutné si zobrať k sebe na kolená.
K spodnej stanici lanovky sa dá dopraviť len MHD z Patrónky, prípadne pešo, ak si chcete spraviť zaujímavú túru so zapojením krátkeho úseku formou lanovky. Autom sa zasa môžete dostať relatívne blízko k hornej stanici lanovky, no parkoviská pod vrcholom Kamzíka bývajú extrémne preplnené. Samotná jazda trvá pre deti tak akurát. Nie príliš dlho, ani krátko. Odhadom je to do 20minút.
Spolu s deťmi budete mať zväčša výhľady najmä na les, prípadne bežcov pod vami. Zážitok tak predstavuje najmä samotná jazda. Odporúčame si vopred pozrieť aktuálne prevádzkové hodiny lanovky, nepremáva totiž každý deň. Všeobecne je však spustená v každom ročnom období cez víkendy a sviatky. Počas chladnejších dní sa vhodne oblečte, hoci personál zvykne v tomto prípade sedačky vybaviť zatepľovacím materiálom. Na záver jazdy môžete využiť minireštauráciu v hornej stanici lanovky, prípadne ďalšie bufety pri Lyžiarskej lúke pod vrcholom Kamzíka. Rovnako je sezónne možné sa občerstviť pri dolnej stanici v sympatickom bufete na Snežienke, kde mávajú dobrú zmrzlinu, alebo kávu. Jazda lanovkou späť je taktiež možná. Zoberte si pre istotu so sebou hotovosť. Platiť za lanovku kartou sa zatiaľ nedá.
- GPS: 48.194208, 17.098131
Malý Slavín
Malý Slavín je jednou z často navštevovaných lúk uprostred malokarpatských lesov. Je vybavená veľkým prístreškom a ohniskami. Preto je obľúbeným miestom rodinných výletov a opekačiek. Nie každý však miesto pozná. Dá sa tu zahrať futbal, frisbee, alebo prísť v rámci cyklotúry. Blízko lúky, na žltej turistickej značke, sa nachádza pomník sovietskym vojakom z čias Druhej svetovej vojny. Spája sa tu teda zaujímavá história s aktívnym trávením voľného času.
Lesná čistina je prístupná peknými, nenáročnými túrami z Rače, alebo Marianky. Staršie deti, ktoré už sú na bicykli dostatočne skúsené, sem môžete zobrať i po prekrásnom cyklochodníku vedúcom zo Železnej studničky. Jeho názov je Cerová dráha. Trasu odporúčame ale fakt len mladým bajkerom s veľmi dobrými cyklistickými zručnosťami.
V prípade, že sem prídete opekať, Malý Slavín disponuje výhodou v podobe studničky, ktorá sa nachádza trošku zastrčená v lese, no na mapách je zaznačená. V súčasnosti zvykne byť vybavená i výsledkami posledného rozboru vody, ktorým odporúčame sa riadiť. Na Malom Slavíne sa dá stráviť pekný rodinný deň, hoci dostupnosťou patrí k náročnejším cieľom v bratislavských Malých Karpatoch. Je preto vhodnejší len v tom prípade, ak sa chcete s deťmi vybrať na menšiu túru k zaujímavému cieľu.
- GPS: 48.234728,17.102903
Pánova lúka
K veľmi pekným túram v Malých Karpatoch, ktoré by sme odporučili aj rodinám s deťmi, patrí zaiste Pánova lúka. Je to miesto uprostred lesov, v časti medzi Račou a Mariankou, blízko toku horskej riečky Vydrica. Ide o rozsiahlu lúku, dobre dostupnú po viacerých turistických značkách. V podstate sa na nej nachádza ich križovatka. Miesto príroda navyše obdarila veľmi peknými stromami. Pod nimi nájdete viacero ohnísk, no okrem toho tu bol vybudovaný i drevený prístrešok. Miesto sa tak hodí na skvelú opekačku v prírode, hoci výdatný prameň sa tu nenachádza a tak si budete musieť vodu zobrať zo vzdialenejších zdrojov.
Miesto je kryté pred návalom turistov aj vďaka tomu, že sa k nemu nedoveziete autom, ani MHD, ale bude nutné sa prekonať a absolvovať kratšiu túru. Hoci je to veľmi individuálne, no 5-6 ročné a staršie deti by túru z neďalekej Rače mali zvládnuť. Táto túra navyše vedie po peknej trase. Na lúke si potom môžete dosýta oddýchnuť, aby ste v pohode zvládli cestu späť.
- GPS: 48.232367, 17.110310
Červený kríž
Lúka na Červenom kríži v bratislavských Malých Karpatoch je najrýchlejšie dostupná z Rače. Chce to trochu úsilia, aby deti trasu prešli, no môžete ich sem vytlačiť povedzme v kočíku, detskom cyklovozíku, alebo vyniesť v nosiči. Pre deti od 5 rokov by však nemal byť problém sem vyjsť aj svojpomocne. Nejde o dlhú túru a po značkách, alebo lesnej asfaltke sem ľahko trafíte. Miesto ponúka veľký, drevený, prístrešok, s krytým miestom na grilovanie a viacero ohnísk. Nachádza sa v peknej prírode Malých Karpát neďaleko vrcholu Veľká Baňa.
Tunajší prístrešok dokonca ponúka obrovský priestor na prípadné núdzové prenocovanie. Nachádza sa na nadzemnom podlaží v uvedenom prístrešku. V blízkosti lúky sme si všimli i latríny. S deťmi, ktoré už vládzu šliapať do kopca, sa sem môžete vybrať i peknou cyklotúru. Miesto zvykne byť počas voľných dní preplnenejšie a preto ak si sem chcete prísť opekať, je lepšie sa sem vybrať trocha skôr, prípadne na podvečer, keď turistov, čo tade prechádzajú začne pomaly ubúdať.
- GPS: 48.229347,17.127030
UFO na Medzijarkoch
Boli ste už niekedy na detskom ihrisku na Medzijarkoch? Toto ihrisko bolo odjakživa tak trochu kuriózne. Okrem toho, že je celkom rozsiahle, nájdete tu zvyšky dreveného hradu s tehlovými hradbami, ale aj absolútnu kuriozitu typu nablýskaného UFA. To od nepamäti stojí na vyvýšenine uprostred panelákov a láka generácie detí, ktoré sa naň často snažili vyliezť. Tak trochu je to i zaujímavosť pre dospelých. Na tomto ihrisku sa dalo počas tuhších zím veľmi dobre sánkovať, nakoľko tu bolo vybudovaných viacero umelých svahov. Sú jedny z mála v širokom okolí.
UFO samotné je dnes mierne zdevastované. Chýba mu zopár jagavých plechov a vytŕča vnútorná konštrukcia. Z tohto dôvodu nie je najbezpečnejšie sa naň driapať. Odporučili by sme vám pozrieť sa sem s deťmi v rámci spoznávacieho výletu málo známymi zákutiami Bratislavy. Lokalita je dostupná veľmi ľahko a dostanete sa sem napríklad aj peknou cyklotrasou, vedúcou popri Malom Dunaji.
- GPS: 48.140077,17.199128
Kačín
Kačín je populárna destinácia Bratislavčanov, ležiaca neďaleko Železnej studničky. Vďaka turistickým značeným trasám sa dá podniknúť pekná, nenáročná túra z jedného miesta na druhé, alebo si na Kačín môžete spraviť s deťmi cyklovýlet po asfaltke. Trasa po niektorej z asfaltiek je lákadlom i pre ľudí, ktorí obľubujú dlhšie kočíkovacie prechádzky.
Súčasťou Kačína je lesná lúka vybavená detským ihriskom, viacerými prístreškami a bufetom na jej okraji. Zabaviť sa tu s deťmi by preto nemal byť problém. Na Kačín je možné dostať sa z viacerých smerov, preto odporúčame naštudovať si turistickú mapu. Jedná sa však o trocha dlhšiu trasu, vhodnú skôr pre aktívnejšie deti. Trasu pochodu na Kačín si však počas voľných dní môžete skrátiť autobusom, čo je skvelá správa, ak sa sem chystáte s malými deťmi. Autobus jazdí z Patrónky na Kačín zhruba v 40 minútových intervaloch.
- GPS: 48.214056, 17.068025
Jazero Kuchajda
Obľúbené jazero v mestskej časti Nové Mesto nájdeme neďaleko obchodného centra Vivo (bývalý Polus). Je vhodné na klasické relaxačné aktivity ako prechádzky, či beh, ale aj šantenie sa s deťmi. Keďže okolie jazera je príjemne upravené a nájdete okolo neho vybudovaný pevný chodník, hodí sa i na kočíkovanie. Brehy sú vhodné na opaľovanie, či relax pri vode, nájdete tu i detské ihrisko, kúpanie je však otázne, skôr na vlastné nebezpečie.
Kuchajda je pohodlne dostupná autom, MHD, či na bicykli. Viacerí rodičia zvyknú spojiť návštevu jazera s návštevou obchodného centra, ak potrebujú aj čosi nakúpiť. Na jazere sa mimochodom vyskytujú kačky a labute, čo býva pre deti častokrát zaujímavé rozptýlenie.
- GPS: 48.170314, 17.144223
Partizánska lúka s ihriskami
Partizánska lúka je súčasťou Železnej studienky a zároveň predstavuje jej najnavštevovanejšiu časť. Niet sa čo čudovať, pretože sa tu sústreďuje najviac športových aktivít, ihriská, preliezky pre deti a ďalšie oddychové kapacity. Na lúke je charakteristické delo, symbol vojnovej histórie, či neďaleký amfiteáter. Okrem iného je tu množstvo ďalších drobných atraktivít, vrátane občerstvenia. Tak isto ak sa chystáte s deťmi na nenáročnú turistiku v tejto oblasti, či k miestnym jazierkam, vyrazíte práve z Partizánskej lúky. Okrem iného tu nájdete aj altánok na grilovanie. Kúsok za Červeným mostom potom narazíte na zaujímavo riešený prameň vody, ale aj na náučný chodník vedúci na Kamzík po trase Červený most - Partizánska lúka – mlyn Klepáč – Železná studnička – Kamzík.
Partizánsku lúku vnímame ako vynikajúce miesto na šantenie detí, ktoré sa tu môžu vyblbnúť na preliezkach a rodičia si popri tom môžu dať pivo, či hot-dog v bufete Amfík. Celý areál je upravovaný a čistý. Bez problémov sa tu s deckami dá prežiť aj celý deň. Ak sa sem chystáte autom, dobrou správou je, že povedľa Partizánskej lúky je parkovisko. Počas víkendov a sviatkov ale býva totálne preplnené, čiže ak sa sem chystáte v návštevnej špičke, počítajte s tým, že miesto na parkovanie nemusíte nájsť. Pomerne čerstvou novinkou je i možnosť bezplatného parkovania v areáli Vojenskej nemocnice, ktorá sa nachádza pri kruhovom objazde oproti zastávke trolejbusov na tesne pred hranicou Železnej studničky.
- GPS: 48.176906, 17.074283
Biele skaly
Biele skaly predstavujú trampskú lokalitu neďaleko vojenskej základne na Devínskej Kobyle. Ide o upravený prírodný pľac uprostred nevysokých skál, vybavený ohniskom, lavičkami a viacerými totemami, ako to už na trampských miestach býva zvykom. Lokalita isto zaujme aj menšie deti, kde si s nimi môžete opekať špekáčky.
Výhodou miesta je dobrá dostupnosť z Dúbravskej hlavice, kde sa dá odparkovať auto a potom stačí po červenej značke prejsť možno 15-20 minút pešo. Za ten krátky čas vám deti snáď nezačnú protestovať. K miestu následne vedie neznačený chodníček, takže nezabudnite odbočiť z hlavnej turistickej trasy. Návštevu Bielych skál odporúčame spojiť s návštevou vojenskej základne, prípadne si vybehnúť na novopostavenú rozhľadňu, ktorá by mala byť čoskoro otvorená.
- GPS: 48.191193,17.003585
Sandberg
Skvelým tipom na výlet do prírody pre všetky vekové kategórie a najmä pre deti v oblasti Devínskej Novej Vsi je Sandberg. Lokalita, typická svojou pieskovcovou horou, umožňuje vydať sa na pomyselnú cestu v čase smerom do histórie vzniku života na našej planéte. Ide totiž o zvyšky niekdajšieho dna oceánu, ktorý siahal až do týchto miest. Je to pieskový masív vklinený do svahov Devínskej Kobyly. Dôkazom prastarého mora v týchto častiach Slovenska sú fosílie uložené v piesku Sandbergu.
S deťmi sa tu okrem prechádzok môžete pohrať v pieskovisku a možno nájdete i zvyšky fosílií. Viac informácií o mieste a jeho histórii sa dočítate z vybudovaných infopanelov. Za zmienku tiež stojí prechádzka k neďalekému Weitovmu lomu. Z lokality sú ako bonus výborné výhľady na šíre okolie, predovšetkým na rieku Moravu a Rakúsko, či panelákovú panorámu Devínskej Novej Vsi.
- GPS: 48.200750, 16.974363
Horský park
Horský park je skutočnou oázou pokoja v hlavnom meste a ideálna voľba na návštevu pre deti, či kočíkovanie. Nie je príliš rozľahlý, no o to je príjemnejší. Je to lesnaté územie, ktoré je počas týždňa veľmi vyhľadávané, no napriek tomu tu nenadobudnete pocit masovosti. Ide o park, v ktorom prevláda prirodzený lesný charakter. V tesnej blízkosti Horského parku si môžete posedieť v miestnej horárni, ktorá disponuje i detským ihriskom. Neďaleko sa nachádza populárny monument Slavín, Murmanská výšina, alebo klasická krčma Funus.
- GPS: 48.157588, 17.091095
Sokoliareň a minizoo Devín
Nenápadná sokoliareň pod hradom Devín aj s prítomnosťou viacerých domácich zvierat je miesto, ktoré s deťmi musíte určite navštíviť, ak ste sa vybrali na hrad, či k sútoku Dunaja a Moravy. V areáli tejto malej zoo nájdete viacero druhov vtáctva a zvieratiek žijúcich na farmách či salašoch. K vstupenke dostane navyše každý návštevník balíček s kŕmením, takže si deti môžu vyskúšať nakŕmiť niektoré zvieratá, napríklad ovečky, kozičky, lamu, oslíka, či poníky.
Počas návštevy nevynechajte predstavenie sokoliarov, ktoré sa koná v pravidelných intervaloch. Okrem prehliadky zručností sokoliarov a ich vtáčích zverencov si deti počas predstavenia môžu pohladkať niektorých vtákov, v našom prípade to bola napríklad sova, ktorá bola značne flegmatická a drobné prsty detí ju príliš nevyrušovali.
GPS: 48.177411, 16.979922
Park Račianske mýto
Jeden z viacerých bratislavských mestských parkov, leží neďaleko mimoriadne rušného Račianskeho mýta. Napriek tesnej blízkosti si park žije svojím vlastným životom. Navštevujú ho najmä rodiny s deťmi, či mamičky na prechádzkach s kočíkom. Park totiž ponúka dobré možnosti pre deti v podobe ihrísk, preliezok, pieskovísk a viacero trávnatých plôch kde si môžu pobehať, alebo zahrať loptové hry. Okrem iného je tu niekoľko zariadení s občerstvením a tak tu môžete stráviť i dlhší čas, bez toho že by vám začalo škvŕkať v žalúdku.
Súčasťou parku je fontána, pri ktorej si môžete sadnúť na viacero lavičiek, či niekoľko sôch, ktoré sú roztrúsené po parku. Mnohé z nich majú bizarné tvary. Výhodou parku je, že sa sem dá veľmi dobre dopraviť MHDčkou, keďže Račianske mýto je jedným z dopravných uzlov tejto časti Bratislavy. Na druhej strane, zvýšená hladina hluku nemusí vyhovovať každému. Je to však niečo, na čo sa dá veľmi rýchlo zvyknúť a po pár minútach zvuk a trúbenie áut už takmer nebudete vnímať.
- GPS: 48.158876, 17.118743
Informácie o článku
- Autori článku: Martin Kiňo, Václav Sulek
- Autori fotografií: Václav Sulek, Martin Kiňo
Poznámka redakcie: Opisovanú lokalitu (lokality) sme osobne navštívili a zdokumentovali prostredníctvom fotografií. Informácie v článku predstavujú náš subjektívny názor, prezentujú naše zážitky a slúžia predovšetkým na usmernenie. Preto ich použitie v praxi je len na Vašom zvážení a na vlastné riziko. Pred návštevou každej lokality je nevyhnutné si zistiť, či sa na ňu nevzťahuje návštevný poriadok, ktorým sa treba riadiť.