Kasprov vrch 1987 m n. m. (poľ. Kasprowy Wierch) je vrcholom v najvýchodnejšej časti Západných Tatier. Nachádza sa tesne pri hranici s Vysokými Tatrami, presnejšie v blízkosti Ľaliového sedla. Leží na hranici Slovenska a Poľska, z ktorého naň vedie populárna lanovka.

Vrcholová stanica lanovky na Kasprovom vrchu.Vrcholová stanica lanovky na Kasprovom vrchu. Lanovka robí z Kasprovho vrchu masovú atrakciu, čo nemusí každému vyhovovať.

Kasprov vrch patrí k tým tatranským vrcholom, ktoré sú pre turistu stúpajúceho zo slovenskej strany dosť odľahlé a čo je nepríjemnejšie, k tým, ku ktorým vedú cesty dlhými dolinami po nekonečných asfaltkách. V tomto prípade je to až 11,5 km, ak berieme výstup z Podbanského. Tento fakt mnohých odradí od viacerých pekných tatranských cieľov. Preto sme sa práve v prípade Kasprovho vrchu rozhodli vyskúšať čosi ako duatlon v podobe kombinácie bicykla a pešej turistiky. Ako sa ukázalo, nebolo to vôbec zlé. Okrem toho sme si vychutnali krásnu prírodu takmer opustenej Tichej doliny.

Chodník smerom na Svinicu pri pohľade z Kasprovho vrchu.Chodník smerom na Svinicu pri pohľade z Kasprovho vrchu. Kúsok ďalej za Svinicou leží hranica Západných a Východných Tatier.

Výhľady z Kasprovho vrchu na okolité vrcholy.Výhľady z Kasprovho vrchu na okolité vrcholy. Scenérie sú tu takmer nedotknuté civilizáciou.

Prístup do oblasti Kasprovho vrchu

Oblasť v blízkosti Kasprovho vrchu je veľmi dobre dostupná autom, ale celkom fajn sa sem dostanete i verejnou dopravou. Východiskovým bodom túry je parkovisko v Podbanskom, ktoré bolo počas našej návštevy bezplatné a dosť rozľahlé. Do oblasti sa dostanete rýchlo po diaľnici a čiastočne po bežnej ceste z Pribyliny. Rýchliky premávajú do Liptovského Mikuláša, odkiaľ sem jazdí autobus. Z parkoviska potom celá túra vedie po žltej turistickej značke, ktorá je v úseku celej Tichej doliny totožná so zelenou cykloznačkou, čo sme práve chceli využiť. Z parkoviska si cestu na zelenú cyklotrasu skrátite prekročením dreveného mosta cez horský potok Belá.

Parkovisko v Podbanskom.Parkovisko v Podbanskom. Zatiaľ je bezplatné. Začína tu i túra na Kasprov vrch Tichou dolinou.

Kombinovaný výstup na Kasprov vrch

Výstup na Kasprov vrch z Podbanského vedie z veľkej časti po mierne stúpajúcej asfaltke, z ktorej neskôr stúpa horský chodník až na vrchol uvedeného kopca. V minulosti sme už mali možnosť absolvovať nekonečný zostup asfaltkou v susednej Kôprovej doline. Preto nám pri pohľade na mapu napadla spásonosná myšlienka, využiť na absolvovanie takmer celej Tichej doliny bicykel.

Z celkovej trasy výstupu v celkovej dĺžke 16,5 km môžete 11,5 km absolvovať bicyklom. Zvyšok od rázcestia Liptovský košiar s prevýšením 709 m už je potrebné vyšliapať pešo. Cyklotrasa je značená zelenou cykloznačkou. Má prevýšenie 345 m, čo je celkom prijateľné i pre menej zdatných cyklistov a snáď úplne bezproblémové pre elektrobajkerov.

Kriváň pri pohľade z cyklotrasy Tichou dolinou.Kriváň pri pohľade z cyklotrasy Tichou dolinou. Od začiatku kombinovanej túry na Kasprov vrch je na čo pozerať.

Trasa z Podbanského na Liptovský košiar - na bicykli

Cyklotrasa z Podbanského až po Liptovský košiar je vhodná na krosový bicykel, gravel bike, alebo horský bicykel. Azda by sa dala zvládnuť aj na cestnom bicykli, no miestami je hrboľatá a deravá. Celkovo je však v pomerne dobrej kvalite. Je položená, stúpa mierne a na niektorých miestach dokonca podchvíľou klesá, takže si môžete vydýchnuť. Okrem toho sa nachádza v krásnom prostredí lesnej divočiny Tichej doliny bez rušivej zástavby. Les poskytuje tôňu a oko poteší i horská riava Belá, ktorá tečie popri asfaltke. Cestou sa nájde i niekoľko prístreškov, kde si môžete posedieť. Nad tým všetkým kraľuje Kriváň. Ak tadiaľto pôjdete prvýkrát, bude na čo pozerať a metre vám budú pribúdať o čosi radostnejšie.

My sme trasu po Liptovský košiar zvládli aj s fotením do hodiny. Tu sme našli vhodné miesto na odloženie bicyklov a nepotrebností, nahodili ľahké batohy na plecia a vyrazili stúpať množstvom serpentín na Kasprov vrch. Doplníme, že na rázcestí Liptovský košiar nie je vybudovaná žiadna úschovňa, alebo skladisko bicyklov.

Cyklocesta Tichou dolinou.Cyklocesta Tichou dolinou. Stúpanie má príjemný sklon s niekoľkými strmejšími úsekmi.

Trasa od Liptovského košiara na Kasprov vrch - pešo

Ihneď po opustní asfaltky sme vhupli do prekásne divokého lesa sprístupneného len úzkym chodníčkom. Ten najskôr veľmi pohodlne stúpa smrekovým lesom s množstvom zaujímavej vegetácie. Je to kus zatiaľ neporušenej prírody a je naozaj čo obdivovať. Spomenieme si, že tu by mohli byť okrem medveďov, ktorých exkrementy sme videli priamo na asfaltke, i hady. Len čo sme zašli o kúsok ďalej, akoby zázrakom sa pri chodníku na rannom slnku vyhrievalo hneď niekoľko klbiek menších vreteníc. Stretnutie s týmto typom fauny sa obišlo bez problémov. Hady sme si len odfotili.

Za zmienku stojí, že neskôr sme priamo na značke narazili na funkčný prameň, ktorý je zaznačený i v turistických mapách. Voda bola pitná, nič nám z nej nebolo. Práve za prameňom začalo, to, čo výrazne kričalo už pri pohľade do mapy. Išlo o množstvo serpentín vo svahu, ktorý vedie až na vrchol Kasprovho vrchu. Ako sa ukázalo serpentíny nás rýchlo vyviedli nad hranicu lesa, kde sa otvorili krásne výhľady na Tichú dolinu a tiež neobvyklé pohľady na Kriváň. Možno vám pri pohľade z tejto strany ani nenapadne, že ide o Kriváň. Všetko bolo lemované krásnou kvetenou.

Serpentíny sú vedené len pod naozaj miernym sklonom. Zjavne aj preto je ich také množstvo. Nevadilo nám to, lebo stále bolo na čo pozerať. Výstup ubiehal veľmi pohodlne. Aj vďaka využitiu bicyklov sme šli len veľmi naľahko. Mnoho ľudí tu nestretnete. Takže si tu užijete ozajstného pokoja, pokiaľ vám nad hlavami nezačne lietať vrtuľník, ako tomu bolo počas našej túry.

Na trase výstupu sme nemali technicky ťažké prekážky. Azda len jedno miesto, ktoré predstavoval menší skalný stupeň. Nešlo však o nič dramatické, hoci niekto by i takúto prekážku mohol považovať za komplikovanú. My sme na túre využili i turistické paličky. Zídu sa najmä pri zostupe.

Po prekonaní všetkých serpentín sme konečne zbadali vrcholovú stanicu a ostatné stavby na vrchole Kasprovho vrchu. Ruka v ruke s tým i množstvo turistov, ktorý sa sem vyviezli z poľskej strany. Výhľady na Kriváň, hrebeň Červených vrchov a predovšetkým na akoby nedobytnú Svinicu stoja za to. Je to naozaj pekný kút Tatier.

Prechod lesom nad Liptovským košiarom.Prechod lesom nad Liptovským košiarom. Spodná časť výstupovej trasy na Kasprov vrch vás prevedie nepoškvrnenou divočinou.

Charakter výstupu na Kasprov vrch tesne na hranici lesa.Charakter výstupu na Kasprov vrch tesne na hranici lesa. Krásna, nedotknutá príroda všade navôkol.

Stráne nad Tichou dolinou, ktorými vedie výstup na Kasprov vrch po žltej značke.Stráne nad Tichou dolinou, ktorými vedie výstup na Kasprov vrch po žltej značke. V pozadí Kriváň.

Záver výstupu na Kasprov vrch.Záver výstupu na Kasprov vrch. V pozadí vrcholová stanica lanovky z Poľska, z Kuźnice.

Výhľady z Kasprovho vrchu

Kasprov vrch je najmä pre Poliakov populárnym turistickým cieľom, pretože sa naň dá vyviezť lanovkou a pokračovať k cieľom ako je hrebeň Červených vrchov, či majestátna a náročná Svinica. Prípadne sa sem dá vyviezť a bezprácne si vychutnať výhľady, či skočiť na vysokohorskú kávu. Výhľady sú tu naozaj pekné. Či už na doďaleka na poľskú stranu, ktorá leží v hlbine, alebo na Svinicu, či slovenský Kriváň, ktorý by ste odtiaľto azda ani nespoznali. Vyzerá úplne inak, ako ste naň zvyknutý z bežných vyobrazení. Pekný je i pohľad na práve prekonanú Tichú dolinu, či na západ sa tiahnuce Červené vrchy.

Pohľad na mohutnú Svinicu z Kasprovho vrchu.Pohľad na mohutnú Svinicu z Kasprovho vrchu. Dostanete sa k nej hrebeňom smerom na východ.

Hlavný hrebeň Červených vrchov z Kasprovho vrchu.Hlavný hrebeň Červených vrchov z Kasprovho vrchu. Zdatnejší sa ním môžu prejsť i vrámci tejto túry. Stojí to za to.

Výhľad na hrebeň Červených vrchov z Kasprovho vrchu.Výhľad na hrebeň Červených vrchov z Kasprovho vrchu. Táto súčasť Západných Tatier stojí za prebádanie.

Neobvyklé pohľady na Kriváň z Kasprovho vrchu.Neobvyklé pohľady na Kriváň z Kasprovho vrchu. Ak radi objavujete Tatry z rôznych kútov, za neopozeranými scenériami sa vyplatí vyjsť si práve na Kasprov vrch.

Svinica (poľ. Świnica) 2301,0 m n. m. z Kasrpovho vrchu.Svinica (poľ. Świnica) 2301,0 m n. m. z Kasrpovho vrchu. Tento vrchol pôsobí pre turistu nedostupne, je však prístupný po reťaziach.

Občerstvenie na Kasprovom vrchu

Okrem výhľadov sme na Kasprovom vrchu, konkrétne v budove lanovky objavili bufet s jednoduchým občerstvením v podobe nápojov a zapiekanky za relatívne priaznivé ceny. Okrem toho sa v rovnakej budove nachádza menšia reštaurácia bufetového typu.

Vrcholová stanica lanovky na Kasprovom vrchu a pohľad do hlbiny.Vrcholová stanica lanovky na Kasprovom vrchu a pohľad do hlbiny. V stanici sa nachádza bufet i menšia reštaurácia.

Zostup a zjazd Tichou dolinou

Počas celej túry na Kasprov vrch sme sa tešili najmä na takmer bezmála 12 km zjazde Tichou dolinou. Tiež sme vedeli, že zostup z vrcholu bude celkom príjemný, pretože serpenítny mali mierny väčšinou celkom mierny sklon. Z vrcholu Kasprovho vrchu je možné zísť dolu svižne za neustálych výhľadov na krásne scenérie Tichej doliny, ktoré následne vystrieda pohľadn na veľmi pekný les, ktorým sa vrátite znova k rázcestiu Liptovský košiar. V tomto bode sme mierne upravili výstroj na cyklistickú a viezli sa Tichou dolinou pohodlne až k parkovisku Podbanské. Zjazd sa nedá pustiť extrémne rýchlo, no i tak je to fajn jazda. Rozhodne je to o dosť príjemnejšia možnosť, ako šliapať celú asfaltku po vlastných.

Počas zostupu z Kasprovho vrchu sa otvárajú takéto výhľady na Tichú dolinu.Počas zostupu z Kasprovho vrchu sa otvárajú takéto výhľady na Tichú dolinu. Tešiť sa môžete na jej následný zjazd na bicykli z Liptovského košiara v dĺžke 11,5 km.

Náročnosť výstupu na Kasprov vrch

Výstup na Kasprov vrch s využitím bicykla na transfer Tichou dolinou je kondične náročnou túrou. Je to túra s prevýšením poctivých 1000 m. Technicky nie je ťažkou, no s deťmi radíme ešte počkať. Starší juniori, ktorí pravidelne chodia na túry a cyklotúry, by ju mohli zvlánuť. Budete sa však musieť spoliehať na nesenie čisto vlastných zásob jedla aj tekutín.

Sklon asfaltky je príjemný a nemal by robiť väčší problém ani rekreačným cyklistom, ktorý sú zvyknutí jazdiť občas nejaký ten kopček. K rázcestiu Liptovský košiar je to z Podbanského na bicykli 11,5 km a 365 m stúpania, ktoré je rovnomerne rozložené, až na zopár krátkych stúpaní. Tie však nie sú príliš strmé. Dajú sa zvládnuť i s nejakým tým ruksakom, ktorý beriete na pešiu túru v ďalšom úseku za Liptovským košiarom.

Z Liptovského košiara je pešia časť skôr o trpezlivosti prekonať zvyšných približne 700 m stúpania na vrchol. Cestička môže byť rozblatená a na niektorých miestach horšie viditeľná kvôli bujnej vegetácii. Prešliapaná je však dobre. Zjavne sa tu turisti pohybujú. Hodia sa použiť turistické paličky. Cyklotrasa i chodník sú dobre značené, orientácia sa nám zdala pohodlná.

Výstupový chodník na Kasprov vrch mal veľmi prijateľný sklon.Výstupový chodník na Kasprov vrch mal veľmi prijateľný sklon. Je to vďaka množstvu serpentín.

Prístupnosť trasy

Výstup na Kasprov vrch Tichou dolinou sa riadi pravidlami TANAPu. Prakticky je vymedzený obdobím letnej sezóny v Tatrách. Vstupné sa na tunajších chodníkoch počas našej návštevy neplatilo.

Možnosti ubytovania, prespatia a pramene

Ak by ste chceli podniknúť výstup na Kasprov vrch, záleží len od vašej chuti, aký typ ubytovania si chcete zvoliť. Dobre dostupné je ubytovanie vo viacerých lokalitách tunajšieho národného parku. Počas sezóny sa však oplatí zistiť si obsadenosť vopred. Útočiskom môžu byť i kempingy napríklad v Račkovej doline. Uvedenú túru sa dá absolvovať aj ako jednodňovku z väčšej vzdialenosti, ak si privstanete a pôjdete autom.

Doplníme, že počas túry z Podbanského až po vrchol Kasprovho vrchu nie sú k dispozícii žiadne možnosti občerstvenia. Nájdu sa však pramene. Pomôcť môže najmä ten, ktorý je priamo na žltej značke na začiatku serpentín vedúcich priamo na Kasprov vrch.

Prameň na výstupovom chodníku na Kasprov vrchPrameň na výstupovom chodníku na Kasprov vrch. Nachádza sa priamo na žltej značke nad Liptovským košiarom.

Budovy na vrchole Kasprovho vrchu.Budovy na vrchole Kasprovho vrchu. Observatórium a vrcholová stanica lanovky z poľskej Kuźnice.

Kedy sa oplatí navštíviť Kasprov vrch?

Zdalo sa nám, že táto túra by bola pekná počas celej sezóny a príjemná bola dokonca aj v horúcom počasí. Cyklocesta je totiž na mnohých miestach tienená lesom. Takisto turistická časť prebiehala najskôr lesom a teplotu vo vyšších partiách kompenzovalo chladenie prostredníctvom vyššej nadmorskej výšky.

Pohľady na Tichú dolinu počas výstupu po žltej značke na Kasprov vrch.Pohľady na Tichú dolinu počas výstupu po žltej značke na Kasprov vrch. Vystihli sme rozkvitnutú kvetenu.

Pohľad z Červených vrchov smerom na Kasprov vrch.Pohľad z Červených vrchov smerom na Kasprov vrch. V susedstve Svinice pôsobí dosť nenápadne. Spoznáte ho však podľa budovy observatória na vrchole.

Tipy na výlet a atraktivity v blízkom okolí

  • Giewont – poľský kultový vrchol dostupný krásnou hrebeňovkou Červených vrchov
  • Svinica – nedostupne pôsobiaci vrchol, niečo pre skúsených turistov
  • Temnosmrečianske plesá – romantické, zastrčené plesá v oblasti Kôprovej doliny
  • Kôprová dolina – pokojná dolina, bez davov a s cyklotrasou
  • Kmeťov vodopád – zastrčený vysokotatranský skvost v Kôprovej doline

Informácie o článku

  • Autor článku: Martin Kiňo
  • Autor fotografií: Martin Kiňo

Poznámka redakcie: Opisovanú lokalitu (lokality) sme osobne navštívili a zdokumentovali prostredníctvom fotografií. Informácie v článku predstavujú náš subjektívny názor, prezentujú naše zážitky a slúžia predovšetkým na usmernenie. Preto ich použitie v praxi je len na vašom zvážení a na vlastné riziko. Pred návštevou každej lokality je nevyhnutné si zistiť, či sa na ňu nevzťahuje návštevný poriadok, ktorým sa treba riadiť.