Náučný chodník Pramenisko je náučnou trasou naprieč horským typom lužného lesa a rašelinísk prírodnej rezervácie Pramenište, na okraji vysokotatranskej obce Tatranská Lomnica. Návšteva tohto chodníčka je ideálnym spôsobom ako zaujímavou formou stráviť časť pobytu vo Vysokých Tatrách, ak sa práve necítite, alebo nie je čas na väčšiu túru v najvyšších horách Slovenska.
O chodníku vie málokto a pritom je to výborná možnosť ako stráviť čas s rodinou na neobvyklej prechádzke. Ide o nenáročnú trasu, kde sa môžete poprechádzať a zároveň sa pritom o Tatrách niečo nové dozvedieť. Podľa nášho názoru nejde len o jeden z mnohých náučných chodníkov, ale o veľmi príjemnú lokalitu, kam sa oplatí vybrať v hociktorom ročnom období a počasí, snáď s výnimkou dažďa.
Pramenište / Pramenisko?
Náučný chodník Pramenisko prechádza prírodnou rezerváciou Pramenište. Úsmevná je nezrovnalosť v týchto názvoch. Oficiálny názov prírodnej rezervácie je Pramenište, no rázcestníky udávajú názov Pramenisko. Tak isto je vtipný vstup na náučný chodník od Barčovej lúky, kde vás privíta drevená brána, do ktorej je vyrezaný názov „Náučný chodník Pramenisko“ a hneď pod ním je infopanel s názvom „Náučný chodník Pramenište“.
Názov Pramenisko sa očividne viac udomácnil aj na vševedúcom Googli a pri písaní názvu „Náučný chodník Pramenište“ sa nás spýta, či sme nepomýlili a navyše dodáva „Zobrazujú sa výsledky pre: Náučný chodník Pramenisko“. Nuž teda je na vás, ako miestu budete hovoriť. My budeme prezatiaľ hovoriť náučnému chodníku Pramenisko a prírodnej rezervácii Pramenište. Snáď tým nič nepokazíme :). Každopádne je to taká jazykovedná zaujímavosť. Podobne ako napríklad Chmarošský viadukt a Chramošský viadukt.
Ako sa dostať k vstupu do Prameniska?
V tomto prípade sú prístupové možnosti dve. Jedna možnosť (kratšia) je zaparkovať neďaleko Prameniska pri hlavnej ceste a odtiaľ ísť pešo. Druhou možnosťou je prejsť sa vychádzkovou trasou z Tatranskej Lomnice. V závislosti od toho koľko máte času, zvoľte potrebnú variantu. Tá kratšia zaberie do 10 minút času, kým nezbadáte vstup na náučný chodník. Dlhšia varianta sa bude líšiť od toho, z kade budete vyrážať z Tatranskej Lomnice. Počítať však môžete zhruba s 15-30 minútami k Pramenisku.
Od hlavnej cesty
Pri poslednej návšteve sme volili najkratšiu možnosť prístupu na miesto Prameniska. Začali sme od „núdzového parkoviska“, ktoré je v mieste kde sa od cesty smerujúcej z Veľkej Lomnice do Tatranskej Lomnice, oddeľuje cesta vedúca na Tatranské Matliare (o tomto mieste budeme písať nižšie v sekcii o parkovaní). Nájdete tu aj rázcestník, podľa ktorého budete vedieť, že ste tu správne. Najskôr sme šli pešo po asfaltke, ktorá nás zakrátko priviedla k lokalite Prameniska. Orientačne to nebolo nič náročné, pretože vstup bol dobre označený a viditeľný naľavo priamo pri asfaltke. A tak môže návštevník bez problémov začať s jeho objavovaním.
Z Tatranskej Lomnice
Ak by ste sa chceli k náučnému chodníku vybrať z Tatranskej Lomnice, ideálne je to od miestnej botanickej záhrady (zväčša uvádzanej ako Expozícia tatranskej prírody), prípadne od múzea TANAPU. Botanická záhrada je o niečo praktickejšia, keďže je bližšie, je tu však problém s parkovaním. Trasa k Pramenisku z týchto miest je značená. Bohužiaľ nenájdete ju na mapách (2019) a tak sa budete musieť spoliehať na značenie, ktoré je uvádzané ako náučný chodník. Teda šikmá bielo-zelená značka. Tento „náučný chodník“ predstavuje akúsi okružnú trasu časťou Tatranskej Lomnice a zároveň prechádza aj územím prírodnej rezervácie Pramenište.
Tipy na parkovanie
Ideálne východiskové miesto s parkovaním leží južne za centrom Tatranskej Lomnice, smerom na Veľkú Lomnicu. Ide o križovatku ciest 540 a 3083 kúsok za autokempom Tatranec. Tu sa od cesty smerujúcej z Veľkej Lomnice do Tatranskej Lomnice, oddeľuje cesta vedúca na Tatranské Matliare. Priamo pri tejto križovatke je ďalšia asfaltová cesta, osadená závorou, ktorá odbáča smerom k trase náučného chodníka. Vjazd je tam síce zakázaný, no auto tu môžete pred závorou odstaviť bezplatne. Počet áut je však výrazne limitovaný priestorom, ktorý je k dispozícii. Je to len núdzová možnosť parkovania. Vojdu sa sem tak možno dve, maximálne tri autá tak, aby neobmedzovali prístup ostatným autám.
V prípade, že sem chcete ísť z Tatranskej Lomnice, je možnosť využiť platené parkovisko pri Múzeu TANAPU. Veľké bezplatné parkovisko (2020) je potom pri budove lanovky, ktorá vedie na Skalnaté pleso. My sme vždy pri návšteve Tatranskej Lomnice parkovali tu. Jedinou nevýhodou je, že je to viac od ruky od náučného chodníka Pramenisko. Ak však nemáte problém s dlhšou prechádzkou, je to dobrá voľba.
Prechod mokradí náučného chodníka Pramenisko
Pramenisko vo svojej plnej verzii predstavuje prechod špecifickým typom lesa. Ide totiž o jedinečný horský lužný les, v ktorom podstatnú úlohu zohráva vplyv vody. Trase chodníka charakterizujú hlavné body ako Expozícia Tatranskej prírody, cintorín v Tatranskej Lomnici, Barčova Lúka, mokrade Prameniska a autokemping Tatranec. Z autokempingu trasa vedie naspäť do obce. Dá sa zvládnuť pešo behom dvoch hodín. Ak by ste sa zároveň rozhodli pozrieť si i múzeum TANAPu, môžete tu stráviť príjemný poldeň. Samotný chodník je vybavený piatimi infotabuľami, ktoré informujú o prírode tohto typu lesa, spôsobe jeho vzniku, rastlinstve a živočíšstve. Nájdu sa i dve nižšie drevené rozhľadne.
Samotný chodníček prechádzajúci mokraďou je veľmi fotogenický. Je vybudovaný z drevených dosiek a umožňuje prechod najviac zavodnených častí močariska. Miestami vedie popri potôčiku. Okolité prostredie je veľmi príjemné. Poskytuje jedinečnú klímu. Vďaka nemu by chodníček mohol byť vhodným cieľom na prechádzku i za horúceho leta. O chodníku vie málokto a zrejme stojí v tieni ďaleko populárnejších dvojtisícoviek týčiacich sa nad Lomnicou.
Ak by ste mali záujem o viac informácií o Pramenisku, existuje možnosť si pri vstupe vziať zo schránky vytlačené materiály, ktoré sú dostupné i v nemčine a angličtine. V závere trasy ich potom znovu vrátite do podobnej schránky.
Sú tu nejaké výhľady?
Chodník Pramenisko mierne pripomína prechod akéhosi druhu pralesa, výhľady tu veľmi neočakávajte. Autori projektu sa pokúsili tento menší hendikep vyriešiť prostredníctvom vybudovania dvoch drevených rozhľadní, ktoré sa nachádzajú priamo nad dreveným chodníkom v mokradiach. Výhľady z nich sú však skôr symbolické a uvidíte najmä samotný les a mokraď.
Výstupom na rozhľadne sa však nedostanete nad úroveň korún stromov.
Z lokality priebehu chodníka mimo zalesnených častí skôr budete mať zaujímavé výhľady na Lomnický, Slavkovský a Kežmarský štít, ktoré tvoria hlavné dominanty Vysokých Tatier nad Tatranskou Lomnicou.
Okružná trasa z Tatranskej Lomnice s návštevou Prameniska, múzea a botanickej záhrady
Pokiaľ máte času nazvyš a chceli by ste si prejsť veľký, približne dvojhodinový poznávací okruh Tatranskou Lomnicou, ktorého súčasťou je i náučný chodník Pramenisko, vyplatí sa začať od botanickej záhrady - expozície Tatranskej prírody v Tatranskej Lomnici. Botanickú záhradu nájdeme v severovýchodnej časti Tatranskej Lomnice. Trasa z tade je viac-menej značená symbolom náučného chodníka, no nikde nie sú upútavky na to, na aké miesto sa chystáte. A preto na tejto trase nikoho nestretnete, podobne ako v samotnom Prameništi. Trasu sme dokonca nenašli ani v žiadnej mape, a tak sme v tomto prípade slepo nasledovali značenie šikmej zelenej značky.
Okruh náučného chodníka potom môžete zavŕšiť pri múzeu TANAPU. Múzeum aj botanickú záhradu určite navštívte. Trasa sčasti vedie popri príjazdových cestách do Tatranskej Lomnice, našťastie prostredníctvom priľahlých chodníkov, či už asfaltových, alebo vyšľapaných. Preto sa po hlavnej ceste budete pohybovať viac menej minimálne.
Náročnosť, Pramenisko s deťmi
Náučný chodník Pramenisko je absolútne pohodovou trasou, vhodnou na aktívne poznávanie a prechádzky. Zvládnu ju seniori i celkom malé deti. Dá sa tu bez ťažkostí prejsť i s kočiarom. Navyše, stále je čo objavovať a tak sa deti zabavia. No nenudili sme sa tu ani my, dospelí. Je to naozaj príjemný, technicky absolútne bezproblémový chodníček. Mohol by sa hodiť aj na behanie. So psom na vôdzke by mal byť prechod taktiež možný. Ak parkujete auto neďaleko Prameniska, celý okruh aj s návratom k autu zvládnete ani nie za hodinku.
V prípade že si chcete prejsť okružnú trasu Tatranskou Lomnicou s návštevou Prameniska, počítajte zhruba s 2 hodinovým chodením v dĺžke cca 5km, čo nie všetkým deťom asi bude vyhovovať. Ak navštívite po ceste i botanickú záhradu a múzeum TANAPu, tak výlet sa dokáže predĺžiť i na pol dňa. Istiť túto trasu môžete s nosičom, alebo kočiarom, ktorým by ste mali prejsť viac-menej všade. Hoci niektoré úseky budú trocha nepríjemnešie, napr. za botanickou záhradou, keď pôjdete pár minút do kopca a potom cez les. Prípadne keď pôjdete popri ceste od Kempu Tatranec do Tantranskej Lomnice, úzkym nespevneným chodníkom.
Otváracie hodiny, vstupné, ceny
Návšteva chodníka Pramenisko je možná celoročne a vstup nie je spoplatnený. To všetko z neho robí priam nízkonákladovú poznávaciu atraktivitu v Tatrách.
Možnosti ubytovania, prespatia a opekania
V Tatranskej Lomnici, ako jednom z hlavných centier Vysokých Tatier, je k dispozícii veľké množstvo ubytovania, rôznej úrovne. Prespávanie vo voľnej prírode tu však dovolené nie je. Rovnako tak ani opekanie. V oblasti Prameniska sme si nevšimli oficiálne ohniská na kladenie ohňa. V tomto smere bude asi lepšie pribaliť si nejaké jednoduché občerstvenie do batohu, alebo využitie množstva možností na stravovanie v Tatranskej Lomnici.
Kedy sa oplatí navštíviť lokalitu
Náučný chodník Pramenisko sa nám javil ako miesto vhodné na celoročnú návštevu. Vždy má čo ponúknuť. Lokalita akoby mala vlastnú klímu a čaro, ktoré je tu prítomné za akýchkoľvek podmienok, snáď len mimo vyslovene daždivých dní.
V lete vás miesto príjemne schladí pod korunami stromov. Horúčavy posledné roky bývajú aj pod Tatrami, preto je návšteva tohto miesta dobrý nápad. Presvedčili sme sa o tom na vlastnej koži, keď sme počas horúceho leta vyslovene privítali prejsť sa touto lokalitou. Na jeseň tu zas môžete byť svedkom pestrofarebného divadla, najmä briez. Treba však prísť najlepšie v októbri, pokiaľ možno v prvej polovici. My sme tu prišli koncom októbra a väčšina lístia bola z okolitých stromov už opadaná.
Tipy na výlet a atraktivity v blízkom okolí
- Hrebienok - ľahko dostupný bod nad Starým Smokovcom, populárny na nenáročné túry
- Studenovodské vodopády - vyhľadávané vodopády pri Bilíkovej chate, neďaleko Hrebienka
- Slavkovská vyhliadka - ponúka jedinečné výhľady na Lomnický štít a Veľkú Studenú dolinu
- Zamkovského chata - návšteva tejto vysokohorskej chaty predstavuje jeden z ľahších tatranských, turistických cieľov
- Lomnická vyhliadka - dobré výhľadové miesto s dreveným prístreškom na trase medzi Zamkovského chatou a Skalnatým plesom
- Skalnaté pleso - populárna lokalita dostupná i lanovkou, ponúka výhľad na Lomnický a Kežmarský štít z bezprostrednej blízkosti, je tu situovaná budova hvezdárne
- Lomnické sedlo – pekné výhľadové miesto nad Skalnatým plesom
- Veľká Svišťovka – obľúbená trasa s výhľadmi medzi Skalnatým a Zeleným plesom
Fotografie z náučného chodníka Pramenisko
Informácie o článku
- Kedy sme lokalitu navštívili: 2019
- Fotografie sú z obdobia: júl 2019, október 2019
- Autori článku: Martin Kiňo, Václav Sulek
- Autori fotografií: Václav Sulek
Poznámka redakcie: Opisovanú lokalitu (lokality) sme osobne navštívili a zdokumentovali prostredníctvom fotografií. Informácie v článku predstavujú náš subjektívny názor, prezentujú naše zážitky a slúžia predovšetkým na usmernenie. Preto ich použitie v praxi je len na vašom zvážení a na vlastné riziko. Pred návštevou každej lokality je nevyhnutné si zistiť, či sa na ňu nevzťahuje návštevný poriadok, ktorým sa treba riadiť.