Malé Karpaty na prvý pohľad neevokujú predstavu veľkého výhľadového potenciálu. Nižšie kopce, zarastené hustými lesmi príliš nenaznačujú, že by sa tu dalo nájsť niečo podobné. Ako to často býva, aj tu je opak pravdou. Malé Karpaty totiž vystupujú z obrovskej plochy okolitých nížin až do výšky cez sedemsto metrov. To už je celkom slušný základ na dobré výhľady do krajiny. Navyše niektoré z vrcholov sú odlesnené a na iných sú v súčasnosti vybudované turistické rozhľadne.

Výhľadovo zaujímavé sú v tomto pohorí i mnohé hrady, ktoré na to predurčuje ich pôvodná pozorovacia funkcia. V našom subjektívnom výbere výhľadovo najzaujímavejších lokalít v Malých Karpatoch sa ocitli miesta, ktoré sme sami navštívili. Niektoré z nich sú dostupné s minimom vynaloženej námahy, presnejšie, dá sa do nich pohodlne doviezť autom, alebo MHD. Vybrali sme ale aj také, kam vedie náročnejšia túra a prekrásny výhľad je potom doslova za odmenu. Do malokarpatských výhľadov sme zahrnuli aj výhľadové miesta v Bratislave, keďže viaceré z nich spadajú pod územie Malých Karpát. Prajeme príjemné čítanie našich tipov na najkrajšie výhľady v Malých Karpatoch.

Hrad Devín

Významná pevnosť v podobe hradu Devín ponúka dokonalé výhľady na šíry kraj.Významná pevnosť v podobe hradu Devín ponúka dokonalé výhľady na šíry kraj. Top atrakciou výhľadu je sútok Dunaja a Moravy.

Hlavnou výhodou hradu Devín, ako vyhliadkového bodu, je jeho veľmi jednoduchá dostupnosť autom, verejnou dopravou, alebo bicyklom, či dokonca pešo po turistických značkách. Hrad Devín sa nachádza v bratislavskej časti s rovnakým názvom a naozaj nie je problém dopraviť sa sem. Vhodný spôsob dopravy si ľahko vyberú všetky kategórie návštevníkov od detí po seniorov.

Najkvalitnejšie výhľady budete mať z tzv. horného hradu, kam je nutné vystúpiť po schodoch. Ak by ste to aj z rôznych dôvodov nezvládli, krásne výhľady sú i z nižších častí hradu Devín. Horný hrad je tvorený plošinou z ktorej budete mať dokonalé kruhové výhľady na šíre okolie, ktoré je malebnou kombináciou vidieckeho, riečneho kraja, dopĺňaného fotogenickými svahmi Devínskej Kobyly (514m), ktorá je najvyšším bodom Bratislavy. Vidieť budete ale aj ďaleko do Rakúska, na Sandberg, či dlhý úsek Dunaja, smerujúceho spod Devína k Bratislave. Všetko si môžete priblížiť nainštalovaným ďalekohľadom.

Jeden z najstarších a najvyhľadávanejších hradov v rámci strednej Európy má svoj hlavný ťahák v podobe neopakovateľného výhľadu na sútok veľtoku Dunaja a Moravy. Tieto rieky sa totiž stretávajú priamo pod hradným bralom a tak ich pohľadné spojenie budete mať ako na dlani. Atmosféru krásneho výhľadu navyše umocňujú lode neoblomne bojujúce zo silným prúdom Dunaja v tejto časti jeho toku.

Miernou nevýhodou výhľadov z hradu Devín sú obmedzené návštevné hodiny, spoplatnený vstup, a často veľké masy návštevníkov. Selfíčka za východu, alebo západu slnka si tu teda z dôvodu oklieštených návštevných podmienok zväčša nestihnete cvaknúť. I tak to však stojí za to, aspoň raz si výhľady z Devína vychutnať. Hrad Devín odporúčame navštíviť počas pracovného týždňa, alebo mimo najväčšieho sezónneho náporu. Hrad je otvorený i v zime, za priaznivých poveternostných podmienok, no prístup je možný len k výhľadom z úrovne stredného hradu.

Devínska Kobyla

Pohľad z červenej značky kúsok pod vrcholom Devínskej Kobyly. Pohľad z červenej značky kúsok pod vrcholom Devínskej Kobyly. Tento bod sa nachádza na juhozápadnej strane kopca.

Na vrchol najvyššieho vrchu Bratislavy, Devínskej Kobyly (514 m), paradoxne nevedie turistická značka. I tak sa však relatívne blízko vrcholu po značkách dostanete. Neďaleko neho totiž vedie populárna Cesta hrdinov SNP. Z nej to na vrchol nie je ďaleko a prechádzku naň rozhodne odporúčame, pretože sa nachádza v areáli opustenej raketovej základne z čias studenej vojny. To je bez ohľadu na tunajšie pekné výhľady samo o sebe veľkým lákadlom. Na vrchole je čosi ako vojenská pozorovateľna, na ktorú sa dá vyštverať. Výhľad je v čase rozkvetu stromov obmedzený, no plánuje sa tu výstavba turistickej rozhľadne, čo by zaručilo dokonalé kruhové výhľady (aktuálne as už stavia – máj 2020).

Z dôvodu obmedzených výhľadov je lepšie zájsť po červenej turistickej značke k bodu v mapách označovanému ako Devínska Kobyla - rázcestie. Nachádza sa trocha nižšie a západnejšie od vrcholu a výhľady z neho sú najmä na západ, do Rakúska. Pohľad na mohutný tok rieky Dunaj a krajinu polí v kombinácii s najzápadnejšími kopčekmi Malých Karpát je naozaj podmanivý. K týmto výhľadom sa najrýchlejšie dostanete nenáročnou túrou z oblasti Dúbravskej hlavice, kam sa dá doviezť autom. Výhľady sú tu najkrajšie, keď sú ešte stromy opadané a nebránia až tak vo výhľade.

Sandberg

Pomenej známy výhľad kúsok od lokality Sandberg.Pomenej známy výhľad kúsok od lokality Sandberg. Významnú paleontologickú lokalitu nájdete na juhozápadných svahoch Devínskej Kobyly.

Pri ľahko dostupných výhľadoch v rámci Malých Karpát ešte chvíľku zostaneme. Sandberg - pieskový zvyšok pravekého mora, je súčasťou Devínskej Novej Vsi. Je vklinený do západných svahov Devínskej Kobyly. Nachádza sa priamo pri hranici sídiel v tejto časti Bratislavy. Z tohto dôvodu sa veľmi blízko k výhľadu dostanete autom resp. za pomoci MHD. Samozrejme vedú sem i rôzne trasy po turistických značkách, vrátane trasy náučného chodníka. Prístup je dobrý i na bicykli.

Z lokality Sandbergu sú veľmi pekné výhľady smerom na západ, do Rakúska a na rieku Moravu. Samozrejme nesmie chýbať pohľad na Devínsku Novú Ves a hrad Devín. Neobyčajne zaujímavé sú tu práve západy slnka. Od východu je výhľad zatarasený masívom Devínskej Kobyly. Lokalita je relatívne rozsiahla a tak sa výhľady budú meniť v závislosti od toho, kde sa nachádzate.

Výlet za výhľadmi zo Sandbergu, ktorý je známy i prastarými fosíliami, je vhodný ako prechádzka kedykoľvek počas týždňa, cez víkend tu totiž býva viac rušno. Samozrejme, platí to najmä pre obyvateľov Bratislavy. Odporúčame ho však i tým, ktorí sa prídu pozrieť na populárny hrad Devín. Na Sandberg to majú na skok.

  • GPS: 48.201052, 16.973603

Výhľad na Karlovu Ves a Dlhé Diely od Mlynov

Pohľady na Karlovu Ves a Dlhé Diely z bratislavských Mlynov.Pohľady na Karlovu Ves a Dlhé Diely z bratislavských Mlynov. Jeden z často navštevovaných mestských výhľadov, najmä medzi študentami, z výbežkov Malých Karpát.

K obľúbeným miestam s dobrým výhľadom na Karlovu Ves a Dlhé diely patrí lokalita v najvyššom bode v oblasti záhrad nad Karlovou Vsou pri študentských domovoch na Mlynoch. Výhľad patrí medzi vyhliadky najzápadnejších kútov Malých Karpát. Zaraďujeme ho medzi najzaujímavejšie výhľady z uvedeného pohoria na hlavné mesto.

Tento vyhliadkový bod sa v podstate nachádza priamo na asfaltke ohraničujúcej Mlyny a nie je nijako špeciálne označené. Spoznáte ho podľa obrovitého potrubia, ktoré vedie v blízkosti z Karlovej Vsi na Mlyny a mohutných betónových zátaras na okraji asfaltky. Práve od nich je najlepší výhľad veľkú časť sídliska. Niektorý ľudia o výhľade vedia a chodia sem za večernou romantikou v dôsledku veľmi rýchlej dostupnosti. Neraz tu stretnete študentov s fľašou vína v ruke, obdivujúcich západ slnka nad Dlhými Dielmi. V tomto smere môžeme hovoriť aj o vlastnej skúsenosti zo študentských čias :). Návšteva tohto výhľadu sa dá mimochodom spojiť s peknou prechádzku v oblasti neďalekého Líščieho údolia.

  • GPS: 48.155901, 17.064500

Bratislavský hrad

Rýchlo dostupný výhľad z Bratislavského hradu.Rýchlo dostupný výhľad z Bratislavského hradu. Poteší každé oko.

Boli ste už niekedy na Bratislavskom hrade? Ak nie, vrelo odporúčame navštíviť tento dobre známy, prevrátený stolec, z ktorého sú výborné výhľady na historické centrum Bratislavy a rieku Dunaj. Bratislavský hrad je okrem toho veľmi ľahko dostupný, MHDčkou, autom, alebo pešo, či bicyklom. Za výhľadmi si sem môže prísť naozaj každý. Treba mať však na pamäti, že areál hradu má svoje otváracie hodiny. Vstupné sa tu však neplatí, takže výhľady sú za odmenu, povedzme za peší výstup, pri ktorom je potrebné prekonať krátke stúpanie. Hrad je okrem toho prístupný celoročne, takže tunajšie výhľady si môžete vychutnať takmer kedykoľvek.

Nielen výhľady, ale aj samotný areál hradu sú romantickým miestom s nedávno doplnenými záhradami. Páriky, tu istotne nájdu i skryté miestečka na nerušené prechádzky. Počas nich sa môžete na mesto pozrieť z viacerých uhlov. Výhľadu z hradieb, v závislosti od toho kde sa nachádzate, dominujú Dóm sv. Martina, Most SNP a rieka Dunaj v pozadí s petržalskými panelákmi. Veľmi dobre viditeľné sú jednotlivé pamätihodnosti a uličky starého mesta, ako aj modernejšia zástavba. Čo sa týka diaľkových výhľadov, z Bratislavského hradu dobre dovidíte až do susedného Rakúska. Dobre vidno taktiež jednotlivé mosty v staromestskom úseku Dunaja. Výhľad z hradu nie je úplne kruhový, no aj tak je podmanivý. Najkrajší býva skoro ráno, keď si ho môžete vychutnať i spod hradieb, alebo večer, keď sa celé mesto rozsvieti pouličným osvetlením.

  • GPS: 48.141691, 17.100165

Vyhliadka pri Národnej rade Slovenskej republiky a Parlamentke

Návštevníkmi Bratislavy obľúbený výhľad od parlamentu.Návštevníkmi Bratislavy obľúbený výhľad od parlamentu. Je ľahko prístupný a stojí za pozretie.

S Bratislavským hradom susedí ďalší z najzaujímavejších výhľadov v Malých Karpatoch. Je rovnako dobre dostupný ako predošlý výhľad a bola by škoda ho vynechať, keď už budete na Bratislavskom hrade. Vyhliadka sa nachádza na jednej z vonkajších terás budovy slovenského parlamentu. Je z neho veľmi dobrý výhľad na promenádu pri Dunaji, samozrejme aj na samotnú rieku, či jednotlivé bratislavské mosty. Veľmi dobre uvidíte i Petržalku a územie ďalej na západ smerom do Rakúska, vrátane výbežkov Karlovej Vsi. Výhľad je v zásade polkruhový. Rovnako ako je tomu v prípade Bratislavského hradu, i z tohto miesta je zážitkom pozorovať mesto po zotmení. Výhľad je voľne prístupný, bez špecifických obmedzení.

  • GPS: 48.141416, 17.097952

Slavín

Bratislava zo Slavína. Bratislava zo Slavína. Prechádza k tomuto skvelému výhľadu patrí k najpríjemnejším minivýletom v oblasti hlavného mesta.

Slavín je dobre známa dominanta Bratislavy, miesto častých vychádzok, vhodné i na návštevu rodín s deťmi. Tento vojenský pomník ponúka výborné výhľady na ruch hlavného mesta cez deň i v noci. Uvidíte z neho veľkú časť Bratislavy, i keď výhľady nie sú kruhové. Z tohto miesta veľmi dobre uvidíte napríklad Bratislavský hrad a severnú časť Starého Mesta a ale i mestské časti Ružinov a Nové Mesto. Výhodou tohto vyhliadkového bodu je aj to, že tu zväčša nestretnete masy návštevníkov. Je to zrejme aj z toho dôvodu, že naň treba z centra mesta šliapať do kopca, prípadne sa doviezť MHD krivoľakými uličkami. Turisti zrejme uprednostnia menej vzdialený Bratislavský hrad. Slavín je zaujímavý i večer, keď ho osvetľujú reflektory. To celú atmosféru výhľadov na mesto pod nohami iba umocňuje.

Kamzík

Absolútna výhľadová špička v oblasti bratislavských Malých Karpát.Absolútna výhľadová špička v oblasti bratislavských Malých Karpát. Škoda len, že medzi vami a výhľadom je sklo, ktoré je nie vždy dokonalo čisté.

Kamzík (439 m) je pre Bratislavčanov jednou z top oddychových lokalít v bezprostrednej blízkosti mesta. Je tomu tak vďaka ľahkej dostupnosti autom, MHDčkou, bicyklom i pešo. Zaujímavá je hlavne lúka kúsok pod vrcholom, vybavená zopár bufetmi, chatkami a polkruhovým výhľadom na juh. Oveľa väčším zážitkom pre milovníkov výhľadov je však pohľad z priestorov tunajšej televíznej veže. Tie by sa dali v pomyselnom rebríčku výhľadov v bratislavských Malých Karpatoch zaradiť na prvé miesto, keďže 360 stupňové výhľady majú neuveriteľne široký rozsah.

Vstup do veže v tvare rakety, ktorú určite neprehliadnete, je bezplatný, respektívne spoplatnený len formálne. Za výhľadmi je totiž potrebné dostať sa do tunajšej reštaurácie resp. brasserie. Samozrejme, že keď už tam pôjdete, objednáte si niečo z tamojšej ponuky. Reštaurácia poskytuje najlepšie výhľady, je totiž situovaná vyššie ako brasseria. Jej hlavnou vymoženosťou je, že pokiaľ sedíte za stolom, celý interiér reštaurácie s vami pomaly rotuje a vy si môžete vychutnať dokonalé kruhové výhľady na lesy pod vami a krajinu až po ďaleký obzor.

S fotením je to trochu horšie, pretože sa vám na snímkach budú robiť odlesky od okenných skiel reštaurácie, ktoré navyše nemusia byť úplne čisté. Brasseria nemá rotujúci interiér. Pri návšteve veže odporúčame sa primerane obliecť, pretože v reštaurácii vyššieho štandardu by turistické oblečenie mohlo byť považované za nevhodné (máme s tým osobnú skúsenosť). Návšteva detí je obsluhou tolerovaná pomerne dobre, no ideálne prostredie pre deti je skôr v brasserii. Odporúčame sa vopred telefonicky informovať o možnosti rezervácie stola. Reštaurácia môže byť plná, najmä za dobrého počasia a počas pekných víkendov.

Rozhľadňa na Americkom Námestí pod Kamzíkom

Jedna z atraktivít v oblasti Kamzíka - rozhľadňa na lúke Americké námestie.Jedna z atraktivít v oblasti Kamzíka - rozhľadňa na lúke Americké námestie. Výhľady z nej na Bratislavu sú pútavé najmä večer, keď mesto svieti.

Drevená rozhľadňa pod Kamzíkom je klasickým typom viacpodlažnej turistickej vyhliadkovej veže. Podarilo sa ju vybudovať Mestským lesom, čím sa zatraktívnila lokalita Amerického námestia, obľúbenej lúky na opekanie a prechádzky pod vrcholom Kamzíka.

Táto rozhľadňa sa teší prílevu návštevníkov, hoci ponúka len čiastočné výhľady, pretože sú z niektorých strán obmedzené lesom. Táto rozhľadňa v tesnej blízkosti vrcholu Kamzíka je najlepšie dostupná pešo po turistickej značke. Na samotný Kamzík sa však dostanete aj autom, alebo MHDčkou, takže krátka prechádzka k výhľadu je v pohode možná i s menšími deťmi. Na lúke si môžete zároveň opekať, takže sa sem dá naplánovať príjemný výletík.

Rozhľadňa na Americkom námestí má výšku 15 metrov. Najatraktívnejšie výhľady sa otvárajú z jej posledných dvoch podlaží. Výhľad je dobrý najmä ďaleko na juh, napríklad na rieku Dunaj, ba dokonca vodné dielo Gabčíkovo, a na severné časti osídlenia Bratislavy. Tieto pohľady sú pekné najmä za tmy, keď svieti mestské osvetlenie. Zaujme i pohľad na Bratislavský hrad a Slavín. Výhľady z tejto rozhľadne na Bratislavu a okolie by sme nazvali netradičnými a zatiaľ pomerne neopozeranými. Je dobré vziať si sem ďalekohľad, alebo teleobjektív, keďže výhľad na mestskú Bratislavu je viac vzdialený, kvôli širšiemu pásu lesa, ktorý oddeľuje rozhľadňu od mesta.

Malá Baňa

Výhľad z Malej Bane.Výhľad z Malej Bane. V podstate bezvýznamný malokarpatský kopec ponúka prekvapivo čarovné výhľady najmä pri západe slnka.

Nenáročná túra vedie k ďalšiemu skvelému výhľadu v Malých Karpatoch. Tento patrí k račianskym klenotom. Dostanete sa k nemu po modrej turistickej značke od račianskeho amfiteátru. Trvá to asi pol až trištvrte hodinu. Túra, takmer celá skrytá v lese, je vhodná i pre deti. Za odmenu čakajú všetkých návštevníkov vrcholu Malej Bane (361 m) krásne výhľady na západ, orientované smerom k hlavnému hrebeňu tohto pohoria. Vidno síce iba lesy, či protiľahlú Veľkú Baňu, no aj tak patria celkovou atmosférou k najpodmanivejším v bratislavskom lesoparku. Azda to je aj z dôvodu prekrásnych západov slnka, ktoré sa z tohto miesta dajú dobre sledovať.

Slnko pozorovateľovi za vhodných podmienok dopraje naozaj pôsobivú podvečernú hru, keď práve zapadá za hrebeň. Vrchol uvedeného kopca nie je vysoký, no nájdete tu príjemné doplnky v podobe menšieho táboriska, ohnisko, stolík, debnu s praktickými drobnosťami, hojdačku, ružicu s popisom výhľadu, resp. vzdialenosťami k iným vrcholom.

Kameňolom v Marianke

Pohľad z lomu pri Marianke na Malé Karpaty.Pohľad z lomu pri Marianke na Malé Karpaty. Pozostatky drsnej ťažobnej činnosti ponúkajú pozitíva v podobe neopakovateľných výhľadov.

Kameňolom v obci Marianka sa nachádza priamo na východnej strane obce, na úpätí Malých Karpát. Neťaží sa v ňom už a je rýchlo dostupný po ceste vedúcej z dediny. K výhľadu z jeho okraja nevedie turistická značka, ale iba zvedavcami vyšliapaný, dobre znateľný chodníček. Malé deti by sme vám sem veľmi neodporúčali brať, hoci samotný vrchol kameňolomu nám neprišiel až tak extrémne nebezpečný. Cestu by zvládli, no okraj kameňolomu môže byť predsa len zradný. Vyžaduje sa tu maximálna opatrnosť.

Samotný výhľad z najvyššieho bodu kameňolomu stojí za to. Učaroval nám najmä pohľad na šíre malokarpatské lesy v kombinácii s jednotlivými terasami kameňolomu. Z jednej strany je však výhľad blokovaný lesom a tak si budete musieť vystačiť len s polkruhovými výhľadmi. K pozoruhodným objektom na obzore patrí ruina hradu Pajštún. Ešte také menšie upozornenie, my sme tu pri každej návšteve narazili na stádo diviakov, alebo aspoň na niekoľko flegmatických jedincov. Možno je to náhoda, kto vie :).

Tri Kríže – Pernek

Pohľad z pútnického miesta Tri kríže nad Pernekom na Borskú nížinu. Pohľad z pútnického miesta Tri kríže nad Pernekom na Borskú nížinu. K výhľadu vedie krátky výstup z obce.

Tri Kríže si možno pri pozornejšom pohľade všimnúť už z cesty vedúcej do Perneku. Toto pútnické miesto sa nachádza na vyvýšenine, situovanej priamo nad obcou, na severných svahoch Malých Karpát. K výhľadu vedie chodníček, zjavne využívaný pútnikmi. Odporúčame zobrať si navigáciu v mobile, kde máte zaznačený cieľ výstupu. Ľahšie tak nájdete začiatok výstupu. Potom už to bude hračka. Lokalita Troch Krížov je sama o seba zaujímavá. Nájdete tu i kaplnku. Od samotných krížov budete mať takmer nekonečný výhľad na Borskú nížinu. Umocňujú duchovne orientovaný charakter tohto miesta. Určite tu nájdete pokoj potrebný na rozjímanie, i keď možno nie ste veriaci. Lokalita ešte stále nepatrí k masovo navštevovaným, čo je dobrá správa.

Skalnatá

Poetika výhľadu zo Skalnatej. Poetika výhľadu zo Skalnatej. K týmto horizontom vedie celkom strmý výstup.

Vrchol Skalnatej môžeme zaradiť k TOP výhľadovým miestam v Malých Karpatoch. Skalnatá pritom nie je až tak známy kopec. Má však svoje jedinečné výhľadové čaro. Nemalou mierou sa na tom podpísal veľmi fotogenický osamelý strom kúsoček pod jej vrcholom. Vďaka nemu tu vzniká mnoho idylických fotiek pri západe i východe slnka. Výhľad pritom nie je komplet kruhový. Z jednej časti bráni vo výhľade pomerne vysoký les. Väčšina svahov Skalnatej je však odlesnená.

Skalnatá 704m je jednou z 11 malokatroatských sedemstoviek, čo samozrejme podporuje predpoklad dobrých výhľadov. Uvidíte z nej najmä okolité lesy a vrcholy, pretože sa nachádza v centre uvedeného pohoria, priamo na hlavnom hrebeni. Veľmi dobre si z nej môžete pozrieť ďalšiu malokarpatskú sedemstovku - Vysokú.

Prístup na vrchol Skalnatej je po turistických značkách, pričom najrýchlejšie sa sem dostanete zo Zochovej chaty cez obľúbenú Čermákovú lúku, na ktorej je i dobrý prameň. Táto trasa, nie je vyložene ľahká a ani rýchla. Z hľadiska rodinného výletu je vhodná skôr pre staršie deti, alebo deti s lepšou kondičkou. Zabrať dá predovšetkým záverečné stúpanie k výhľadu. Zároveň to ako-tak garantuje, že tu nestretnete davy. Za výhľadmi tu môžete ísť aj v zime na skialpoch. Lyžiarov sme tu za dobrých snehových podmienok stretli vždy niekoľko.

Rozhľadňa na Veľkej Homoli

Zimný výhľad z rozhľadne na Veľkej homoli.Zimný výhľad z rozhľadne na Veľkej homoli. Jedná sa o jednu z najviac navštevovaných rozhľadní v Malých Karpatoch.

Veľká Homoľa je jeden z najnavštevovanejších vrcholov v Malých Karpatoch, ktorý je osadený novou, znovupostavenou rozhľadňou. Vrchol sám o sebe nie je vyhliadkový, no vďaka rozhľadni zažijete 360 stupňové výhľady na veľkú časť Malých Karpát. Rozhľadňa sa oplatí navštíviť za každého ročného obdobia, vždy vám totiž ponúkne inú scenériu. Určite si nezabudnite so sebou pribaliť ďalekohľad, aby ste dovideli čo najďalej.

Ak nemáte radi masy turistov, prísť sem budete musieť len počas pracovných dní. V opačnom prípade si budete musieť zvyknúť na to, že na Veľkej Homoli nebudete sami. Je to dané aj tým, že rozhľadňa sa nachádza zhruba hodinu peši od Zochovej chaty, čo je jedno z turistických centier v Malých Karpatoch. Dostať sa sem však môžete aj z Harmónie pri Modre. Túra na Veľkú Homolu je vo všeobecnosti menej náročná. Najväčšie prevýšenie je až v závere trasy.

Vrch Kukla s rozhľadňou

Výhľad z rozhľadne Kukla.Výhľad z rozhľadne Kukla. Rozhľadňa ponúka 360 stupňové výhľady, napríklad aj smerom na hrad Červený kameň, či región Dolného Považia.

Rozhľadňa na Kukle (564 m) je bežnou drevenou turistickou rozhľadňou. Vďaka nej sa podarilo zatraktívniť tento zalesnený vrchol. Kukla sa nachádza nad Častou. Vedie sem viacero možností výstupu po turistických značkách. V súčasnosti rozhľadňa na Kukle poskytuje veľmi dobré kruhové výhľady. Výhľad z Kukly je zaujímavý tým, že sa zrazu ocitnete nad šírymi lesmi Malých Karpát. Rozhľadňa disponuje popisom horizontu. Zistíte tak, že sa pozeráte napríklad na Vápennú, ale aj dobre známy hrad Červený Kameň.

Vysoká

Megapopulárny výhľad z Vysokej.Megapopulárny výhľad z Vysokej. Zaraďujeme ho k top výhľadom Malých Karpát, hoci k nemu vedie ťažšia túra.

K výhľadu na druhý najvyšší vrch Malých Karpát, Vysokú (754,3 m), vedie trošku náročnejšia túra. O to zaujímavejšie výhľady poskytuje tento vrchol za odmenu. Ciest ako sa dostať na Vysokú je viacero. V konečnom dôsledku sa na vrchol dostanete po modrej turistickej značke od západu, alebo východu. Najrýchlejšie to však budete mať od horárne Vývrat. K nej sa dá dostať autom. Autobusom sa priveziete najbližšie do obce Kuchyňa, čo túru trošku predlžuje. Výstup by sme neodporučili rodinám s malými deťmi, no tie staršie by ho mali zvládnuť. Fyzicky je náročnejší a zabrať dá najmä strmá záverečná časť, obzvlášť nepríjemná a šmykľavá po daždi, alebo počas snehovej pokrývky.

Výhľad z vrcholu Vysokej je však prekrásny, hoci nie celkom kruhový. Na severozápade totiž rastú vyššie stromy. I tak však dušu dostatočne pohladí dostupný výhľadový záber. Fotogenický je v kombinácii s ďalekými výhľadmi, akoby nad hlbinou vzduchového mora, najmä veľký kríž zopár metrov pod vrcholom. Poriadne vzdušné výhľady si vychutnáte na mnohé vrcholy Malých Karpát. Výstup korunovaný takýmito výhľadmi rozhodne stojí za námahu, hoci nie je to celkom pre každého. Fyzičku si treba natrénovať na jednoduchších cieľoch a potom sem určite vyrazte.

Vápenná

Božské výhľady z jedného z najpopulárnejších malokarpatských vrcholov – Vápennej. Sú skrátka jedinečné!Božské výhľady z jedného z najpopulárnejších malokarpatských vrcholov – Vápennej. Sú skrátka jedinečné! Na vrchole je situované menšia rozhľadňa poskytujúca plné kruhové výhľady.

Ak chcete prvotriedne výhľady na číru prírodu, bez zásahov civilizácie, zástavby a všetkých podobných vecí, vyberte sa na ďalšiu malokarpatskú sedemstovku Vápennú (752 m). Výstup na ňu je najrýchlejší zo Sološnice po zelenej a červenej značke. Túra za výhľadom dá zabrať, no videli sme tu mnohokrát i rodinky s deťmi. Vápenná zo svojho hrebeňa ponúka 180 stupňové, a z vyhliadkovej plošiny dokonca plné, kruhové výhľady. Vďaka nim si možno uvedomiť rozľahlosť malokarpatských lesov. Uvidíte ďaleko, až na južné podhorie Malých Karpát a ďaleko do Podunajskej nížiny. Z vrcholov sú najvýraznejšie Veľký Petrklín a Vysoká.

Bonusom výhľadu z Vápennej je uvedená minirozhľadňa situovaná priamo na vrchole. Je to menšia kovová plošina so zábradlím, pripevnená na vrchol betónového stĺpa, ktorý označuje najvyšší bod tohto vrchu. Je potrebné vyjsť na ňu po kovových schodíkoch. Počet návštevníkov je v tomto prípade značne limitovaný. Výhľady sú však omnoho lepšie, pretože z plošiny dovidíte ponad les až na Borskú nížinu. Zavše tu riadne fúka, tak sa treba pripraviť aj na takýto scenár.

Plavecký hrad

Výhľad z Plaveckého hradu. Výhľad z Plaveckého hradu. Popis horizontu uľahčuje praktická infotabuľa.

Ruina Plaveckého hradu patrí sama o sebe k najatraktívnejším cieľom výletov v oblasti Malých Karpát. Istotne k tomu nemalou mierou prispel práve dokonalý výhľad z tejto pevnosti na obrovské borovicové lesy a šíru rovinu Borskej nížiny, rozprestierajúcu sa pod ním. Rovnako pútavé výhľady sú z hradu smerom k najvyššiemu vrchu tohto pohoria, k Zárubám, ale aj smerom k Rohožníku. Pri tomto pohľade je radosť pozorovať pozvoľný prechod severných, zalesnených svahov Malých Karpát do nížiny. Obzvlášť pekné sú tieto pohľady pri západe slnka. Počas jesene hýria malokarpatské lesy pestrými farbami, z Plaveckého hradu je potom na ne úžasný výhľad.

Výstup na hrad si vyžaduje približne trištvrtehodinový výšľap po značenom turistickom chodníku. Nie je to nič zložité, ale nie je to ani celkom zadarmo. Môžete zobrať aj deti, no na hrade je potrebné dávať na ne pozor, pretože napriek konzervácii ruín dobrovoľníkmi, je stále niekoľko miest, kde je možné privodiť si životunebezpečný pád z hradieb.

Čierna skala

Turisticky prístupná šesťstovka Čierna skala vám dopraje pekný polkruhový výhľad.Turisticky prístupná šesťstovka Čierna skala vám dopraje pekný polkruhový výhľad. Nie je až tak odľahlá, ako by sa na prvý pohľad zdalo, a hlavne výhľady stoja za to.

Čierna skala je nádherný vyhliadkový vrchol s polkruhovými výhľadmi na východnú časť Malých Karpát. Dobre prístupný skalný hrebeň leží zhruba 1:30 – 2:00 pešo z Plaveckého Mikuláša. Vrchol predstavuje ideálny tip na výlet pre väčšinu turistov, dokonca aj pre tých s priemernou kondíciou, čo sa odvážia na poldňový výlet a nevadí im trocha sa zapotiť. Túra je technicky nenáročná a po jej absolvovaní sa môžete kochať prvotriednymi výhľadmi, ktoré sú azda najkrajšie počas východu slnka. Samotný vrcholový hrebeň je tiež fotogenický a odporúčame si ho celý prejsť. Je však dobré mať sa na pozore, keď sa budete pohybovať po okraji. Najmä ak máte so sebou malé deti. Tie sme tu mimochodom stretávali dosť často. Aj z tohto pohľadu môže byť výlet na Čiernu skalu dobrou voľbou pre rodinný výlet s deťmi, čo už majú prechodené nejaké tie kilometre.

  • GPS: 48.499301, 17.342433

Jelenia hora

Jelenia hora a jej ponuka výhľadov do diaľav.Jelenia hora a jej ponuka výhľadov do diaľav. Zaraďujeme k malokarpatským topkám.

Málo známe výhľadové miesto nájdeme neďaleko Plaveckého Mikuláša. Jedná sa o súbor viacerých skál, vyčnievajúcich z trávnatého kopca so skvelými výhľadmi na Plavecký hrad a priľahlé malokarpatské kopce. Ideálne miesto na sledovanie západu slnka. Najväčšou devízou lokality je jej výborná dostupnosť, približne trištvrte hodinu z Plaveckého Mikuláša. Prevýšenie nie je výrazné, možno až v závere výletu. Túru sem by mohli zvládnuť aj lenivejší turisti či menšie deti. Z nášho pohľadu ide o jedno z najlepších výhľadových miest v Malých Karpatoch, ak nemáte na výlet príliš veľa času, no zároveň chcete aspoň na chvíľu uniknúť do prírody, bez toho aby ste stretli veľa turistov.

  • GPS: 48.497711, 17.305035

Kršlenica

Skaly Kršlenice sú na výhľady to najlepšie, čo Malé Karpaty ponúkajú. Skaly Kršlenice sú na výhľady to najlepšie, čo Malé Karpaty ponúkajú. Prírodný charakter okolitej krajiny výhľady ešte umocňuje.

Ďalšie z výhľadových miest v oblasti Plaveckého Mikuláša. Obľúbené fotogenické miesto s výhľadmi na Plavecký Mikuláš, Záhorie a malokarpatské predhorie je navyše rýchlo dostupné z obce. Prísť sem zvládnete zhruba za 45 minút, pripravte sa však na strmé stúpanie v závere výletu. Nie je to ale nič zložité a s kratšími prestávkami to zvládnu i priemerní turisti, či agilnejšie deti. Na skalnom vrchole Kršlenice sa môžete tešiť na čarovné výhľady, zvýraznené Mokrou dolinou vytvorenou potokom Libuša. Výhľadových miest je tu viacero, nájdete ich povedľa žltej turistickej značky. Počas víkendov môže byť miesto rušnejšie, avšak mimo nich je tu príjemný pokoj a dá sa tu fajn zrelaxovať.

Hrebeň Zárub na Ostrý kameň

Hrebeňom Zárub k ruine hradu Ostrý Kameň.Hrebeňom Zárub k ruine hradu Ostrý Kameň. Jedna z výhľadovo najhodnotnejších túr v Malých Karpatoch.

K najkrajším výhľadom Malých Karpát sme sa rozhodli zaradiť aj hrebeň najvyššieho vrchola tohto pohoria – Zárub (768 m). Samotný vrchol ponúka len veľmi obmedzené výhľady. O to viac výhľadov si však môžete vychutnať pri pochode hrebeňom od vrcholu smerom k hradu Ostrý Kameň. Vedie po červenej značke, orientačne nie je náročný, no miestami je technickejší, vedúci po skalách.

Hrebeň ponúka prekrásne výhľady najmä do doliny medzi Zárubami a Veterlínom. Ale aj ďalej na západ, či východ. Smerom na sever bráni výhľadu lesný porast. Vďaka väčšej expozícii je však hrebeň Zárub v uvedenom úseku veľmi atraktívny a fotogenický. Najkrajšie výhľady núka pohľad na hrad Ostrý kameň a priľahlé okolie. Zažiť tu môžete fantastický západ Slnka. Výhľady za vhodného počasia patria určite k tomu najlepšiemu čo Malé Karpaty ponúkajú.

Samotná túra na hrebeň Zárub pri Ostrom kameni je kondinčne náročnejšia a nie je pre každého, hoci do Smoleníc, z ktorých sa sem obvykle vyráža je dobré dopravné spojenie. V prípade že idete z Bukovej, prístupnosť tohto miesta je ďaleko prívetivejšia, pripravte sa však na strmé stúpanie, hneď ako vstúpite do lesa. Ak ste sem prišli v zime (čo vrelo odporúčame), určite si so sebou pribaľte návleky s hrotmi. Na skalách, ktoré sú často namrznuté budú vďačným pomocníkom.

  • GPS: 48.522724, 17.376940

Vyhliadka nad vodnou nádržou Buková

Pohľad na Záruby z vyhliadky nad vodnou nádržou Buková.Pohľad na Záruby z vyhliadky nad vodnou nádržou Buková. Vyhliadku spoznáte podľa výrazného dvojkríža.

K najmenej známych a zároveň k veľmi pekným výhľadom Malých Karpát možno smelo zaradiť aj vyhliadku nad vodnou nádržou Buková. Nachádza sa neďaleko obce Buková, priamo naproti mohutným svahom najvyššieho malokarpatského vrchu – Zárub. Najľahšie sa k nej dostaneme z chatkovej osady pri vodnej nádrži od severu. Z juhu, priamo od nádrže síce tiež vedie chodník, no ťažšie sa hľadá jeho začiatok a je nepríjemne strmý. Cesta k vyhliadke nie je značená a preto odporúčame zobrať si navigáciu. Vyhliadku je možné pozorovať od vodnej plochy, no odporúčame vydať sa k nej presne z opačného smeru, od severu. Je lepšie prístupná od spomínaných chát. Za odmenu budete mať krásny výhľad na Záruby a vodnú nádrž Buková. Na vrchole je umiestnený výrazný dvojkríž a rastú tam pozoruhodné, zakrpatené duby.

  • GPS: 48.534278, 17.353845

Rozhľadňa Rovienky pod Klenovou

Pohľad z monitorovacej veže pod Klenovou.Pohľad z monitorovacej veže pod Klenovou. Rozhľadňa ponúka výhľady na Klenovú, Veľkú pec, či Hornú Pustú Ves s kameňolomom nad ňou. Pri pohľade na západ a dobrej dohľadnosti možno vidieť kontúry Považského Inovca.

Táto rozhľadňa je v skutočnosti monitorovacou protipožiarnou vežou a nachádza sa dosť odlúčená od civilizácie pri obci Pustá Ves. Rozhľadňa pod Klenovou plní i turistické účely a tak si z nej môžete vychutnať veľmi pekný výhľad na kopanice. My sme sa k nej vybrali po lesnej neznačenej ceste z Hornej Pustej Vsi. V blízkosti rozhľadne sú k dispozícii i turistické chodníky, no tie predlžujú prístup. Odporúčame si vopred naštudovať trasu z dostupných máp a pribaliť GPS. Z drevenej rozhľadne vidno na Pustú Ves, neďaleký kameňolom, Veľkú Pec, či vrcholy Považského Inovca.

  • GPS: 48.642175, 17.598698

Veľký Plešivec

Menej navštevovaný Veľký Plešivec vám dopraje krásne výhľady na Považie.Menej navštevovaný Veľký Plešivec vám dopraje krásne výhľady na Považie. Rozhodne stojí za návštevu i napriek trošku strmšiemu výstupu v závere.

Veľký Plešivec (484 m), je pomenej známy vrchol Malých Karpát z oblasti Čachtíc. Tento kopec je dobrým príkladom vrcholu, ktorý síce pri menšej výške, stratené hravo dobieha výbornými výhľadmi na Považie. Okrem nich vám ponúkne i pohodovú turistiku v krásnom prostredí. Polkruhový výhľad z trávnatého vrcholu pocitovo prekonáva tento rozsah. Vidno z neho veľký kus horizontu, najmä ak je vhodné počasie. Dobrým doplnkom je popisná mapa výhľadu, ktorú sem niekto obetavo umiestnil.

Tunajší výhľad je charakterizovaný rozľahlým údolím Váhu. Dovidíte do Trnavy až po Vršatecké bradlá, ak nie ďalej. Nížina v okolí Váhu, akoby predstavovala more, ktoré je nad druhej strane vymedzené hrebeňom Považského Inovca. Z populárnych vrcholov si z Veľkého Plešivca môžete všímnúť Veľkú Javorinu. Spoznáte ju podľa výrazného stožiara, alebo Zobor, či Záruby. Takisto dovidíte na viacero hradov. Najlepšie si všimnete Čachtický hrad a Tematín. Uvedený výhľad zahŕňa i vodnú nádrž Čachtice, alebo zaujímavosť v podobe jadrovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach. Zo sídiel uvidíte Piešťany, Čachtice i Vrbové. Z nášho pohľadu ide o jeden z najlepších výhľadových vrcholov na stredné Považie.

Čachtický hrad

Populárny Čachtický hrad ponúka okrem dávky zaujímavej histórie i krásne výhľady.Populárny Čachtický hrad ponúka okrem dávky zaujímavej histórie i krásne výhľady. Hrad bol zasadený do úžasnej okolitej krajiny. Pekné výhľady si užijete i z hrebeňa, ktorý k hradu vedie.

Čachtický hrad je situovaný až na samom severovýchodnom cípe Malých Karpát. Myslíme si, že hrad netreba zvlášť predstavovať, pretože cez osobu krvavej grófky Alžbety Báthory, je preslávený široko-ďaleko. Možno už menej ľudí vie, že jeho ruina sa rozkladá na výhľadovo veľmi atraktívnom mieste. Dnes sa k výhľadom z tohto hradu viete pomerne blízko doviezť aj autom. V prevádzke je platené parkovisko v blízkosti hradu a tak odpadá nutnosť šliapať do kopca priamo z Čachtíc. To sa hodí, ak sa sem chystáte s menšími deťmi. Čím bližšie k hradu sa dostávate, tým zaujímavejšie výhľady sa ponúkajú.

Hrad je v súčasnosti dobre zakonzervovaný. Vstup je síce spoplatnený, no ruka v ruke s tým narástla bezpečnosť. Dnes sa preto bez obáv z prechádzania v popadaných sutinách, môžete v pokoji rozhliadnuť z najvyšších partií hradu na šíre okolie.

Výhľady sú naozaj ďalekonosné. Rozprávkovo pôsobí najmä pohľad na obec Višňové s rozkošne sa vinúcou železničnou traťou. Okrem toho uvidíte kus malokarpatského hrebeňa, či Považský Inovec. Pekný pohľad ponúka celá okolitá krajina lesíkov a polí. Veľmi pekné výhľady sú i z odlesneného hrebeňa vedúceho od hradu smerom k Veľkému Plešivcu. Dajú sa z tade spraviť pekné fotografie v zábere aj s Čachtickým hradom.

Poznámka redakcie: Opisovanú lokalitu (lokality) sme osobne navštívili a zdokumentovali prostredníctvom fotografií. Informácie v článku predstavujú náš subjektívny názor, prezentujú naše zážitky a slúžia predovšetkým na usmernenie. Preto ich použitie v praxi je len na Vašom zvážení a na vlastné riziko. Pred návštevou každej lokality je nevyhnutné si zistiť, či sa na ňu nevzťahuje návštevný poriadok, ktorým sa treba riadiť.