Náučný chodník zbojníka Jakuba Surovca sa nachádza neďaleko sedla Zbojská na západnom okraji Muránskej Planiny. Dostanete sa sem po ceste medzi Breznom a Tisovcom. Chodníček predstavuje turisticky atraktívny prechod tiesňavou po kramliach a oceľových lanách. Aj keď je technicky mierne náročný, zvládne ho i aktívnejší dôchodca, alebo dieťa.

Turistický prechod tiesňavou zbojníka Jakuba Surovca.Turistický prechod tiesňavou zbojníka Jakuba Surovca. Je charakteristická vysokými skalnými stenami pod ktorými tečie potok Furmanec.

Sedlo Zbojská je veľmi peknou lokalitou so salašom s reštauráciou a vyhliadkovou vežou, pričom prechod spomínanou tiesňavou umožňuje všetky atraktivity prakticky spojiť. Vďaka tomu si tu môžete spraviť pekný deň s rodinou. Náučný chodník vás prevedie po takmer 5 km trase zbojníckych chlapcov, v peknej prírode, pričom spoznáte i legendu o tisovskom zbojníkovi Jakubovi Surovcovi. Chodník tvorí okruh so štartom i cieľom v sedla Zbojská a je fajn tipom na výlet počas teplejších letných dní.

Ako sa dostať na začiatok chodníka Jakuba Surovca a kde zaparkovať

Začiatkom túry chodníkom Jakuba Surovca je sedlo Zbojská. Nachádza sa na hlavnej ceste medzi Breznom a Tisovcom. Sedlo nájdete ľahko. Rozprestiera sa v okolí hlavnej cesty pričom na východe si určite všimnete budovu tamojšej reštaurácie a na západe vyhliadkovú vežu. Sedlo sa rozkladá presne medzi nimi.

Najlepšie sa sem dopravíte autom, pričom zaparkovať môžete bezplatne v areáli v okolí tamojšieho salaša. Miesta je tu dostatok, nemal by byť problém zaparkovať ani počas víkendov, kedy je tu obvykle nápor návštevníkov. Môžete sa dopraviť tiež autobusom. Pre cyklistov je sedlo tiež dostupné rôznymi variantmi cyklotrás. Zaujímavou je možnosť dopraviť sa do sedla zubačkou z Tisovca. Je však potrebné uistiť sa v akých časoch premáva.

Pohľad smerom do sedla Zbojská.Pohľad smerom do sedla Zbojská. Okolo rozhľadne vedie chodník do miestnej tiesňavy.

Lúkami zo sedla Zbojská do tiesňavy zbojníka Jakuba Surovca.Lúkami zo sedla Zbojská do tiesňavy zbojníka Jakuba Surovca. Onedlho vstúpime do lesa a ním klesneme do tiesňavy.

Prechod chodníkom zbojníka Jakuba Surovca

Ako sme uviedli vyššie túra zbojníckym chodníkom Jakuba Surovca je okruhom, ktorý má začiatok i cieľ v sedle Zbojská. Upozorňujeme, že prechod roklinou je podobne, ako tomu býva pri roklinách Slovenského raja, jednosmerný. Ide o zaujímavý prechod tunajšou roklinou, ktorý sa hodí napríklad na horúce letné dni. Roklina je tienistá a ochladzuje ju tiež pretekajúca voda potôčika Furmanec.

Prechádzka začína miernym výstupom k hneď prvej atraktivite, k rozhľadni Zbojská. Nachádza sa na menšom trávnatom kopci nad parkoviskom v sedle. Je dobre viditeľná, rovnako ako aj chodník, ktorý k nej vedie. K rozhľadni vedie modrá cyklotrasa i červená turistická značka. Hneď prvý cieľ na obzore sa hodí na zvýšenie motivácie, ak ste tu s deťmi.

Objekt drevenej rozhľadne vo svojom interiéri ponúka miestami krutý popis osudu zbojníka Jakuba Surovca. Okrem toho tu nájdete vypchaté zvieratá, reprezentujúce miestnu faunu. Na záver, si na najvyššom poschodí rozhľadne môžete zazvoniť na zvonci a vychutnať výhľad na sedlo, ktoré sa pod vami rozprestrie ako na dlani. Pri rozhľadni sa ešte nachádza veľká drevorezba s v podobe sochy zbojníka.

Po prezretí rozhľadne trasa pokračuje lúkou ďalej na západ. Na okraji blízkeho lesíka už zbadáte náučnú tabuľu, ktorá predstavuje pomyselný vstup smerom do tiesňavy. Cesta sa chvíľku kľukatí lesom, pričom si môžete obzrieť Jaskyňu Remeta. Postupne zídete miestami trochu nepríjemne strmým chodníkom ku potoku.

Po prejdení akýmsi tunelom, vedúcim popod hlavnú cestu, sme sa popri koryte pokračovali lesom s množstvom popadaných stromov, ktoré bolo potrebné prekračovať. Ako sme neskôr zistili, úsek sa nachádzal v 5. stupni ochrany. Zrejme preto neboli stromy odpratané.

Na záver tohto úseku sme mierne poblúdili, keďže trasa lákala pokračovať v smere potoka. Je potrebná sledovať značenie a včas zabočiť ostrejšie doľava, smerom do svahu a opustiť koryto potoka. Chodník nás postupne privedie k začiatku hlavnej atraktivity – do tiesňavy, ktorou preteká potok Furmanec.

Jedna z infotabúľ náučného chodníka zbojníka Jakuba Surovca.Jedna z infotabúľ náučného chodníka zbojníka Jakuba Surovca. Lesom nasleduje miestami strmý zostup do tiesňavy.

Sme správne na chodníku Jakuba Surovca.Sme správne na chodníku Jakuba Surovca. Je vhodné dodržať tu základné pravidlá správania sa v prírode.

Jaskyňa Remeta.Jaskyňa Remeta. Chodník Jakuba Surovca prechádza i okolo tejto prírodnej atraktivity.

Prechod popod cestu počas prechádzky chodníkom Jakuba Surovca.Prechod popod cestu počas prechádzky chodníkom Jakuba Surovca. Cestička prechádza bujnou vegetáciou.

Kalamita na chodníku Jakuba Surovca.Kalamita na chodníku Jakuba Surovca. Trochu nám sťažila postup.

Popadané stromy naprieč chodníkom zbojníka Jakuba Surovca.Popadané stromy naprieč chodníkom zbojníka Jakuba Surovca. Sťažujú prechod, no keďže trasa leží v 5. stupni ochrany, zrejme tu platí bezzásahová zóna.

Trať zubačky vedúcej z Tisovca do sedla Zbojská.Trať zubačky vedúcej z Tisovca do sedla Zbojská. Chodník Jakuba Surovca vedie pod touto technickou zaujímavosťou.

Infotabuľa pri trase zubačky Tisovec - sedlo Zbojská.Infotabuľa pri trase zubačky Tisovec - sedlo Zbojská. V prípade záujmu je možné absolvovať i túto zaujímavú cestu.

Prechod hlavnou časťou tiesňavy

Vstup do tiesňavy ohraničujú výrazné, vysoké skaly, pomedzi ktoré preteká potok. Ihneď sa ukazujú prvé umelé pomôcky v podobe kramlí. Kto chce, môže ich využiť, pokiaľ má však potok nízky stav hladiny, nie sú nutné na postup tiesňavou. Neskôr sa pridajú i oceľové laná ukotvené na skalných stenách. Na niektorých miestach sa takáto pomoc hodí.

Kramle a laná pôsobili novým dojmom. Istenie bolo kvalitné, miestami až mierne prehustené. V každom prípade prechod by mal vďaka nemu zvládnuť i priemerný turista s aspoň základnou dávkou koordinácie, ktorý netrpí strachom s výšok. V prípade tejto tiesňavy sa však naozaj nejedná o vyslovene exponované chodníky po skalných stenách.

V tejto tiesňave nás zaujala pekná príroda. Tiež sa vynorili myšlienky na hôrnych chlapcov, ktorí sa tu istotne vyznali a tiesňava im poskytovala možnosť rýchleho úkrytu pred pandúrmi. Pokiaľ ste zvyknutí na klasické túry lesnými chodníčkami, tento prechod bude vítaným osviežením vašej turistickej kariéry. Neobvykle pôsobí najmä častý pohyb v koryte potoka resp. po jeho okrajoch.

Túra je špecifická mikroklímou, ktorá sa vytvorila v tiesňave. Je veľmi príjemná najmä počas horúceho leta. Vďaka nej sa tu vytvorila zaujímavá vegetácia. Všimnúť si možno i popadané kmene stromov. Napriek nim však tiesňava bola veľmi dobre priechodná. Potrápil azda len záverečný výšvih z tiesňavy smerom k lúkam v okolí sedla Zbojská. Nimi postačí prejsť k salašu v sedle, do miesta, kde sme začínali túru. Lúky okrem iného ponúkajú pekné výhľady na lokalitu sedla Zbojská spolu s objektom rozhľadne.

Vstup do tiesňavy zbojníka Jakuba Surovca.Vstup do tiesňavy zbojníka Jakuba Surovca. V minulosti poskytovala zbojníkom možnosť úkrytu.

Kramle a oceľové laná v tiesňave zbojníka Jakuba Surovca.Kramle a oceľové laná v tiesňave zbojníka Jakuba Surovca. Sú osadené pomerne nahusto.

Charakter trasy tiesňavou zbojníka Jakuba Surovca.Charakter trasy tiesňavou zbojníka Jakuba Surovca. Niektoré miesta zavalili popadané stromy, tiesňava však bola kompletne priechodná.

Potok Furmanec pretekajúci tiesňavou zbojníka Jakuba Surovca.Potok Furmanec pretekajúci tiesňavou zbojníka Jakuba Surovca. Počas nášho prechodu mal veľmi nízku hladinu.

Prales v hornej časti tiesňavy zbojníka Jakuba Surovca.Prales v hornej časti tiesňavy zbojníka Jakuba Surovca. Milovníci nevšedných zákutí si tu prídu na svoje.

Bezzásahová zóna v tiesňave zbojníka Jakuba Surovca.Bezzásahová zóna v tiesňave zbojníka Jakuba Surovca. Takto nejako vyzerá príroda bez vplyvu ľudskej činnosti.

Ďalší zával stromov na trase tiesňavou zbojníka Jakuba Surovca.Ďalší zával stromov na trase tiesňavou zbojníka Jakuba Surovca. Chodníček bol na každom kroku naozaj zaujímavou túrou.

Zvláštny most v tiesňave zbojníka Jakuba Surovca.Zvláštny most v tiesňave zbojníka Jakuba Surovca. Obávali sme sa či vydrží.

Skalná veža v závere tiesňavy zbojníka Jakuba Surovca.Skalná veža v závere tiesňavy zbojníka Jakuba Surovca. Uzatvára niekdajšie zbojnícke kráľovstvo.

Záver trasy chodníkom zbojníka Jakuba Surovca.Záver trasy chodníkom zbojníka Jakuba Surovca. Vzadu vidno vyhliadkovú vežu nad sedlom Zbojská, kde sme túru začínali.

Náročnosť

Prechod tiesňavy chodníčkom zbojníka Jakuba Surovca má svoje ťažšie pasáže, ktoré nemusia vyhovovať najmä ľudom s bolesťami kolien a podobe. Strmý je vstup aj výstup z tiesňavy. Nájde sa i zopár mierne exponovaných úsekov po technických pomôckach. Nejde však o niečo mimoriadne ťažké. Prechod by zvládlo i dieťa, ktoré chodieva na túry.

Celkovo je okruh zo sedla Zbojská krátkou turistickou aktivitou, vhodnou pre široké spektrum návštevníkov. Spomínané kramle a oceľové laná, ktoré majú pomôcť s prechodom tiesňavy sú miestami vybudované naozaj nahusto. Niekedy je jednoduchšie ísť pešo po dne potoka ako po kramliach. To však neplatí, ak by bolo koryto rozvodnené po dažďoch.

V zimnom období sa tu podmienky môžu veľmi odlišovať, preto si pribaľte zimnú výstroj v podobe protišmykových návlekov a turistických paličiek. Tie sa tu mimochodom hodia v každom ročnom období. Pripomíname, že túra je aj z dôvodu bezpečnosti jednosmerná so začiatkom v sedle Zbojská a pokračovaním smere výstupu na miestnu rozhľadňu, odkiaľ sa už dostanete chodníkom do tiesňavy. Priestup tiesňavy je na vlastné riziko. Trasa má bezmála 5 km a prevýšenie takmer 270 m.

Rebrík z oceľových kramlí v tiesňave Zbojníka Jakuba Surovca.Rebrík z oceľových kramlí v tiesňave Zbojníka Jakuba Surovca. Ak vám nevadia menšie výšky, mali by ste trasu v pohode zvládnuť.

Divočina v tiesňave zbojníka Jakuba Surovca.Divočina v tiesňave zbojníka Jakuba Surovca. Stupačky môžu prísť vhod, keď je potok rozvodnený.

Otváracie hodiny, vstupné, ceny

Tiesňava Jakuba Surovca je prechodná celoročne a bezplatne.

Možnosti ubytovania, prespatia a opekania

Ubytovanie je možné nájsť priamo na salaši Zbojská, alebo v neďalekom Brezne. Ubytovanie nájdete i okolitých dedinkách. Čo sa týka opekania, všimli sme si vonkajší gril na salaši, ktorý fungoval počas letnej sezóny. Samostatné ohnisko pre návštevníkov tejto oblasti sme si nevšimli.

Kedy sa oplatí navštíviť lokalitu

Tiesňavu zbojníka Jakuba Surovca sa oplatí navštíviť, keď vonku panujú horúčavy. Dá sa v nej dobre ukryť pred pražiacim slnkom. V zime by tu mohla byť zaujímavá ľadová výzdoba. Lokalita sedla Zbojská je však celkovo veľmi atraktívna, pokiaľ máte radi horské pastviny spojené s tradičným chovom dobytka.

Príroda v tiesňave zbojníka Jakuba Surovca.Príroda v tiesňave zbojníka Jakuba Surovca. Je to ideálne miesto na návštevu počas horúceho leta.

Tipy na výlet a atraktivity v blízkom okolí

  • Mestská veža v Brezne – ponúka sympatickú prehliadku spojenú s výhľadmi na mesto
  • Rozhľadňa Zbojská – ľahko dostupná rozhľadňa, návšteva spája výhľady s popisom legendy zbojníka Jakuba Surovca
  • Hrad Muráň – výborný vyhliadkový bod v Muránskej planine
  • Lesnícky skanzen Vydrovo pri Čiernom Balogu – príťažlivá prehliadka lesníctva v prírode

Informácie o článku

  • Autor článku: Martin Kiňo
  • Autor fotografií: Martin Kiňo

Poznámka redakcie: Opisovanú lokalitu (lokality) sme osobne navštívili a zdokumentovali prostredníctvom fotografií. Informácie v článku predstavujú náš subjektívny názor, prezentujú naše zážitky a slúžia predovšetkým na usmernenie. Preto ich použitie v praxi je len na vašom zvážení a na vlastné riziko. Pred návštevou každej lokality je nevyhnutné si zistiť, či sa na ňu nevzťahuje návštevný poriadok, ktorým sa treba riadiť.