Hrebeňovka Malých Karpát predstavuje trasu, ktorá sa rozkladá medzi Novým Mestom nad Váhom a Bratislavou. Hraničnými bodmii sú Devínska Kobyla resp. sútok Dunaja a Moravy na západe a Salášky na východe. Cez druhý menovaný vrchol značka nevedie. Je nutné neopomenúť, že Malé Karpaty svojim výbežkom zasahujú i ďalej na západ, mimo územia Slovenska. V Rakúsky, za Dunajom sa totiž rozkladá menšia sústava vrchov, ktorá ku Karpatom geomorfologicky patrí. Tiahne sa približne po obec Edelstal. Pravda, prechod hrebeňa Malých Karpát sa často stotožňuje čisto s prechodom po červenej turistickej značke. Takto vnímaní prechod v podstate vylučuje Čachtické Malé Karpaty, čo je tak trochu na škodu. V tomto článku si ,,prejdeme" hrebeň od Devína po Čachtice, teda od západu na východ.

Každopádne hrebeňovka Malých Karpát patrí k tomu najlepšiemu, čo môžete počas alternatívnej dovolenky, prípadne počas voľného víkendu na západnom Slovensku uskutočniť. Jednoducho za málo peňazí, dostanete veľa muziky. Nevysoké pohorie z diaľky možno neláka ako Tatry, ale aj tak si vás získa, ak vkročíte do jeho lesov a medzi jeho sedemstovky.

Malé KapratyMalé Kapraty. Malé Karpaty sa z nížiny zdajú nezaujímavé. Pravdou je však presný opak. Stačí sa vnoriť do ich tajomných lesov.

Musíte však aspoň trochu obľubovať pohyb v prírode. Na prvý pohľad málo výrazné pohorie tiahnúce sa od Bratislavy na severovýchod príliš nenadchne. Zdiaľky by sa mohlo zdať, že ide len o nezaujímavé zvlnenie povrchu okolitej nížiny. Pravdou však je, že hrebeň Malých Karpát to sú 500 metrové prevýšenia, nádherné husté lesy s ponukou nekonečných možností na turistiku, história v podobe množstva hradov, ale aj široké možnosti na kúpanie, cyklotursitiku, bežkovanie a dokonca aj lyžovanie, či paragliding.

Prechod kompletného hrebeňa Malých Karpát je jednou z množstva alternatív trávenia voľného času, z ktorých si tu môžete vyberať. A to jednou z najkrajších. Ak berieme do úvahy, len prechod po červenej značke, ktorá pretína veľkú časť, najkrajších miest tohto pohoria, jedná sa o približne stokilometrovú trasu, ktorá je súčasťou Cesty hrdinov SNP - slávneho chodníka, prechádzajúceho celým Slovenskom.

Výhľad z VápennejVýhľad z Vápennej. Vápenná je veľmi populárna sedemstovka na hlavnom hrebeni Malých Karpát. Prechod jej hrebeňa trvá približne pol hodinku a ponúka krásne výhľady.

Ako sa dostať na hrebeňovku?

Hrebeňovku Malých Karpát možno začať na Devíne, kde sa stretáva hneď niekoľko atraktivít, alebo môžete vyraziť z východu z Brezovej pod Bradlom, Starej Myjavy, alebo Nového Mesta nad Váhom. Do týchto miest sa jednoducho doveziete klasickou verejnou dopravou, pričom Nové Mesto, je zastávkou priamo na trase slovenkých rýchlikov. Devín je mestskou časťou Bratislavy a preto nie je problém doviezť sa sem autobusom, alebo autom.

Hrebeňom Malých Karpát

Ak začneme hrebeňovku na západe, ak je čas, vyplatí sa vyštartovať z Devína. Ak nie, mnohí začínaju z oblasti bratislavského Kamzíka a vynechdjú tak časti chodníka, prechádzajúce mestom. Z hlavných atraktivít Devína si nenechajte ujsť devínsky hrad, z ktorého sú výborné výhľady na široké okolie, najmä na sútok Moravy a Dunaja. Hrebeň ďalej pokračuje výstupom na Devínsku Kobylu, kde vás naďalej budú sprevádzať nádherné výhľady smerom na Rakúsko a protiľahlý kopec Konigswarte. Na Devínskej Kobyle sa nachádza aj opustená vojenská základňa, čoby pamätník z éry studenej vojny. Areál je momentálne prístupný, môžete si tu vyjsť aj na rozhľadňu, čo je zrejme zvyšok vojenskej pozorovateľne.

Hrad DevínHrad Devín. Pohľad na hradné bralo Devínskeho hradu. Hrad Devín leží na sútoku riek Dunaj a Morava. Skutočne nádherné miesto.

Červená hrebeňová značka pútnikov ďalej vedie, celkom netradične, mestskými časťami Bratislavy, čo môže byť trochu nepríjemné a tak veľa hrebeňoviek začína až na ďalšom kopci - na Kamzíku, na vrchole ktorého stojí jeden zo symbolov hlavného mesta - vysielač Kamzík. Za zmienku pri prechode mesta stojí napríklad Horský park a Slavín. Je to naozaj pekné miesto s možnosťou občerstvenia v horárni, alebo krčme Funus. Táto časť už skrýva prvé pamiatky súvisiace so Slovenským národným povstaním a druhou svetovou vojnou. Najmä spomínané pietne miesto Slavín. Medzi ním a Kamzíkom sa ešte v podstate na svahu Kamzíka nachádza tzv. Americká lúka (námestie), príjemná lúka s prístreškom, ohniskom a vyhliadkovou vežou, z ktorej vidno kus Bratislavy a dokonca Vodné dielo Gabčíkovo.

Úvod hrebeňovky Malých KarpátÚvod hrebeňovky Malých Karpát. Hrebeň Malých Karpát začína na Devíne, avšak z praktických dôvodov (vynechania častí cez mesto), môžete začať na Kamzíku. Na fotke je Televízna veža, stojaca na Kamzíku.

Z Kamzíka začína skutočná hrebeňovka v hlbokých malokarpatských lesoch, ktorá končí až na Myjave. Veľmi príjemný lesný chodník, vás pokojom lesa postupne privedie cez Biely Kríž (možnosť občerstvenia) na Somár (dobrý vyhliadkový bod, najvyšší kopec tejto časti Karpát) až do sedla Pezinská Baba, kde je možnosť občerstviť sa v Chate Korenný vrch. Časť hrebeňa z Bratislavy do sedla Pezinská Baba je obľúbeným terénom horských cyklistov, zatiaľ však nie je príliš preplnená.

Pezinská BabaPezinská Baba. Pezinská Baba je veľmi významnou kriźovatkou mnohých turistických trás v Malých Karpatoch. Všimnúť si to môžete aj podľa viacerých smerovníkov či informačných tabúľ.

Zo sedla Pezinská Baba vedie strmý výstup na Čmeľok a hrebeň, ktorý sa stáva viac zvlneným, vás privedie na jedinečný vyhliadkový vrchol Skalnatú. Odtiaľ je to už neďaleko na pekné táborisko Čermákova lúka s výdatným prameňom. Lesné chodníčky sa ďalej vinú cez pekné Taricove skaly smerom na Vápennú, považovanú za vrchol s najkrajším výhľadom v Malých Karpatoch. Okrem toho má aj pekný, skalnatý hrebeň, ktorým bude viesť aj vaša trasa.

Kemp na Skalnatej pri východe SlnkaKemp na Skalnatej pri východe Slnka. Skalnatá je dobré miesto na núdzové, nočné prespatie. Dá sa to napríklad pod týmto stromom. Hneď vedľa je aj ohnisko.

Stúpanie zo Sološnickej doliny až na vrchol Vápennej dá však poriadne zabrať. Na svahoch Vápennej sú dva pramene, z toho jeden priamo na značke v smere pochodu asi 20-30 minút za vrcholom na tzv. Mesačnej lúke. Objaví sa čoskoro po prechode pekných skalných partií hrebeňa Vápennej v priamo v romantickom lesíku na spomínanej lúke. Druhý sa nachádza neďaleko vstupu do lesa z obce Sološnica. Pramene však môžu byť v letných mesiacoch vyschnuté.

Pravou lahôdkou je horská lúka s názvom Klokoč. Nachádza sa na červenej značke neďaleko Vápennej. Je to jedno z najkrajších miest Malých Karpát. Odtiaľto sa lesnými cestami dostanete až do obce Buková, ktorá však neleží priamo na hrebeni. Táto trasa je jednou z možností ako vynechať hrebeň najvyššieho vrchu Malých Karpát - Zárub.

Hrad Ostrý Kameň a hrebeň Zárub.Hrad Ostrý Kameň a hrebeň Zárub. Najvyšší bod hrebeňovky Malých Karpát predstavujú Záruby nad Smolenicami. Červená hrebeňová značka vedie aj okolo ruín tohto hradu.

Záruby majú výšku cez 700 metrov a ich hrebeň je nádherný, avšak výstup si vyžiada svoje sily, preto je na zváženie. Na druhej strane, prechodom cez Záruby obídete viacero kilometrov, vedúcich čisto po nepríjemných asfaltkách, ktoré sú v lete aj patrične rozžeravené. Obe trasy sa spájajú za obcou Buková na hlavnej ceste. Trasa pokračuje nekonečnými lesmi a často po asfaltkách cez Sokolské chaty, obec Dobrá voda až do Brezovej pod Bradlom. K zaujímavostiam tejto časti hrebeňovky patrí hrad Dobrá Voda, ale aj cintorín s hrobom Jána Hollého, alebo dobrovodské kúpalisko, kde sa môžete osviežiť.

Hrad Dobrá VodaHrad Dobrá Voda. Pomerne rozľahlý hrad Dobrá voda nájdete pri obci s rovnakým názvom. Cestou v lese narazíte aj na pozostatky židovského cintorína. V obci Dobrá Voda sa nachádza aj ďalšia zaujímavosť - dom Jána Hollého.

Z Brezovej pod Bradlom je možné vystúpiť na pamätné miesto. Je venované M.R. Štefánikovi, narodenému v neďalekých Košariskách. Bradlo, kde je situovaná mohyla M.R. Štefánika poskytuje jeden z ďalších nezabudnuteľných výhľadov.

Mohyla generála Milana Rastislava ŠtefánikaMohyla generála Milana Rastislava Štefánika. Mohylu generála Milana Rastislava Štefánika nájdete nad mestom Brezová pod Bradlom. Nie je to len pamätník na tohto významného dejateľa, ale i symbol samostatnosti a slobody.

Hrebeňovka Malých Karpát sa ďalej vinie peknými kopaničiarskymi oblasťami, čo je príjemná zmena oproti predošlým rozľahlým lesom. Zo všetkých atraktivít tejto časti možno spomenúť Čachtický hrad, opradený mnohými povesťami o Alžbete Báthory tzv. Krvavej grófke. Ak by ste z hrebeňa zišli v oblasti Brezovej, červená značka neskôr postupne prechádza do pohraničných oblastí Bielych Karpát, ktoré sú nemenej atraktívne. V častiach za Brezovou pod Bradlom je možnosť si vybrať kombináciu viacerých značiek a tak si určiť, konkrétny variant prechodu. Ak chcete zostať v hraniciach pohoria, tak by ste sa mali vybrať po modrej značke cez vrchol atraktívneho vyhliadkového bodu - Veľkého Plešivca.

Čachtický hradČachtický hrad. Miesto opradené povesťami, najmä o Čachtickej pani - Alžbete Bátoriovej. Údajne najznámejšej masovej vrahyne v slovenských a maďarských dejinách.

Malé Karpaty sú nenáročným pohorím, kde si môžete naplánovať peknú letnú turistiku nielen počas vašej dovolenky na Slovensku. Pochod je možné naplánovať na rôzne dlhé obdobie s odbočkami z hlavnej trasy za ďalšími atraktivitami. Minimálne však treba počítať s tromi až štyrmi dňami pochodu, v prípade kratšej varianty z Kamzíka do Brezovej. Vody a miest na prenocovanie je na hrebeni Malých Karpát dostatok. Prípadne si zásoby jednoducho doplníte v obciach a nemusíte ,,trepať" ťažký batoh.

Hrebeňovku Malých Karpát vrelo odporúčame, najmä pre turistických nadšencov. Čaká vás množstvo nezabudnuteľných krás prírody a zážitkov za pár drobných.

Cesta k SomáruCesta k Somáru. Somár je najvyšší vrchol úvodnej časti hrebeňa Malých Karpát. Vedú k nemu veľmi pekné cestičky.

Čo si pozrieť v okolí?

Hrebeňovka Malých Karpát spája množstvo hlavných atraktivít tohto pohoria, no niekedy stačí malá zachádzka a dostanete sa k ďalším zaujímavým miestam, alebo vrcholom. Niekedy to ani nezaberie veľa času navyše. Vyberáme preto ešte niekoľko zaujímavostí.

  • Vysoká - významná malokarpatská sedemstovka, druhá najvyššia v poradí
  • Veľká homoľa - populárna sedemstovka nad Pezinkom
  • Veľký Petrklín - výborný vyhliadkový kopec nad Sološnicou
  • Mon Repos - lovecký zámoček priamo na trase sedemstovky pri Amonovej lúke
  • Amonova lúka - miesto vhodné na táborenie, lúčka s prístreškom, ohniskom a prameňom
  • Plavecký hrad - ruina s perfektným výhľadom nad Plaveckým Podhradím
  • Sedlo Báborská - lúka s prekrásnym výhľadom, nájdete ju nad Plaveckým Podhradím
  • Hrad Korlátko - ruina hradu pri Cerovej
  • Občasný vodopád - jediný malokarpatský vodopád, nachádza sa na modrej značke v doline Hlboča pod Zárubami
  • Malokarpatské sedemstovky - prezrite si informácie o všetkých malokarpatských vrcholoch vyšších ako 700m

Fotografie z hrebeňovky Malých Karpát

inzercia

Roy.sk - Outdoorový obchod